Fala krytyki po wpisie rzeczniczki SLD nt. śmierci sędziego TK. Jaki: Czas oddać mandat posła

"To wygląda na Klątwę Dublera" - tak do informacji o śmierci sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędrejka odniosła się Anna Maria Żukowska, rzeczniczka SLD. Jej wpis w mediach społecznościowych wywołał oburzenie. Jacek Ozdoba z PiS zamierza złożyć w tej sprawie wniosek do komisji etyki, z kolei według Patryka Jakiego Żukowska powinna złożyć mandat.

W niedzielę zmarł Grzegorz Jędrejek, sędzia Trybunału Konstytucyjnego i członek Państwowej Komisji Wyborczej. Prawnik miał 46 lat. "Jesteśmy pogrążeni w smutku. Odszedł wybitny prawnik, wspaniały człowiek, niezłomny sędzia, przyjaciel. Odchodzi kolejny sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Proszę wszystkich o czas spokoju i refleksji" - napisała na Twitterze prezeska TK Julia Przyłębska.

>>> Maciej Konieczny o odwołaniu Biejat: "PiS reaguje nerwowo"

Zobacz wideo

Żukowska o śmierci sędziego Grzegorza Jędrejka: Klątwa dublera

Wśród komentujących wiadomość o śmierci sędziego niechlubnie wyróżniła się Anna Maria Żukowska, posłanka i rzeczniczka SLD. "To wygląda na Klątwę Dublera" - napisała na Twitterze.

Komentarz wywołał oburzenie dziennikarzy i polityków. "Głupie i obrzydliwe" - skomentował wpis Bartłomiej Sienkiewicz z Platformy Obywatelskiej. "Tego typu chamstwo jest przekleństwem naszej debaty publicznej. Napędza wojnę polsko-polską i uniemożliwia jakąkolwiek racjonalną, propaństwową dyskusję. Pani Poseł, proszę przeprosić i skasować ten wpis" - skomentował poseł Stanisław Tyszka z Koalicji Polskiej.

"Wstyd i żenujące zachowanie przedstawiciela lewicy. W tej sprawie złożymy wniosek do Komisji Etyki Poselskiej" - napisał Jacek Ozdoba z PiS. Patryk Jaki stwierdził z kolei, że Żukowska powinna oddać mandat posła. "Szkoda kolejnych słów, aby taką podłość komentować" - napisał.

Pojęcie "sędziowie dublerzy", używane przez niektórych dziennikarzy i polityków odnosi się do trzech sędziów, których w 2015 r. Sejm wybrał do TK w miejsce obsadzonych za poprzedniej kadencji stanowisk. Chodzi o Henryka Ciocha, Mariusza Muszyńskiego i zmarłego w 2017 r. Lecha Morawskiego. Grzegorz Jędrejek został legalnie wybrany w miejsce Andrzeja Wróbla, który sam zrezygnował z pełnionej w TK funkcji.

Grzegorz Jędrejek nie żyje

Grzegorz Jędrejek był profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Sędzią Trybunału Konstytucyjnego był od 2017 roku oraz - od 2019 roku - członkiem Państwowej Komisji Wyborczej. Należał też do Rady Naukowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości - piastował funkcję zastępcy przewodniczącego.

Więcej o: