Iustitia reaguje na słowa Dudy. Zarzuca mu kłamstwo i mowę nienawiści. Ostrzega przed "aktami przemocy"

Sędziowskie stowarzyszenie Iustitia odniosło się do ostatnich wypowiedzi Andrzeja Dudy w Zwoleniu i Katowicach. Sędziowie stwierdzają, że prezydent "realizuje kampanię nienawiści", a jego twierdzenia są "kłamliwe". Iustitia przedstawiła też stanowisko ws. słów poznańskiego sędziego Jarosława Ochockiego.

"Stowarzyszenie Sędziów Polskich 'Iustitia' wyraża stanowczy sprzeciw wobec kampanii nienawiści skierowanej przeciwko sędziom, realizowanej przez urzędującego Prezydenta RP Andrzeja Dudę przy okazji spotkań przedwyborczych w Zwoleniu i Katowicach" - czytamy w uchwale zarządu stowarzyszenia. Sędziowie zwracają uwagę, że "twierdzenie, że sądy są przeszkodą do prawidłowego rozwoju Polski jest kłamliwe".

Iustitia wydała uchwałę ws. słów Andrzeja Dudy nt. sędziów

(...) sugerowanie, że sędziowie są nieodpowiedzialni i 'powinni być eliminowani', gdyż inaczej 'Polska nigdy nie będzie normalnym państwem' jest przykładem mowy nienawiści

- czytamy w uchwale. Ta mowa nienawiści - piszą dalej członkowie stowarzyszenia - "może skutkować aktami przemocy skierowanymi wobec poszczególnych sędziów". Iustitia przypomina, że zgodnie z konstytucją sądy obok władzy ustawodawczej i wykonawczej są trzecią, równorzędną władzą. "Niezależny wymiar sprawiedliwości stanowi podstawową gwarancję praw i wolności obywateli przysługujących im z mocy Konstytucji RP. Podważanie tych wartości przez Prezydenta RP jest niedopuszczalne i sprzeczne z polskim porządkiem prawnym" - stwierdza Iustitia.

"Nie chcemy, aby historia ta się powtórzyła"

Na stronie stowarzyszenia pojawiło się też stanowisko stałego prezydium Forum Współpracy Sędziów, którzy również protestują przeciwko ostatnim wypowiedziom prezydenta Dudy, a także "używania mowy nienawiści" przez Ministerstwo Sprawiedliwości. "Przypominamy, że w naszej historii znane już były przypadki, kiedy politycy, dla doraźnych celów politycznych, wykorzystywali różne grupy społeczne antagonizując je. Nie chcemy, aby historia ta się powtórzyła" - czytamy w stanowisku. FWS przypomina też, że słowa prezydenta "mogą doprowadzić do zwiększenia agresji, której ofiarami będą właśnie sędziowie i ich rodziny".

>>> Andrzej Duda w Zwoleniu: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć

Zobacz wideo

"Apelujemy o zaprzestanie wypowiedzi szkalujących sędziów, podważających ich dobre imię, naruszających ich godność osobistą, przynależną każdemu człowiekowi. Nie służy to dobru wspólnemu, jakim jest nasza wspólna Ojczyzna" - piszą sędziowie.

Stanowisko ws. sędziego Jarosława Ochockiego

Iustitia w oddzielnym stanowisku odniosła się także do czynności, jakich podjęcie wobec Jarosława Ochockiego zapowiedział zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik. Sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosław Ochocki we wpisie na Twitterze stwierdził, że Andrzej Duda jest "złym człowiekiem i marnym prezydentem", a także "szkodzi Polsce".

W ocenie Iustitii czynności zapowiedziane przez Radzika "są całkowicie bezpodstawne". Stowarzyszenie przekonuje, że zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych rzecznik dyscyplinarny SSP i jego zastępcy "nie są uprawnieni do wszczynania postępowań dyscyplinarnych lub podejmowania czynności wyjaśniających wobec sędziego sądu okręgowego". Iustitia przekonuje, że Ochocki reagował na "krzywdzące słowa prezydenta" i jego wypowiedź "ma charakter krytycznej opinii, do której ma prawo każdy obywatel". "W żadnym wypadku nie wyczerpuje to znamion przestępstwa znieważenia Prezydenta RP, co z pewnością jest wiadome podejmującemu czynności zastępcy Rzecznika" - czytamy.

Więcej o:
Komentarze (508)
Iustitia reaguje na słowa Dudy. Zarzuca mu kłamstwo i mowę nienawiści. Ostrzega przed "aktami przemocy"
Zaloguj się
 • oloros11

  Oceniono 144 razy 130

  wcześniej czy później te słowa nienawiści zamienia się w czyny - już precedens był na fali nienawiści zabito Prezydenta Gdańska - i miało się zmienić - jest jeszcze gorzej - ale żeby prezydent Państwa grzmiał i szczuł? na ludzi ? których podobno jest prezydentem - to niesłychane po prostu - prędzej czy później popłynie krew - oczywiście okaże się ze to będzie wina opozycji - to jest właśnie taktyka pisu - szczególnie oburzająca no i Precz z Komuna !!1/cyt Piotrowicz/

 • C ZA

  Oceniono 117 razy 105

  To są normalnie jaja żeby prezydent dużego kraju szczuł na jeden z trzech filarów władzy w demokracji. Tego nie robili nawet hitlerowcy.
  Pisowscy bolszewicy muszą zdeptać i podporządkować sobie sądy bo w warunkach realnego trójpodziału władzy to tylko kwestia czasu, gdyby NIEZAWISŁE sądy wpakowały ich do paki za ich przestępstwa.

 • wpac

  Oceniono 114 razy 104

  W oczach Budynia widać przerażenie. Zrobi wszystko, żeby odwlec wycieczkę do Rawicza.

 • kiks11

  Oceniono 91 razy 85

  Dla tego człowieka zaczyna już brakować paragrafów. Powinie sam się osądzić i ułaskawić, żeby nie obciążać sądów jak to sam stwierdził ułaskawiając bandytę z cba

 • marc.pl

  Oceniono 88 razy 84

  A Duda ma bardzo agresywne, mocno przepełnione nienawiścią swoje wystąpienia - jest to bardzo zły człowiek i wyjątkowo mierny prezydent, tak nie zachowuje się prezydent cywilizowanego europejskiego kraju.

 • owca888

  Oceniono 84 razy 78

  Gumowy Szczuj nie zaprzestanie. Nie ma najmniejszego zamiaru, bo tak naprawdę znalazł się pod ścianą. Będzie szczuł dalej, pętak.

 • logik1968

  Oceniono 81 razy 75

  Boi się że Unia ZABLOKUJE ustawę, a musi w marcu przejąć SN by uniknąć więzienia po przegranych wyborach. Już bojówki z górników próbuje zrobić.

 • chateau.respawned

  Oceniono 77 razy 71

  Andrzej Duda zachował się podle i uchybił godności urzędu prezydenta.
  Jego słowa o oczyszczaniu polskiego domu i o narzucaniu w obcych językach ustroju są haniebne. Gdzie Andrzej Duda chciałby wyrzucić "śmieci" z polskiego domu? Madagaskar jest zajęty.
  Andrzej Duda mówi jak Gomułka, jak Goebbels, jak Mussolini. To niemożliwe, żeby ktoś taki był polskim prezydentem, czyżby mówił to prywatnie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX