Wałęsa apeluje ws. działań PiS. "Kartką wyborczą to załatwimy. Jeśli nie, to spotkamy się na kryterium ulicznym"

Lech Wałęsa zabrał głos w sprawie działań Prawa i Sprawiedliwości, które poprzez tzw. ustawę kagańcową kontynuuje reformowanie systemu w Polsce. Zdaniem byłego prezydenta partia Jarosława Kaczyńskiego działa przeciwko interesowi Polski. "Chcą przejąć sądy, by nie dać się rozliczyć za nadużycia. To, co głoszą prezydent Duda i premier Morawiecki, to perfidna manipulacja i kłamstwa" - wskazuje.

Były prezydent Lech Wałęsa zamieścił na Twitterze wpis, w którym krytycznie odnosi się do rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz ostatnich działań ugrupowania. Przypomnijmy, że partia Jarosława Kaczyńskiego w ekspresowym tempie przegłosowała w Sejmie nowelizację ustawy o sądach, która zakłada dyscyplinowanie sędziów oraz kary za podważanie statusu innych sędziów czy decyzji podejmowanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Projekt został w całości odrzucony przez Senat, a w nadchodzących dniach wróci do Sejmu. PiS sprzeciwia się też decyzji Komisji Europejskiej, która zawnioskowała do TSUE o wstrzymanie działań Izby Dyscyplinarnej. 

Czytaj też: Wzburzony Duda w Zwoleniu: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki mamy mieć ustrój

Wałęsa: "Musimy zrobić wszystko, by jak najszybciej odstawić obecnie urzędujących"

Lech Wałęsa napisał, że PiS niszczy osiągnięcia Solidarności i działa przeciwko interesowi naszego kraju.

"Ja, Lech Wałęsa, proszę wszystkich ludzi walczących i budujących w 1980 r. Solidarność - musimy zrobić wszystko, by jak najszybciej odstawić obecnie urzędujących w obrębie władz. To, co wyprawiają i jak to wyprawiają. To jest niszczenie naszych osiągnięć i przeciw interesowi Ojczyzny"

- napisał w niedzielę na Twitterze były prezydent.

"Chcą przejąć sądy, by nie dać się rozliczyć za nadużycia. To, co głosi prezydent Duda, premier Morawiecki, to perfidna manipulacja i kłamstwa. Mam nadzieję, że rodacy nie nabiorą się i kartką wyborczą to załatwimy, i o to Was proszę, jeśli nie, to spotkamy się na kryterium ulicznym".

- dodał w kolejnym wpisie.

W piątek do zmian wprowadzanych przez PiS po raz kolejny odniósł się były premier i obecny szef Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk.

"Wyprowadzają Polskę z Unii, niszczą sądy, by bezkarnie kraść, szczują jednych Polaków przeciw drugim. Głosujesz na nich? Masz prawo. Ale nie masz prawa dłużej udawać, że tego nie widzisz. Bo widzisz" - napisał.

>>> Łapiński: Prezydent nie zawetuje 'ustawy kagańcowej':

Zobacz wideo

***

Na Gazeta.pl gramy #JedenDzieńDłużej z WOŚP. Tutaj możesz wesprzeć naszą zbiórkę:

Więcej o: