Sędzia z Poznania nazwał Dudę "marnym prezydentem". Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie

Będzie postępowanie wyjaśniające w sprawie wpisu sędziego Jarosława Ochockiego z Sądu Okręgowego w Poznaniu, który nazwał Andrzeja Dudę "złym człowiekiem" i "marnym prezydentem". Poinformował o tym Piotr Schab, Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych. Jak wskazał, poznański sędzia może odpowiedzieć za znieważenie prezydenta. Grozi za to kara do trzech lat więzienia.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab przekazał w oficjalnym komunikacie, że jego zastępca - sędzia Przemysław Radzik - zdecydował o wszczęciu czynności wyjaśniających w sprawie "uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego" przez sędziego z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

>>> Łapiński: Prezydent nie zawetuje 'ustawy kagańcowej'. Nie może się narazić:

Zobacz wideo

Sędzia z Poznania nazwał Dudę "złym człowiekiem" i "marnym prezydentem". Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie

Chodzi o sędziego Jarosława Ochockiego i jego wpis zamieszczony na Twitterze w sobotę 18 stycznia. "Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki" - napisał sędzia krótko po przemówieniu Andrzeja Dudy w Katowicach.

Prezydent, uzasadniając konieczność przeprowadzenia przez PiS reformy systemu sprawiedliwości, podczas spotkania z górnikami powiedział o sędziach tak: "Oni mają swoje możliwości oddziaływania międzynarodowego, mają kolegów, swoich ludzi w trybunałach. Opowiadają różne bzdury, zaprzeczają prawdziwym, trudnym dla nich faktom, jak te nagrania, których można wysłuchać w internecie. (...) Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo wierzę, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom. Żeby był czysty, porządny, piękny".

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik wskazuje, że sędzia Jarosław Ochocki nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, "wyczerpał znamiona ściganego z urzędu przestępstwa z art. 135 § 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 12 § 1 Kodeksu karnego" - chodzi o znieważenie prezydenta RP, za które grozi kara do trzech lat więzienia. Jak dodaje, poznański sędzia "uchybił godności urzędu i zasadom etyki zawodowej".

 "Prezydent RP uosabia majestat Rzeczypospolitej i jest jej najwyższym przedstawicielem. Znieważenie Prezydenta jest przestępstwem. Niepojęte, że czyni to sędzia, który ślubował wierność swojej Ojczyźnie. Podjąłem czynności w sprawie Jarosława O." - napisał Radzik.

****

Na Gazeta.pl gramy #JedenDzieńDłużej z WOŚP. Tutaj możesz wesprzeć naszą zbiórkę:

Więcej o:
Komentarze (1340)
Sędzia z Poznania nazwał Dudę "marnym prezydentem". Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie
Zaloguj się
 • grzegorz-g1953

  Oceniono 299 razy 287

  To przecież najłagodniejsze określenie jakie należy się Dudzie. Może wszcząć też postępowanie w sprawie wypowiedzi Dudy na temat sędziów?

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 221 razy 213

  Prezydent jest przede wszystkim politykiem. Jeżeli wypowiada tak kontrowersyjne słowa, to musi się liczyć z tym, że ktoś go będzie krytykował. Wszczęcie tego postępowania dyscyplinarnego oraz groźba postępowania karnego powinny być uznane za zamach na konstytucyjną swobodę wypowiedzi. Zaczyna się robić mało ciekawie...

 • krynolinka

  Oceniono 192 razy 182

  Towarzysz Radzik gorliwy. Po dwudziestej drugiej wypatrzył "złoczyńcę". Będzie premia!!

 • antonikarcz

  Oceniono 176 razy 168

  Jednak będą wsadzać za mówienie prawdy.
  PiS to kontynuatorka PRL i to z czasów stalinizmu.

 • borek-skorek

  Oceniono 145 razy 141

  Radzik był jednym z farmy "hejterów", nieprawdaż? Do tej pory nie ma postępowania dyscyplinarnego.... choćby za sam wyraz twarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX