Sędzia z Poznania nazwał Dudę "marnym prezydentem". Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie

Będzie postępowanie wyjaśniające w sprawie wpisu sędziego Jarosława Ochockiego z Sądu Okręgowego w Poznaniu, który nazwał Andrzeja Dudę "złym człowiekiem" i "marnym prezydentem". Poinformował o tym Piotr Schab, Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych. Jak wskazał, poznański sędzia może odpowiedzieć za znieważenie prezydenta. Grozi za to kara do trzech lat więzienia.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab przekazał w oficjalnym komunikacie, że jego zastępca - sędzia Przemysław Radzik - zdecydował o wszczęciu czynności wyjaśniających w sprawie "uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego" przez sędziego z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

>>> Łapiński: Prezydent nie zawetuje 'ustawy kagańcowej'. Nie może się narazić:

Zobacz wideo

Sędzia z Poznania nazwał Dudę "złym człowiekiem" i "marnym prezydentem". Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie

Chodzi o sędziego Jarosława Ochockiego i jego wpis zamieszczony na Twitterze w sobotę 18 stycznia. "Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki" - napisał sędzia krótko po przemówieniu Andrzeja Dudy w Katowicach.

Prezydent, uzasadniając konieczność przeprowadzenia przez PiS reformy systemu sprawiedliwości, podczas spotkania z górnikami powiedział o sędziach tak: "Oni mają swoje możliwości oddziaływania międzynarodowego, mają kolegów, swoich ludzi w trybunałach. Opowiadają różne bzdury, zaprzeczają prawdziwym, trudnym dla nich faktom, jak te nagrania, których można wysłuchać w internecie. (...) Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo wierzę, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom. Żeby był czysty, porządny, piękny".

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik wskazuje, że sędzia Jarosław Ochocki nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, "wyczerpał znamiona ściganego z urzędu przestępstwa z art. 135 § 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 12 § 1 Kodeksu karnego" - chodzi o znieważenie prezydenta RP, za które grozi kara do trzech lat więzienia. Jak dodaje, poznański sędzia "uchybił godności urzędu i zasadom etyki zawodowej".

 "Prezydent RP uosabia majestat Rzeczypospolitej i jest jej najwyższym przedstawicielem. Znieważenie Prezydenta jest przestępstwem. Niepojęte, że czyni to sędzia, który ślubował wierność swojej Ojczyźnie. Podjąłem czynności w sprawie Jarosława O." - napisał Radzik.

****

Na Gazeta.pl gramy #JedenDzieńDłużej z WOŚP. Tutaj możesz wesprzeć naszą zbiórkę:

Więcej o: