Mateusz Morawiecki: Nie damy się sprowokować bredniom ze wschodu

- Mówimy temu stanowczo, nie. Będziemy na całym świecie walczyć o dobre imię Polski. To nie tylko walka o przeszłość, o pamięć - mówił m.in. premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z górnikami w Katowicach. Premier doniósł się tym samym do ostatnich działań rosyjskich władz, które sugerują m.in., że Polska jest "współodpowiedzialna za wybuch drugiej wojny światowej".

- Jesteśmy manipulowani. Jesteśmy atakowani przez najwyższych urzędników Federacji Rosyjskiej. Mówimy temu stanowczo, nie. Będziemy na całym świecie walczyć o dobre imię Polski. To nie tylko walka o przeszłość, o pamięć. Kto nie szanuje swoich przodków, swoich bohaterów, ten nie szanuje siebie i nie ma prawa do przyszłości - powiedział premier podczas spotkania ze związkowcami i górnikami w ramach Karczmy Piwnej w Katowicach (Karczma Piwna to impreza zorganizowana przez Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Spodku).

- Nie damy się zastraszyć, sprowokować różnym kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy. My pierwsi, nasi przodkowie, stawili czoła niemieckiej i sowieckiej, barbarzyńskiej zarazie - dodał. 

Mateusz Morawiecki: Dlaczego pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom?

Wieczorem Morawiecki opublikował też na Facebooku wpis, w którym opisuje m.in., w jaki sposób Sowieci uzasadniali swoje imperialne działania. Stawia też Władimirowi Putinowi pytania o współpracę NKWD i Gestapo przeciwko Polakom. 

"Związek Sowiecki usprawiedliwiał wkroczenie do Polski 17 września 1939 roku, do spółki z Niemcami, dokonując faktycznego rozbioru Polski, argumentując stwierdzeniem, że państwo polskie nie istnieje i Związek Sowiecki musi bronić ludności ukraińskiej i białoruskiej" - przypomina Mateusz Morawiecki. Dodaje, że Sowieci uzasadniali wywózki Polaków w 1940 roku tym, że jest to "niepewny element". "Dlaczego natomiast pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom, o wspólnych konferencjach i spotkaniach obu tych instytucji jesienią 1939 roku?" - pyta szef rządu.

Premier pisze też o spotkaniu ministra spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa z Adolfem Hitlerem w listopadzie 1940 roku, kiedy zaproponowano Sowietom wejście do Paktu Antykominternowskiego. "Co odpowiedział Mołotow? - Udział Rosji w pakcie trzech mocarstw jest całkiem do przyjęcia - taka była odpowiedź sowieckiego ministra spraw zagranicznych, udzielona 25 listopada" - punktuje premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodaje, takich pytań można postawić wiele - mogą one dotyczyć np. tego, dlaczego Rosjanie przez kilkadziesiąt lat nie przyznawali się do ludobójstwa Polaków w Katyniu i ludobójstwa Polaków w latach 30. XX wieku. "To są oczywiście pytania rudymentarne i aż wstyd je zadawać wobec oczywistych faktów. Oczywistych dla historii i dla nas. A dla Rosji?" - pyta retorycznie w podsumowaniu Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej: Rosjanie pokazali nowe dokumenty, uderzyli w AK. IPN: Materiały propagandowe wykonane przez komunistów

Władimir Putin: Polska "współodpowiedzialna za wybuch drugiej wojny światowej"

Słowa i wpis premiera Mateusza Morawieckiego to już kolejna odpowiedź polskich władz na działania i wypowiedzi Rosji i jej urzędników, które zapoczątkował prezydent FR Władimir Putin, mówiąc m.in., że II RP współpracowała z nazistami i jest "współodpowiedzialna za wybuch drugiej wojny światowej". W sobotę z kolei Putin zapowiedział utworzenie centrum archiwalnego z historycznymi dokumentami i materiałami wideo. - Zamkniemy brudne usta otwierane przez niektórych polityków za granicą, którzy próbują przepisać historię - powiedział prezydent Rosji.

Pod koniec grudnia rosyjski prezydent wygłosił szereg publicznych wypowiedzi, w których podważył znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow jako umowy, która przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a przedwojennemu ambasadorowi II RP w Berlinie Józefowi Lipskiemu zarzucił antysemityzm.

Słowa Putina potępił zarówno polski Sejm, jak i Komisja Europejską. - W pełni odrzucamy wszelkie fałszywe twierdzenia, które próbują zniekształcać historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary, takie jak Polska, jako sprawców - stwierdziła niedawno wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova. 

Wszystko to dzieje się na kilka dni przed Piątym Światowym Forum Holokaustu. 23 stycznia w Yad Vashem w Jerozolimie odbędzie się Piąte Światowe Forum Holokaustu, które ma być poświęcone 75-leciu wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Udział w wydarzeniu weźmie udział około 40 światowych przywódców, zabraknie jednak polskiego prezydenta - nasz kraj będzie reprezentował ambasador RP w Izraelu, Marek Magierowski. Andrzej Duda postanowił nie brać udziału w spotkaniu, gdy okazało się, że nie przewidziano jego przemówienia.

Polska kontra Rosja o prawdę historyczną:

Więcej o:
Komentarze (345)
Mateusz Morawiecki: Nie damy się sprowokować bredniom ze wschodu
Zaloguj się
 • polak_k.prawy

  Oceniono 55 razy 43

  Mateusz Morawiecki: "Nie damy się sprowokować bredniom ze wschodu"
  To wyście sami je sprowokowali swoją głupotą i kłamstwami: oskarżaniem Rosji, Putina o "zamach" w Smoleńsku, składaniem wieńców na grobach Brygady Świętokrzyskiej, czczeniem bandytów, którzy pacyfikowali białoruskie wioski na Podlasiu, niszczeniem pomników żołnierzy Armii Czerwonej poległych w Polsce, ustawą o IPN zakazującą mówienia prawdy.
  Putin powiedział dzisiaj:" Zamkniemy brudne usta otwierane przez niektórych polityków za granicą, którzy próbują przepisać historię.". Nikt was nie będzie bronił teraz, żaden partner z Zachodu, bo ze wszystkimi jesteście skłóceni. Wszyscy będą z zainteresowaniem obserwować, także drugi sort w Polsce - tzn. nie "pany" pisowskie - jak on to zrobi.

 • zet59

  Oceniono 42 razy 34

  świetna sytuacja, maliniak krzyczy na zły "zachód" a bankster krzyczy na złego Putina... coś jakby 1939rok Polska bezbronna, bez armii, ze słabnącą gospodarką z niekompetentnym pseudorządem, osamotniona nie tylko w Europie ale i w świecie z ilozoryczną przyjaźnią stanów

 • czechy11

  Oceniono 42 razy 28

  Idź bankster składać kwiaty na grobach kolejnych współpracowników gestapo typu Brygada Swietokrzyska

 • kristofoser

  Oceniono 29 razy 25

  Duda to taki szeregowy bolszewicki agitator! Po rewolucji bolszewicy a po wojnie pepeerowcy wysyłali do miasteczek i wiosek takich agitatorów, ale nie był to nikt ważny. Tu Duda pokazuje, że nie jest kimś ważnym. Wierchuszka partyjna wysłała go w kraj, żeby agitował.

 • jac_l_w

  Oceniono 26 razy 22

  Putin jest łajdakiem, ale nie durniem. Wybrał świetny moment. PiS zdążył już podrasować na swoją modłę historię, wynieść na ołtarze Brygadę Świętokrzyską, pokłócić się z Żydami, z Brukselą, obrazić Komisję Wenecką, podważyć jurysdykcję międzynarodowych trybunałów i zapewnić sobie władzę na prawie 4 następne lata. Teraz w Polskę można spokojnie walić jak w bęben bez obawy, że w obronie skłóconego ze wszystkimi kraju staną ochoczo światowi przywódcy, czy UE. Nawet Trump, którego PiS uważa za najlepszego sojusznika nie kiwnie palcem w bucie, bo nie byłoby to po myśli naszych starszych braci. Pięknie nas Kaczyński załatwił: przegraliśmy, zanim zaczęliśmy grać. Można mieć tylko nadzieję, ze Putin nie zdąży zrealizować planów, do których przygotowaniem jest jego propaganda.

 • walsmet

  Oceniono 26 razy 20

  Morawiecki klamiesz na kazdym kroku , wiec zamilcz. Szkalujesz Polske na caly swiat . Wstyd.

 • marianna1960

  Oceniono 18 razy 18

  Sami się nauczcie mówić prawdę w TVPIS, a nie pouczacie Rosję. W kłamstwie jesteście lepsi od nich.

 • fuqu

  Oceniono 19 razy 17

  Nosem go atakuj !!!
  W tej dyscyplinie (walka na nosy) jesteś "miszczem".

  Ugrać nic nie ugramy, ale przynajmniej śmiesznie będzie.
  A śmiech to zdrowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX