Andrzej Duda o sądownictwie podczas Karczmy Piwnej w Katowicach: Wierzę, że uda się oczyścić polski dom

Kolejne emocjonalne wystąpienie Andrzeja Dudy na temat reformy wymiaru sprawiedliwości. Prezydent w Katowicach zwrócił się bezpośrednio do sędziów. - Ludzie na was patrzą, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach miejskich, jak się zachowujecie, jak żyjecie, kim jesteście - powiedział. W swoim przemówieniu reformę porównał do walki z ustrojem komunistycznym.
Zobacz wideo

- Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest dziełem bardzo trudnym, ale w tym dziele, patrząc na to co dzieje się ostatnimi czasy, na to, jak zachowuje się niestety pewna część środowiska sędziowskiego w Polsce, trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie: musi być twardo powiedziane, kim są sędziowie i jaka jest ich rola - powiedział prezydent podczas spotkania ze związkowcami i górnikami w ramach Karczmy Piwnej w Katowicach (Karczma Piwna to impreza zorganizowana przez Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Spodku). - Odgrywają rolę w państwie ogromnie ważną i wszyscy o tym wiecie. Mają nas, wszystkich obywateli, rozliczać z przestrzegania prawa, a w przypadku jego łamania karać. Mają załatwiać nasze ważne sprawy, jak to się czasem mówi - sprawy życia i śmierci - stwierdził Duda. 

Andrzej Duda do sędziów: Ludzie na was patrzą

Prezydent podkreślił, że praca sędziego wymaga "wielkiej odpowiedzialności, rozwagi, ale przede wszystkim myślenia o człowieku, każdego dnia w swojej pracy". - Ja rozumiem, że jest niebezpieczeństwo rutyny, że macie dużo spraw, że te sprawy są często podobne do siebie, ale służba sędziowska ma ten szczególny wymiar. Macie immunitet, ale macie też ogromną odpowiedzialność - powiedział. - Ludzie na was patrzą, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach miejskich, jak się zachowujecie, jak żyjecie, kim jesteście, czy przestrzegacie prawa i czy, jeżeli się zdarza w waszym środowisku, że ktoś prawa nie przestrzega, czy są wobec niego wyciągane konsekwencje. Tego w Polsce ogromnie brakuje, dlatego jest taka fatalna ocena wymiaru sprawiedliwości w Polsce - podkreślał.

>>> Andrzej Duda w Zwoleniu: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć

Zobacz wideo

Jak dodał, sytuacja musi się zmienić i "po to powstała Izba Dyscyplinarna". Prezydent przypominał w swoim przemówieniu, że powołanie sędziego wręcza prezydent. - Oczywiście jest Krajowa Rada Sądownictwa, która przedstawia kandydatów do urzędu sędziowskiego, ale o tym, czy urząd sędziego danej osobie zostanie przyznany decyduje prezydent - mówił.

Katowice. Andrzej Duda o reformie sądownictwa. Prosi o wsparcie górników

Pod koniec wystąpienia Duda zaapelował do górników o wsparcie odnośnie reformy w sądownictwie. - Możemy mieć w Polsce różne spory, ale ta sprawa jest w moim przekonaniu poza sporem, że wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszą zrozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie - stwierdził. Dodał również, że "Polska nigdy nie będzie normalnym, demokratycznym państwem, jeżeli nie będzie normalnego, uczciwego, rzetelnego wymiaru sprawiedliwości".

Proszę was o wsparcie, bo sytuacja jest trudna. Oni mają swoje możliwości oddziaływania międzynarodowego, mają kolegów, swoich ludzi w trybunałach. Opowiadają różne bzdury, zaprzeczają prawdziwym, trudnym dla nich faktom, jak te nagrania, których można wysłuchać w internecie. Twierdzą, że ktoś chce zniszczyć wymiar sprawiedliwości w Polsce, a cały czas są wśród nich ludzie, którzy orzekali w stanie wojennym

- powiedział. - Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo wierzę, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom. Żeby był czysty, porządny, piękny - powiedział.

Mateusz Morawiecki: Nie damy się sprowokować bredniom ze wschodu

Po prezydencie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. - Jest taka grupa osób, która kładzie się Rejtanem w obronie przywilejów wąskiej grupy sędziów. Ja wolę, żebyśmy my kładli się Rejtanem w interesie wszystkich Polaków, interesie ludzi pracy, w interesie Solidarności - powiedział szef rządu. Morawiecki odniósł się do "manipulacji" historią, którą uprawia Rosja. - Mówimy temu stanowczo nie. Będziemy na całym świecie walczyć o dobre imię Polski. To nie tylko walka o przeszłość, o pamięć. Kto nie szanuje swoich przodków, swoich bohaterów, ten nie szanuje siebie i nie ma prawa do przyszłości - powiedział premier. - Nie damy się zastraszyć, sprowokować kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy. 

Na Gazeta.pl gramy #JedenDzieńDłużej z WOŚP. Tutaj możesz wesprzeć naszą zbiórkę:

Więcej o:
Komentarze (660)
Andrzej Duda w Katowicach o reformie sądownictwa: Wierzę, że uda się oczyścić polski dom
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 177 razy 163

  "Wierzę, że uda się oczyścić polski dom". Masz rację. Zacznie się od ciebie.

 • puuchatek

  Oceniono 145 razy 127

  "Wierzę, że uda się oczyścić polski dom"

  Podzielamy Pańską wiarę, Panie Prezydencie. Oczyszczanie już się zaczęło, od Senatu RP, a jego ważny akt będzie miał miejsce w maju - szczerze wierzymy, że w ramach tego oczyszczania pożegna się Pan z pałacem prezydenckim i będzie miał czas, aby w spokoju przygotowywać się do stanięcia przed Trybunałem Stanu za łamanie Konstytucji.

 • rybka9915

  Oceniono 110 razy 100

  A ludzisz sie Maliniak, ze waszych zlodziejstw, qrestwa ciemny lud nie dostrzega? Wasze banasie, wasze cichockie, wasze przylebskie, wasze ziebry, wasze szmyty, wasze warcholy, wasze kalety, wasze wojciki, waze kanthaki, wasze oborowe szydlo, wasze dojary kempy, wasze debile jakie, wasze piebiaki, wasze lasoty, wasze radziki, wasze nawackie, wasze chowance, wasze mazury, wasze piotrowicze, wasze pawlowicze, wasze zlodzieje szczutro-kaminskie z bejda i wasikiem, wasze chrzanowskie, wasze glapinskie i jego dziwki, wasze kurduple i jego wieze - to co? To demokratyczne "reformy"?
  I ty Maliniaku, zalosna kuklo ze slomy - mocnyc´s w mordzie w Pierdziszewie Dolnym na klepisku z nawalona gawiedzia. W polityce zagranicznej cieboe nie ma, bo jestes nobody, bo jestes pisbolszewickim popychlem bez rozumu i bez ambicji. Normalna ameba i jamochlon w jednym.

 • jurek4491

  Oceniono 110 razy 98

  Wstydu nie ma za grosz WIECOWY pół-chłopek - jeździ po kraju i PLUJE na współobywateli .

 • pdppdp

  Oceniono 97 razy 85

  Niezłomny człowiek z budyniu tak fantastycznie się nadyma, że powinni go czym prędzej przyjąć do górniczo-hutniczej orkiestry dętej.

 • wojtant

  Oceniono 86 razy 76

  Jakim głupim cepem trzeba być, żeby samemu gnojąc konstytucję, innych uczyć jej przestrzegania?!

 • maciek76

  Oceniono 82 razy 72

  Adolf Hitler też miał najlepsze wystąpienia w karczmach piwnych!
  Swoją drogą dobra technika - wskazać wroga i w niego nawalać - każdy sam był pokrzywdzony albo kogoś zna, kto był przez sąd, nauczyciela, lekarza, itp. Paliwo populistyczne wypaliło budżet, to walka z elitami zaostrza się!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX