Kwiatkowski i Zdrojewski nowymi członkami KRS. Niezbędnej większości nie uzyskał senator PiS

Senator niezrzeszony Krzysztof Kwiatkowski oraz Bogdan Zdrojewski z Koalicji Obywatelskiej zostali wybrani przez Senat na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Wymaganej bezwzględnej większości głosów nie uzyskał Rafał Ambrozik z Prawa i Sprawiedliwości.

Na piątkowym posiedzeniu Senatu Krzysztof Kwiatkowski oraz Bogdan Zdrojewski zostali wybrani na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Za kandydaturą Kwiatkowskiego opowiedziało się 53 senatorów, przeciw było trzech, 43 wstrzymało się od głosu. Na Zdrojewskiego głosowało 51 senatorów, 41 było przeciwko, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Niezbędnej większości nie uzyskał senator PiS

Rafała Ambrozika, senatora PiS-u, poparło 47 senatorów, przeciw było 51, jeden wstrzymał się od głosu. Bezwzględna większość wynosiła 50 głosów.

Jak poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki, nowi członkowie KRS-u będą mieli dostęp do list poparcia organu.

Nowa KRS składa się z 25 członków. Wśród nich są pierwszy prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, 15 sędziów, których wybiera Sejm, a także czterech posłów i dwóch senatorów. Tych ostatnich wybiera Senat na czteroletnia kadencję.

Na Gazeta.pl gramy #JedenDzieńDłużej z WOŚP. Tutaj możesz wesprzeć naszą zbiórkę:

>>> Wicerzecznik PiS o utajnionych listach poparcia do KRS. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: