Tusk na Twitterze o "niszczeniu sądów" i "wyprowadzaniu Polski z UE". Zwraca się też do wyborcy PiS

"Wyprowadzają Polskę z Unii, niszczą sądy, by bezkarnie kraść, szczują jednych Polaków przeciw drugim. Głosujesz na nich? Masz prawo. Ale nie masz prawa dłużej udawać, że tego nie widzisz. Bo widzisz" - napisał na Twitterze przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. W piątek Senat odrzucił nowelizację ustaw sądowych zgłoszoną przez posłów PiS.

"Wyprowadzają Polskę z Unii, niszczą sądy, by bezkarnie kraść, szczują jednych Polaków przeciw drugim" - wyliczał w piątek na Twitterze były szef Rady Europejskiej, a obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

"Głosujesz na nich? Masz prawo. Ale nie masz prawa dłużej udawać, że tego nie widzisz. Bo widzisz" - dodał były szef polskiego rządu.

>>> Andrzej Duda w Zwoleniu: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć

Zobacz wideo

Nowelizacja ustaw sądowych wraca do Sejmu

W piątek Senat odrzucił nowelizację ustaw sądowych. Za uchwałą odrzucającą ustawę, którą przygotowało Prawo i Sprawiedliwość głosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Decyzja Senatu oznacza, że ustawa trafi z powrotem do Sejmu.

Projekt nowel sądowych został zgłoszony w Sejmie w połowie ubiegłego miesiąca jako projekt poselski. Ustawa została przegłosowana przez posłów 20 grudnia. Nowelizacja zakłada m.in. kary za podważanie statusu sędziów czy też decyzji podejmowanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Wobec sędziów przewidywany jest szereg kar: odsunięcie od sprawowanej funkcji, grzywna lub przeniesienie.

Ustawa wprowadza też zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa SN

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o: