Senat odrzucił nowelizację ustaw sądowych. Marszałek Grodzki: To było starcie cywilizacji

- Ta ustawa przypomina gaszenie pożaru poprzez polewanie ognia benzyną. Nie mogła doprowadzić do dobrych rozwiązań - mówił w piątek w rozmowie z mediami marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Senat w popołudniowym głosowaniu zdecydował o odrzuceniu tzw. ustawy kagańcowej.

Senat odrzucił w piątek nowelizację ustaw sądowych. Za uchwałą odrzucającą ustawę głosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Decyzja Senatu oznacza, że ustawa trafi z powrotem do Sejmu.

Nowelizacja zwiększa, między innymi, zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych, poszerza także kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Zakłada wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania, lub zaniechania mogące uniemożliwić, lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

>>> Poseł Lewicy Maciej Konieczny o ustawie dyscyplinującej sędziów

Zobacz wideo

Tomasz Grodzki: To nie mogło doprowadzić do dobrych rozwiązań

- Wykonaliśmy mnóstwo pracy, mnóstwo konsultacji, mnóstwo opinii zarówno krajowych, jak i zagranicznych, a jak państwo widzieli, również debata plenarna i wysłuchanie przedstawicieli rządu było bardzo intensywne - mówił o pracach nad ustawą w rozmowie z dziennikarzami marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Trzeba reformować wymiar sprawiedliwości, tak jak trzeba reformować ochronę zdrowia i co do tego wszyscy jesteśmy zgodni, co do tego byłem zgodny w rozmowie z panem prezydentem Andrzejem Dudą. Natomiast po czterech latach reformowania wymiaru sprawiedliwości efekty są odwrotne od oczekiwanych: oczekiwanie na proces jest dłuższe, opłaty sądowe są wyższe, sędziowie są zarzuceni mnóstwem administracyjnej pracy, którą mogliby spokojnie wykonać pracownicy niższego rzędu

- dodał marszałek. Wskazał, że nie znalazł w nowelizacji takich paragrafów, które skróciłyby czas oczekiwania na proces, zmniejszyłyby koszty lub odciążały sędziów.

- Ta ustawa przypomina gaszenie pożaru poprzez polewanie ognia benzyną. Nie mogła doprowadzić do dobrych rozwiązań - skomentował. Podkreślił, że Polacy "mają prawo do niezawisłego sądu, chcą być sądzeni przez niezawisłego sędziego, niezależnego od żadnych wpływów sił politycznych".

W mojej ocenie było to starcie cywilizacji. Starcie, które na poziomie Senatu decydowało o tym, czy Senat zdecyduje się utrzymać Polskę w kręgu cywilizacji zachodniej, w której poszanowane są wspólne wartości, takie jak praworządność, niezależność i współpraca władzy, zasada "check and balance", szacunek dla przyrodzonej godności ludzkiej, akceptacja różnorodności każdego z nas, czy też zdecydujemy się zwrócić w kierunku rządów dyktatorskich czy autorytarnych po naszej wschodniej stronie

- zaznaczył Tomasz Grodzki.

Więcej o:
Komentarze (144)
Senat odrzucił nowelizację ustaw sądowych. Marszałek Grodzki: To było starcie cywilizacji
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 40 razy 28

  Nieco patetycznie, ale zasadniczo słusznie powiedziane. Zgoda, że sądownitwo wymaga reformy; zgoda, że system prawny wymaga uspójnienia. Ale tego się w ogóle nie dotyka. Robi się za to rzeczy nader podejrza ne, wcale nie obliczone na reformę, a na zawłaszczenie sądownictwa.

 • obeznany

  Oceniono 39 razy 25

  No ale jak bolszewickie kacyki z PiSu mogą spokojnie panować, dopóki istnieją niezależne sądy, mogące ich skazać za łamanie prawa?
  Obsadzenie sądów bezwolnymi pacynami zdalnie sterowanymi przez Zbyszka i Jarka to przecież PODSTAWA i ich najważniejsze zabezpieczenie na przyszłość.

 • chi-neng

  Oceniono 36 razy 22

  Wreszcie Polska ma marszałka Senatu z prawdziwego zdarzenia i GODENGO TEGO MIANA.
  To ja nazywam AUTENTYCZNĄ ELITĄ.
  Natomiast TO, co przejęło władzę w 2015, jest NICZYM INNYM JAK MAFIJNYM KACZYM BAGNEM, i nie ma nic wspólnego z polityka.
  A jeszcze mniej z praworządnością i dobrem państwa.!

 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 21

  Cywilizacja PiS-u? Żartowniś z pana marszałka. Szykują sobie pisiorki podwaliny pod wyjście z unii. Duda zagotowany krzyczał : "Nie będą nam w obcych językach narzucać, jaki ma być ustrój i jak mają być prowadzone polskie sprawy."

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 28 razy 20

  Poprawki tez odrzuci wiekszość sejmowa? Nie będzie debaty nad poprawkami? Zamordysta kulawy bez żadnego trybu zarządzi głosowanie?

 • marikfox

  Oceniono 33 razy 19

  Polska i cywilizacja. Zestawienie tych dwóch słów z roku na rok brzmi coraz bardziej absurdalnie.

 • wojtant

  Oceniono 21 razy 13

  CZEŚĆ I CHWAŁA TYM BOHATEROM, DZIĘKI KTÓRYM TOMASZ GRODZKI ZOSTAŁ MARSZAŁKIEM SENATU RP. I proszę mi nie zarzucać, że caps lock powinienem wyłączyć. Szacun Panie Profesorze Grodzki! Od zwykłego Polaka szacun. Takich jak ja jest więcej, pokładamy w Panu duże nadzieje i życzymy powodzenia. Nie w walce, bo to jest domena szoguna z Żoliborza. Życzymy Panu powodzenia w realizacji szczytnych celów, jednym z nich jest Normalna Polska, wolna od kłamstwa i nienawiści.

 • myciel66

  Oceniono 21 razy 13

  Marszałek Grodzki: "To było starcie cywilizacji." To nie było, a jest starcie cywilizacji; wartości europejskich z putinowskim (pisowskim) autorytarnym widzeniem świata. Ta ustawa, to wyraźne powiedzenie Polakom, UE i światu: szykujemy wypierpol - polexit. Wydaje się, że gierki udawanej demokracji właśnie się zakończyły. Trzeba się szykować na bardziej stanowcze powiedzenie PiS-owi, że SIĘ NIE ZGADZAMY!!!

 • spokojny.zenek

  Oceniono 16 razy 12

  To jest zresztą istota całego sporu. To jest starcie cywilizacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX