Senat odrzucił tzw. ustawę kagańcową. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu

Senat odrzucił tzw. ustawę kagańcową. Głosowało 99 senatorów, za odrzuceniem ustawy opowiedziało się 51, przeciwko było 48, żaden się nie wstrzymał. Nowele sądowe wrócą teraz do Sejmu.

Wbrew zapowiedziom, Senat o wiele wcześniej zagłosował w sprawie nowelizacji ustaw sądowych, nazywanych "kagańcowymi" lub "dyscyplinującymi", które przyjął wcześniej Sejm. Po godz. 15 senatorowie, gdy posiedzenie prowadził marszałek Senatu Tomasz Grodzki, zagłosowali w sprawie odrzucenia nowel sądowych w całości.

Senat odrzuca "ustawę kagańcową". Nowela wraca do Sejmu

"Za" było 51 senatorów, "przeciw" - 48, żaden z nich się nie wstrzymał. Zgodnie z prawem "ustawa kagańcowa" wraca teraz do Sejmu, Posłowie w izbie niższej mogą odrzucić sprzeciw Senatu, wystarczy do tego bezwzględna większość głosów (liczba głosów "za" musi być większa niż suma głosów "przeciw" i "wstrzymujących się"), w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (kworum). Jeśli Sejmowi nie uda się odrzucić sprzeciwu Senatu, ustawa upada i nie wchodzi w życie.

Senat. Wyniki głosowania ws. ustawy kagańcowejSenat. Wyniki głosowania ws. ustawy kagańcowej senat.gov.pl

Głosowanie poprzedziły wydanie przez Komisję Wenecką opinii na temat ustawy represyjnej, senacka debata i prace w komisjach sejmowych. Wśród uczestników debat byli prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki, RPO Adam Bodnar czy przedstawiciele środowisk sędziowskich z Polski i zagranicy.

Spory o ustawę represyjną:

Projekt nowel sądowych trafił do Sejmu w połowie grudnia jako projekt poselski. Przyjęto je 20 grudnia. Nowelizacja zakłada m.in. kary za podważanie statusu sędziów czy też decyzji podejmowanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Wobec sędziów przewidywany jest szereg kar: odsunięcie od sprawowanej funkcji, grzywna lub przeniesienie.

Ustawa wprowadza też zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa SN: kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN; w razie braku kworum (co najmniej 84 członków Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN) do ważności wyboru wymagana będzie obecność co najmniej 32 członków zgromadzenia ogólnego.

Więcej o:
Komentarze (402)
Ustawa kagańcowa odrzucona przez Senat. 51 senatorów "za"
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 103 razy 83

  Brawo Senatorowie. Pokazujcie, że nie jesteście tylko przechowalnią byłych posłów, że macie własny rozum i "mózg narodu" nie będzie wam dyktował, co macie robić. A jak Karczewskiemu nie odpowiada takie towarzystwo, to zawsze może oddać mandat i zająć się innymi sprawami. Na pewno potrafi o siebie zadbać, przedsiębiorczy.

 • 99venus

  Oceniono 85 razy 67

  Szacunek i podziekowania dla senatorów dbających o przestrzeganie prawa.

 • robson15

  Oceniono 63 razy 51

  Bardzo dobrze się stało ze Senat odrzucił ustawę kagańcową.
  Zapewne Sejm ją ponownie przyjmie a Adrian podpisze.
  Czyli pisuary pójdą na wojnę z UE, której nie mogą wygrać.

 • eisbergh

  Oceniono 57 razy 47

  Adrian i tak to podpisze. To.promoskiewski, pisuarski idiota

 • scooleem64

  Oceniono 43 razy 37

  Wielkie brawa dla Senatorów opozycji! Pokazali Państwo, że opozycja w ważnych sprawach potrafi się zmobilizować i działać wspólnie. To nie ważne, że pisiory w sejmie i tak przepchną tą ustawę, dla mnie ważna jest satysfakcja z postawy Senatorów. Dziękuję za tą chwilę satysfakcji i optymizmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX