Duda nie odpowie na list Jourovej. RMF: KE traktuje milczenie jako celowe lekceważenie

Andrzej Duda nie zamierza odpowiedać na list Very Jourovej - informuje radio RMF FM. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej dokładnie miesiąc temu wysłała pismo, w którym zaapelowała o przerwanie prac nad "ustawą kagańcową".

Dokładnie miesiąc temu Vera Jourova wysłała list w sprawie kontrowersyjnej "ustawy kagańcowej" do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu. Do tej pory odpowiedział jej tylko Tomasz Grodzki.

Z najwyższą uwagą zapoznałem się z listem @VeraJourova ws. ustawy represyjnej. Zapewniam, że Senat RP skorzysta ze wszelkich przewidzianych prawem możliwości, by stanowione w naszym kraju prawo dotyczące sędziów było zgodne z regulacjami i wartościami Unii Europejskiej

- napisał marszałek Senatu na Twitterze.

Prezydent nie odpowie Komisji Europejskiej

Jak dowiedziało się radio RMF FM, Andrzej Duda nie zamierza odpowiedzieć na list Jourovej. Prezydent uważa, że działania Komisji Europejskiej są "polityczną rozgrywką, która ma storpedować reformę".

Milczenie władz Komisja Europejska uznaje za celowe lekceważenie i oznakę niechęci do dialogu z Brukselą. Jeśli ustawa kagańcowa wejdzie w życie, prawdopodobnie KE uruchomi procedurę o naruszenie prawa Unii Europejskiej przez Polskę.

"Ustawa kagańcowa" w Senacie

Od 8 stycznia Senat pracuje nad nowelizacją przepisów o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Sejm projekt przegłosował 20 grudnia ubiegłego roku. Nowe przepisy wprowadzają między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną wobec sędziów, którzy podważają kompetencje prezydenta co do wyznaczania i mianowania sędziów.

>>> Łapiński: Prezydent nie zawetuje 'ustawy kagańcowej'. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (202)
Duda nie odpowie na list Jourovej. RMF: KE traktuje milczenie jako celowe lekceważenie
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 50 razy 46

  Dyplomacja doskonała... na miarę "dyplomatów", z imienia nazwanych przez Władysława Bartoszewskiego.

 • maciek76

  Oceniono 51 razy 45

  Pręzydent nie dostał dyspozycji z Nowogrodzkiej. Po za tym sezon narciarski trwa. Nie zawracać gitary!

 • artau

  Oceniono 37 razy 37

  Niech nie odpowiada, to tylko pałacowa paprotka.
  Złamał przysięgę prezydencką, więc jest człowiekiem bez zdolności honorowej.
  Każdy porządny obywatel ma obowiązek zlekceważyć go, a Trybunał Stanu osądzić.

 • arche556

  Oceniono 41 razy 35

  To jest zwykłe chamstwo. Niegrzeczność. Na całego idą na czołowe zderzenie z Unią. Tylko to czołowe zderzenie, to jak maluchem na TIRa.

 • robson15

  Oceniono 28 razy 28

  Chyba nikt się temu nie dziwi ze Duda nie odpowie na list. Po prostu takie było polecenie z KC PIS i Adrian posłusznie je wykonuje. Niestety mamy prezydenta nie wszystkich Polaków, tylko i wyłącznie PIS-u. Ot, zwykła pacynka prezesa wszystkich prezesów, dewelopera z Nowogrodzkiej.

 • myciel66

  Oceniono 28 razy 28

  Pisowski długopis a nie autonomiczny Prezydent. Wszystkie instytucje przejęte przez PiS stają się wydmuszkami. Przed morowym powietrzem broni się jeszcze wymiar sprawiedliwości. Atak na niego, to atak na wartości UE, czyli dążenie do polexitu, bez wyraźnego tego sformułowania. Jadosław smoleński nie chce się dzielić władzą z Brukselą. Tragedia, którą JK szykuje Polsce nie dociera do części Suwerena. To ostatni moment żeby zastopować tego paranoika, warchoła i ojkofoba i zapobiec katastrofie.

 • acototak

  Oceniono 24 razy 24

  Na nartach dawno nie był. Ostatni raz w grudniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX