Kłótnia o głosowanie nad "ustawą kagańcową". Grodzki mówi o poniedziałku. Karczewski: To dzień spotkań z wyborcami

Marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział, że prawdopodobnie nie uda się w piątek przeprowadzić głosowania nad tzw. ustawą kagańcową i zostanie ono przełożone na poniedziałek. O braku zgody Prawa i Sprawiedliwości na zmianę daty poinformował na Twitterze wicemarszałek Stanisław Karczewski. - Poniedziałek to dzień na spotkania z Wyborcami - napisał.

W czwartek po kilkugodzinnej dyskusji na temat zmian w prawie o sądach prezydium Senatu ogłosiło przerwę w pracy izby wyższej do piątku do godziny 9.30.

Senatorowie wysłuchali w czwartek wystąpień zaproszonych ekspertów oraz przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Na sali obrad głos zabrali między innymi prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego, wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.W piątek zmiany jakie przewiduje nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, zaprezentuje wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Jak powiedział marszałek Tomasz Grodzki, Senatowi nie uda się w piątek przeprowadzić głosowania nad tzw. ustawą kagańcową. Najprawdopodobniej odbędzie się ono w poniedziałek. Nie zgadza się na to Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ "poniedziałek to dzień na spotkania z Wyborcami". Poinformował o tym wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski na Twitterze.

Szanowny Panie Marszałku @profGrodzki czy to nowa tradycja powiadamiania senatorów i opinii publicznej o Pana decyzjach? Jutro jest konwent seniorów o 8:45. Tą drogą informuję Pana, że Klub PiS na to się nie zgodzi. Poniedziałek to dzień na spotkania z Wyborcami

- napisał na portalu społecznościowym.

Piątkowe obrady Senatu

Tomasz Grodzki ogłosił, że senatorowie piątkowe obrady rozpoczną od uchwały w sprawie Australii. Potem zajmą się przepisami dotyczącymi ASF, a następnie rozpoczną prace nad dwiema innymi uchwałami. Dopiero po zakończeniu tych punktów wrócą do prac nad projektem zmian w ustawach o sądach. Debata ma potrwać do wieczora.

Nad nowelizacją przepisów o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym Senat pracuje od 8 stycznia. Sejm projekt przegłosował 20 grudnia ubiegłego roku. Nowe przepisy wprowadzają między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną wobec sędziów, którzy podważają kompetencje prezydenta co do wyznaczania i mianowania sędziów.

>>> Łapiński: Prezydent nie zawetuje "ustawy kagańcowej". Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: