Posłowie PO zabrali głos ws. zarobków Karczewskiego, polityk zapowiada pozwy. "Znów nakłamali"

"Posłowie PO znów nakłamali dzisiaj na mój temat. Reakcją na tę zorganizowaną nagonkę budowaną na kłamstwie będą sądowe pozwy" - napisał na Twitterze senator PiS Stanisław Karczewski. Skomentował w ten sposób czwartkową konferencję prasową, podczas której politycy Platformy Obywatelskiej zarzucili parlamentarzyście obchodzenie prawa.

W grudniu portal tvn24.pl poinformował, że ówczesny senator, a później wicemarszałek PiS Stanisław Karczewski w latach 2009-2015 współpracował jako lekarz ze szpitalem w Nowym Mieście nad Pilicą na podstawie umowy o dzieło. Zarobił ok. 400 tys. zł, jednocześnie pobierając parlamentarne uposażenie.

- Działałem w pełnym przekonaniu, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Decyzje o mojej aktywności były starannie konsultowane z prawnikami z kancelarii Senatu i nie znaleziono przeszkód prawnych, bym mógł pracować - mówił Stanisław Karczewski w ubiegłym miesiącu w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl.

Posłowie PO zabrali głos ws. zarobków Stanisława Karczewskiego

Posłowie Platformy Obywatelskiej po tej publikacji zwrócili się o opinie do Głównego Inspektoratu Pracy i Kancelarii Senatu. Właśnie dostali odpowiedzi. - Mówią o jednym: pan senator, pan wicemarszałek Karczewski obchodził prawo, naruszał prawo i prawdopodobnie w sposób nielegalny uzyskiwał uposażenie senackie - skomentował poseł Michał Szczerba.

- W ciągu kilku lat między rokiem 2009 a 2015 prawdopodobnie w kilku miejscach senator Karczewski złamał prawo. Wtedy, kiedy pobierał uposażenie senatorskie, nie informując marszałka Senatu o podjęciu działalności zarobkowej oraz wtedy, kiedy został wicemarszałkiem Senatu i wykonywał de facto działalność gospodarczą, która była w jego przypadku zakazana - dodał Szczerba.

Wraz z posłanką Moniką Wielichowską parlamentarzysta zapowiedział skierowanie pism do Głównego Inspektoratu Pracy, do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Rozważane jest też skierowanie sprawy do prokuratury.

>>> Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel o utajnionych listach poparcia do KRS

Zobacz wideo

Stanisław Karczewski: Nagonka budowana na kłamstwie

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski skomentował czwartkową konferencję parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej na Twitterze. Napisał, że posłowie PO "znów nakłamali na jego temat".

"Reakcją na tą zorganizowaną nagonkę budowaną na kłamstwie będą sądowe pozwy. Mój pełnomocnik już je przygotowuje" - zapowiedział.