PiS: Opinia Komisji Weneckiej ws. "ustawy kagańcowej" zrobiona na konkretne zamówienie polityczne

Senatorowie PiS podczas konferencji prasowej skomentowali opinię Komisji Weneckiej na temat ustawy dyscyplinującej sędziów. Według polityków, komisja pracowała na "konkretne zamówienie polityczne".
Zobacz wideo

Podczas czwartkowej konferencji politycy Praw i Sprawiedliwości krytykowali opinię Komisji Weneckiej, która zarekomendowała, by w całości odrzucić tzw. ustawę kagańcową, ponieważ ogranicza ona niezawisłość sądów.

Senatorowie PiS o opinii Komisji Weneckiej: To opinia kagańcowa

- Nie jest to poważna rozmowa prawników. Jest to opinia polityczna, na konkretne zamówienie polityczne i nie odzwierciedla ani polskiego stanu prawnego, ani polskiego porządku konstytucyjnego - mówił podczas konferencji Marek Pęk. Następnie polityk podkreślał, że jeśli Sejm nie przyjmie ustawy dyscyplinującej sędziów, to polski wymiar sprawiedliwości wróci do punktu, który wymaga pilnych napraw:

Korporacyjny charakter Krajowej Rady Sądownictwa został podkreślony już przez sędziego Rzeplińskiego. Funkcjonowanie KRS było oceniane negatywnie przez wielu prawników i ekspertów, a tymczasem z tej opinii, którą dzisiaj uzyskujemy, to KRS powinno wrócić do powszechnie krytykowanego stanu. Na to nie możemy się zgodzić.

- Opinia Komisji Weneckiej jest skandaliczna, to opinia kagańcowa. Mamy wrażenie, że ta opinia powstała przed wizytą Komisji w Polsce (...). Skandaliczny jest kategoryczny ton tej opinii, która wręcz rekomenduje nam konkretne kroki. To nie jest opinia, tylko polecenie - kontynuował dalej Marek Pęk.

Konferencja senatorów PiS zwołana została w sprawie opinii Komisji Weneckiej, według której przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawa dyscyplinująca sędziów powinna zostać w całości odrzucona przez Sejm. - "Niektóre z tych przepisów mogą być interpretowane jako skutkujące unieważnieniem wyroków, które już się uprawomocniły" - napisano w opinii komisji.  

Więcej o: