Europarlament przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech

Parlament Europejski znaczną większością głosów przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech. "Dlaczego opluwacie Nasz Polski Dom? Dlaczego donosicie na swój kraj? Dlaczego szkodzicie Polakom?" - oburzała się po głosowaniu jedna z europosłanek PiS.

W głosowaniu brało udział 665 europosłów. 446 było za, 178 było przeciw, a 41 osób się wstrzymało. Po przyjęciu rezolucji rozległy się oklaski, część posłów wstała.

Wśród osób, które cieszyły się z rezultatu głosowania był Robert Biedroń, co oburzyło byłą premier Beatę Szydło.

Również była rzeczniczka PiS i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek okazała wzburzenie na Twitterze w związku z tym, jak głosowali europosłowie z innych polskich ugrupowań. "Dlaczego opluwacie Nasz Polski Dom? Dlaczego donosicie na swój kraj? Dlaczego szkodzicie Polakom? Dlaczego niszczycie wizerunek i autorytet Polski? Opozycjo totalna, dlaczego? Z zaprzaństwa, nienawiści, głupoty, mentalności lokaja? Wszystko was kompromituje" - napisała Mazurek.

Powiązanie funduszy unijnych z praworządnością

W rezolucji zapisano że w ocenie Parlamentu sytuacja w Polsce i na Węgrzech pogorszyła się od czasu uruchomienia procedury artykułu siódmego. Jest też ponowne wezwanie do stworzenia mechanizmu corocznej, międzyinstytucjonalnej kontroli stanu rządów prawa we wszystkich państwach członkowskich. Według części europosłów wynik tych kontroli powinien mieć przełożenie na przyznawanie środków unijnych.

Apel o "korzystanie przez Komisję do przysługujących jej narzędzi" w przypadku Polski może nawiązywać do wniosku komisarzy do Trybunału Sprawiedliwości o tymczasowe zawieszenie funkcjonowania nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Na taki krok Komisji zdecydowała się w tym tygodniu.

Początkowo głosowana dziś rezolucja miała dotyczyć tylko Węgier. Polskę dopisano jednak między innymi po ostatnim sporze wokół Izby Dyscyplinarnej. W ocenie Komisji ma ona "mrożący wpływ" na sędziów, którzy chcą implementować orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Najwyższego.

Rezolucja nie ma wiążącego charakteru, jest wskazaniem dla Komisji, Rady i państw członkowskich. Więcej na temat rezolucji >>>

Awantura w europarlamencie. Krzyki i oskarżenia

Szydło była jedną z najbardziej aktywnych europosłanek

Podczas środowej debaty w europarlamencie jedną z najbardziej aktywnych parlamentarzystek była Beata Szydło. - Sądy w Polsce są niezawisłe i wolne - ogłosiła na wstępie Beata Szydło. - Za kilka dni minie rocznica niechlubnej debaty, którą zorganizowała w PE opozycja - dodała Szydło. Europosłanka podkreślała, że PiS po 4 latach ponownie uzyskał poparcie Polaków i świadczy to o tym, że reforma sądownictwa służy obywatelom.

Czytaj więcej: Takiej debaty o praworządności w Polsce jeszcze nie było. Oskarżenia o kłamstwa, krzyki Szydło i Jakiego

Na słowa byłej premier zareagował Radosław Sikorski - Pani premier Szydło jest tą osobą, która wydała postanowienie niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego i od tego czasu zaczęło się w Polsce łamanie konstytucji i praworządności - powiedział Sikorski. Dodał, że Szydło "nie jest bezstronna w tej sprawie, gdyż to w jej sprawie toczą się przypadki, takie jak 26 przesłuchań Bogu ducha winnego Sebastiana K." - Pan Sikorski właśnie skłamał i właściwie powinnam podać go do sądu, ponieważ nie toczą się wobec mnie żadne postępowania. Niech pan czyta ze zrozumieniem. Panie Sikorski jest pan kłamcą i jest pan niegodny tego, żeby mieć mandat z nadania Polaków - odpowiedziała Beata Szydło.

Więcej o:
Komentarze (825)
Europarlament przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 181 razy 165

  Szydło, nie popisuj się inteligencją inaczej. To rezolucja przeciwko PISS BANDYTERCE.
  Doucz się, co to jest TRÓJPODZIAŁ władzy.
  27:1 pamiętasz?

 • borek-skorek

  Oceniono 154 razy 148

  Słuchaj snopku siana, rezolucja nie jest przeciwko Polsce, lecz jedynie oceną waszych chamskich metod.

 • raddy

  Oceniono 125 razy 117

  Polska znów na ustach świata. Zajebisty PR... Dzięki ci, władzuchno kochana!

 • siwywaldi

  Oceniono 118 razy 106

  No to kaczy kuper i przyklejone do niego ziobra mają ból, przechodzący już w sraczkę. I coraz bardziej widać, że BEZ Stoperanu się nie obejdzie, he, he... :-)

 • sailor2016

  Oceniono 104 razy 96

  Czyli sytuacja powoli zaczyna zmierzać ku wyjściu Polski z UE chyba, że piSS się ugnie i odtrąbi to jako zwycięstwo. Tak samo jak wygrali 1:27.

 • fuqu

  Oceniono 73 razy 65

  No to już mamy podwaliny pod Wypierpol.

  Duma narodowa suferena została kopnięta w dudę, a tego nie będziemy tolerować!
  Nie oddamy ani guzika/troczka z naszego kaftana bezpieczeństwa !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX