Jest opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy kagańcowej. "Podważa niezależność sądownictwa"

Komisja Wenecka opublikowała opinię na temat tzw. ustawy kagańcowej. Gremium rekomenduje odrzucenie ustawy, ponieważ - zdaniem komisji - ogranicza ona niezawisłość sądów.

Ustawa autorstwa PiS może być odbierana jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa - ocenia Komisja Wenecka w opublikowanym stanowisku. Stwierdzono również, że na mocy tych poprawek "wolność słowa i prawo sędziów do zrzeszanie się będą poważnie ograniczone".

W dokumencie skrytykowano m.in. fakt, że organy samorządowe wymiaru sprawiedliwości są zastępowane przez gremia mianowane przez Ministra Sprawiedliwości. Co więcej, Komisja Wenecka stwierdza, że "wpływ ministra sprawiedliwości na postępowania dyscyplinarne jest coraz większy".

"Niektóre z tych przepisów mogą być interpretowane jako skutkujące unieważnieniem wyroków, które już się uprawomocniły" - stwierdza KW. 

Były rzecznik Dudy: Prezydent nie zawetuje "ustawy kagańcowej"

Zobacz wideo

Komisja Wenecka "rozumie, że polski porządek prawny znalazł się w trudnej sytuacji" w wyniku reformy z 2017 roku. "Stare" instytucje odmawiają uznania "nowych" przez co dochodzi do "schizmy prawnej" i będzie wymagało dalszych zmian legislacyjnych.

"Poprawki z grudnia 2019 roku nie odpowiadają jednak tym potrzebom - ograniczają niezawisłość sądów i stawiają polskich sędziów przed konsekwencjami dyscyplinarnymi jeśli będą stosować się do orzeczeń ETPC i prawa UE" - czytamy w opinii. "Komisja Wenecka rekomenduje, by nie przyjmować poprawek" - podsumowano. 

Jakie są rekomendacje Komisji Weneckiej?

Komisja Wenecka rekomenduje polskiemu ustawodawcy wdrożenie głównych zaleceń z opinii KW z 2017 roku, a więc:

 • Powrót do wyboru 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa przez sędziów, a nie przez parlament
 • Weryfikacja składu i struktury dwóch nowo utworzonych izb Sądu Najwyższego: Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej oraz zmniejszenie zakresu ich kompetencji
 • Powrót do metody wyboru kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego sprzed 2017 roku lub opracowanie nowego jego modelu, w którym każdy kandydat będzie musiał mieć poparcie większości sędziów SN
 • Przywrócenia społeczności sędziowskiej kompetencji w zakresie mianowania, awansowania i zwalniania sędziów. Miałoby to na celu zapobieżenie możliwości powoływania i odwoływania prezesów sądów bez konsultacji ze środowiskiem sędziowskim

Komisja Wenecka twierdzi, że wdrożenie zaleceń zapobiegnie "dalszemu pogłębianiu kryzysu" w polskim sądownictwie.

Czym jest tzw. ustawa kagańcowa?

Uchwalona przez Sejm 20 grudnia 2019 roku nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Komisja Wenecka przed tygodniem wizytowała Polskę w związku tymi zmianami. PiS nie uznawało wizyty za oficjalną, a samo zaproszenie organu doradczego UE nazywano "prawnie ułomnym". - Trzeba potraktować tę wizytę jako wizytę o charakterze bardziej prywatnym, nieoficjalnym. Marszałek Senatu nie ma prawa, zgodnie z przepisami polskimi, do tego, żeby zapraszać Komisję Wenecką. Od tego jest rząd, który współpracuje w tym zakresie z prezydentem - mówił Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. 

Więcej o:
Komentarze (459)
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy kagańcowej. "Podważa niezależność sądownictwa"
Zaloguj się
 • yoonac

  Oceniono 93 razy 79

  Trzech pajaców z trio KaKaO narobiło bałaganu i wstydu na całą Europę.

 • munaciello

  Oceniono 60 razy 60

  Jednak nasz PieS uwielbia kaganiec.
  Gdy sam go nie nosi, a komuś zakłada.

 • stef0909

  Oceniono 59 razy 59

  To jest tak jak!!! niedouczone debile biorą się za reformę sądownictwa......

 • nicpon007

  Oceniono 51 razy 47

  Już czekam na komentarze (nie)rządu polskiego: Niebywale agresywny atak na niepodległą Rzeczpospolitą, której suweren dał zielone światło rządzącej większości na wszystko!!!

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 45 razy 43

  Ustawa narusza trójpodział władzy.
  A sposób jej procesowania wyczerpuje znamiona działania w myśl zasad:
  CEL UŚWIĘCA ŚRODKI oraz KTO NIE Z NAMI, TEN PRZECIW NAM.
  To są zasady w myśl których działają państwa autorytarne, takie jak np. faszystowska Hiszpania gen. Franco.

 • j21p

  Oceniono 39 razy 39

  oczywista oczywistosc

  przeciez o ograniczenia i podporzadkowanie chodzi wspolczesnym bolszewikom!

 • obeznany

  Oceniono 37 razy 33

  Minister sprawiedliwości mający wpływ na postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, w dodatku za takie "wykroczenia" jak osobiste poglądy lub stosowanie PRAWA to de facto koniec demokracji i początek bolszewizmu jak w porewolucyjnej Rosji.

 • gruszka1

  Oceniono 36 razy 32

  PiS ma zły czas, nagonka na Grodzkiego nie przynosi rezultatów, aresztowania byłych i obecnych pisowców za korupcje, UE zablokuje im przejęcie sądów i przez swoje gapiostwo stracili kupę kasy na górnictwo z UE, a żeby tego było mało to ośmieszyli się wczoraj klaszcząc w momencie, gdy jeden z europosłów zaproponował im wyjście z uni europejskiej potwierdzając tym samym ich zamiar Polexitu.

 • glowarodzinyipsa

  Oceniono 37 razy 31

  Wczoraj minister Warhol krytykował Jurovą, że się czepia biednej Polski, a u nich, w Czechach, sędziów też mianuje minister. Nie dodał jednak, że, poza innymi różnicami, czeski minister sprawiedliwości nie jest zarazem prokuratorem generalnym.
  Podobnie wytykali Holandii brak trybunału konstytucyjnego, słowem nie wspominając o kompetencjach choćby Rady Stanu.
  I tak ściemniają dzień i noc, a dziennikarze wszystko łykają. Z braku informacji? Refleksu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX