Sondaż: duży wzrost zaufania do Tomasza Grodzkiego. Tracą Andrzej Duda i Szymon Hołownia

Chociaż prezydent Andrzej Duda nadal cieszy się najwyższym zaufaniem społecznym, to w porównaniu do poprzednich badań odnotowuje on coraz niższe wyniki. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Tomasza Grodzkiego, który notuje duży wzrost poparcia.

Sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla Onetu sprawdzał, którzy politycy cieszą się obecnie największym zaufaniem społeczeństwa. Na pierwszym miejscu znalazł się urzędujący prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 41,6 proc. badanych. W porównaniu do poprzedniego badania jest to spadek o 5,1 punktów procentowych, co daje najsłabszy wynik polityka od lutego 2019 roku. Dodatkowo po raz pierwszy od roku w przypadku Andrzeja Dudy dominuje brak zaufania, który wskazało 43,6 proc. ankietowanych.

Andrzej Duda z najsłabszym wynikiem zaufania od lutego. Duży wzrost zaufania odnotowuje Tomasz Grodzki

Na drugim miejscu znalazł się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 40 proc. respondentów. Brak zaufania zadeklarowało z kolei 39,8 proc. badanych. Trzecie miejsce w rankingu przypadło kandydatce KO na prezydenta Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. Polityk może cieszyć się zaufaniem na poziomie 34,7 proc. Niemal taki sam odsetek ankietowanych, 34,8 proc., nie darzy wicemarszałek Sejmu zaufaniem.

Największy wzrost zaufania odnotowany został w przypadku Tomasza Grodzkiego. Marszałkowi Senatu ufa 23,3 proc. badanych, co daje wzrost o 10,1 punktów procentowych w porównaniu do ostatniego badania. Największy wzrost nieufności przypadł Szymonowi Hołowni. W tej chwili nie ufa mu 27 proc. badanych - w grudniu było to około 13,4 proc.

Na kolejnych miejscach znaleźli sie Donald Tusk z poparciem 33,6 proc. oraz Jarosław Kaczyński któremu uda 33 proc. badanych. Dalej poziom zaufania prezentuje się następująco: Władysław Kosianiak-Kamysz - 31,9 proc., Jarosław Gowin - 26,2 proc., Zbigniew Ziobro - 25,1 proc., Robert Biedroń - 25 proc., Adrian Zandberg - 23,4 proc., Tomasz Grodzki -23,3 proc., Szymon Hołownia - 21,4 proc., Włodzimierz Czarzasty - 18.9 proc., Paweł Kukiz - 17,5 proc., Grzegorz Schetyna 12,7 proc., Janusz Korwin-Mikke - 9 proc. i Krzysztof Bosak - 7,2 proc.

Wczoraj opublikowane zostały wyniki sondażu wykonanego na zlecenie "Rzeczpospolitej". Według niego Andrzej Duda cieszy się większym poparciem wyborców niż całe PiS. Na prezydenta zagłosowałoby około 44 proc. badanych, a na PiS - 37,3 proc. respondentów. Większe poparcie kandydata niż całej partii obserwowane jest także w przypadku Władysława Kosiniaka-Kamysza. Mniej głosów od tych deklarowanych na ugrupowanie obserwuje się w przypadku kandydatki koalicji Obywatelskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i kandydata Lewicy Roberta Biedronia. 

Więcej o: