Po awanturze w Strasburgu. Parlament Europejski zagłosuje nad rezolucją ws. praworządności w Polsce

Parlament Europejski w Strasburgu zagłosuje w czwartek nad rezolucją w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w związku z wdrożoną procedurą artykułu siódmego wobec tych krajów. Dzień wcześniej w PE odbyła się burzliwa debata na temat rezolucją.

Powodem dopisania Polski do rezolucji był między innymi spór wokół Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja Europejska oceniła, że ma ona "mrożący wpływ” na decyzje sędziów. Dlatego komisarze zdecydowali w tym tygodniu o złożeniu wniosku do Trybunału Sprawiedliwości o tymczasowe zawieszenie działania Izby. Według polskiego rządu, to nieuzasadniona próba wpływania na wewnętrzne sprawy kraju członkowskiego.

W głosowanej rezolucji ma się znaleźć wezwanie do Komisję do rozważenie powiązania dofinansowania unijnego z oceną praworządności w danym kraju. Ma być też mowa o "korzystaniu przez Komisję z przysługujących jej narzędzi w obronie traktatów".

Według deputowanych Platformy Obywatelskiej celem nowelizacji wprowadzonych przez PiS jest upolitycznienie sądów, a efektem ubocznym - jak mówią - może być osłabienie pozycji Polski w Unii Europejskiej. Poparcie rezolucji zapowiedział Andrzej Halicki, z PO. - Zachęcamy Komisją Europejską, by używała odpowiednich środków wtedy, gdy prawo jest łamane - powiedział.

Nerwowo podczas debaty

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonywali w Strasburgu, że zmiany w sądownictwie w Polsce "były oczekiwane przez obywateli", ponieważ "nie przeprowadzono odpowiednich zmian po upadku komunizmu".

Czytaj też: Takiej debaty o praworządności w Polsce jeszcze nie było. Oskarżenia o kłamstwa, krzyki Szydło i Jakiego

Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska argumentowała dodatkowo, że organizowanie wymiaru sprawiedliwości w krajach członkowskich nie leży w kompetencjach Komisji Europejskiej. Jak mówiła: - Z niepokojem obserwujemy te działania. Mamy wrażenie, że to kolejny krok w zawłaszczaniu kompetencji państw członkowskich".

Z kolei Beata Kempa wzywała wiceprzewodniczącą KE Verę Juorovą, by przyjechała do Polski i spotkała się z "poszkodowanymi przez wymiar sprawiedliwości". Jedną z taką osób ma być ona sama. - Ja też jestem poszkodowana, spalono mi biuro poselskie, oprawca nadal jest na wolności, a ja razem z mężem codziennie drżymy, czy nie podpali mojego domu - mówiła. Przypomnijmy, mężczyzna, który podpalił biuro Kempy, został uznany za niepoczytalnego i skierowano go do szpitala psychiatrycznego, który opuścił - z nakazem dalszego leczenia w poradni - po ok. siedmiu miesiącach. Prokuratura Krajowa jeszcze w 2018 roku wnioskowała o umorzenie postępowania.

Głosowania w Parlamencie Europejski rozpoczną się w czwartek w południe.

Łapiński: Prezydent nie zawetuje "ustawy kagańcowej"

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (214)
Po awanturze w Strasburgu. Parlament Europejski zagłosuje nad rezolucją ws. praworządności w Polsce
Zaloguj się
 • banan125

  Oceniono 57 razy 51

  tak wygląda nasze życie w Polsce w 21 wiek - wrzaski, agresja i tępa propaganda lejąca się z państwowo-pisowkich mediów przez cały dzień... przecież ci z pis w UE mają poważne problemy emocjonalne i osobowościowe - nie potrafią w ogóle myśleć i mówić z sensem - ale, szczególnie "kłamczuch - pan Riczi Czarnecki WSTYD !

 • pollion1

  Oceniono 51 razy 47

  Co to jest na tym zdjęciu?Wygląda na chytrą babę z Sycowa Ona przedstawia aktualną twarz Polski Tak nas widzą nalana morda zacietrzewiona twarz wybałuszone z wściekłości oczy i zero myśli na tej twarzy czyli tępa Kępa morda złodziejska ..że też jej elektorat się nie wstydzi....Jeśli to jest normalny tryb procedowania, to ja jestem Greta Garbo albo Marilyn Monroe. Kolanem chce pan to sprawozdanie przepchnąć. Proszę zejść na ziemię i zastanowić się co pan tu robi, proszę przestać wykonywać partyjne rozkazy. opinie o Kępie ...Jakby jako pełnomocnika przysłali nam tu Koziołka Matołka, czy Misia Colargola to i tak musielibyśmy to zaakceptować. Kempa jest mistrzynią autorytarnego monologu. Trudno z nią dialogować.Rozprawiasz dużo o honorze, a fakty są takie, że to Ty zostawiłaś Prawo i Sprawiedliwość oraz Prezesa Jarosława Kaczyńskiego w najtrudniejszym momencie, zaraz po katastrofie smoleńskiej, kiedy zginął śp. Prezydent Lech Kaczyński, Jego małżonka i wielu naszych przyjaciół. Zamiast pomóc, Ty razem ze swoimi towarzyszami knułaś jak zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości. Partii, dzięki której sprawowałaś funkcję wiceministra sprawiedliwości oraz posła na Sejm. Jaka jest Twoja wartość w polityce, mogliśmy się przekonać parę dni temu. Wyborcy powiedzieli wam nie. Dlatego, że ludzie nie zgadzają się na kłamstwo, brak honoru, niepohamowane ambicję i fałsz.

  Autorka: Beata Mazurek

 • artur0121

  Oceniono 33 razy 33

  Beci spalili biuro to drze jape, a o morderstwie Adamowicza ryja nie drze....

 • barchatnyj

  Oceniono 32 razy 32

  Ja jako obywatel oczekuję, że wszyscy w naszym kraju będą wobec prawa RÓWNI. Każda sprawa skierowana do prokuratury czy sądu będzie potraktowana z należytą starannością. I nie będzie ważne, kto jechał rządową limuzyną, czy kto chciał wybudować dwie wieże. Ja rząd tak się powołuje na inne państwa, to niech przyjrzy się Finlandii. Tam wszyscy są traktowani tak samo, zwykły obywatel, prezes partii i członek ekipy rządzącej. I to jest mój ideał.

 • lucek10

  Oceniono 32 razy 30

  PiS do rangi symbolu wyolbrzymił słowo "kasta" wypowiedziane przez jedną z sędzin, to samo zrobił z określeniem "totalna opozycja". Na tym buduje swoją narrację skierowaną do ciemnego ludu w partyjnych mediach takich jak TVPiS. Wczoraj Jaki powiedział, że są przeciwni zalewowi technologi. Proponuję nazywać PiS technologami. Technologami średniowiecza i zacofania, Technologami kłamstwa i oszczerstwa!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX