Duda spotkał się z Grodzkim. Wiceszef KPRP: Nie rozmawiali o szczegółach "ustawy kagańcowej"

W środę odbyło się spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Nie dotyczyło ono szczegółów nowelizacji ustaw sądowych, a poświęcone zostało problemom reformy wymiaru sprawiedliwości.

W spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim wziął udział także wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

To była wymiana poglądów związanych z potrzebą reformy wymiaru sprawiedliwości

- powiedział Mucha. Dodał, że prezydent podkreślił, że "dzisiaj w powszechnym odczuciu społecznym tego rodzaju reforma powinna być dalej prowadzona". Zwrócił także uwagę na istniejące "określone oczekiwania społeczeństwa wobec funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

"Obaj panowie byli zgodni co do tego, że obiektywnie istnieje potrzeba przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości"

Jak powiedział Paweł Mucha, w rozmowie z marszałkiem prezydent wskazywał na cele i uwarunkowania reformy oraz kwestie związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.

Myślę, że mogę powiedzieć, że obaj panowie byli zgodni co do tego, że obiektywnie istnieje potrzeba przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości, że dzisiaj funkcjonowanie tej sfery władzy jest wielkim wyzwaniem

- stwierdził wiceszef Kancelarii Prezydenta. Podkreślił, że Andrzej Duda "bardzo wyraźnie zaznaczył, że co do kwestii treści ustawy nie będzie się wypowiadać na tym etapie procesu legislacyjnego".

Pan prezydent bardzo wyraźnie wskazał panu marszałkowi, że jeżeli chodzi o kwestie związane z tym procesem legislacyjnym, to jego gospodarzem jest dzisiaj Senat Rzeczypospolitej Polskiej

- powiedział Paweł Mucha. Minister podkreślił, że na tym etapie prezydent "nie jest w żaden sposób bezpośrednio w ten proces legislacyjny zaangażowany". Dodał, że Kancelaria Prezydenta śledzi trwające prace nad ustawą, a służby prawne prezydenta badają przepisy, które trafią na biurko Andrzeja Dudy. Podkreślił gotowość prezydenta do wysłuchania argumentów.

Prezydent mówił marszałkowi, że drzwi Pałacu Prezydenckiego - tak jak zawsze to podkreśla - są otwarte. Jeżeli w innych sprawach będą tego rodzaju potrzeby, żeby prowadzić jakieś się rozmowy, czy żeby jakaś sprawa była przedstawiana w imieniu Senatu przez pana marszałka, to zaproszenie ze strony pana prezydenta jest otwarte

- zaznaczył Mucha.

"Poważna, rzeczowa rozmowa w dobrej atmosferze"

Sam Grodzki powiedział tylko, że "była to poważna, rzeczowa rozmowa w dobrej atmosferze". Szczegółów dziennikarzom zdradzić nie chciał.

W środę nad "ustawą kagańcową" debatował Senat. Kiedy zostanie ona przedłożona prezydentowi, zgodnie z konstytucją będzie on miał 21 dni na rozstrzygnięcie co do jej losu - czy to przez jej podpisanie czy weto, czy przez skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

>>> Łapiński: Prezydent nie zawetuje "ustawy kagańcowej". Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: