"Ustawa kagańcowa" w Senacie. Komisje wnioskują o jej odrzucenie. Ziobro mówi o "wciskaniu kitu"

Senat rozpatruje tzw. ustawę kagańcową. Opozycja chce jej odrzucenia, gdyż rażąco narusza porządek prawny UE. Z kolei zdaniem ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry nowe przepisy są potrzebne, bo wymiar sprawiedliwości stał się "państwem w państwie poza jakimkolwiek mechanizmem kontroli".

W środę senatorowie rozpatrują "ustawę kagańcową". We wtorek senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zawnioskowały o jej odrzucenie. Mniejszość senatorów Prawa i Sprawiedliwości chce natomiast, aby przyjąć nowelizację bez poprawek.

Rozmawiamy o problemie, który narasta w świadomości Polaków przez ostatnie 30 lat i żaden rząd rozwiązać go nie chciał i nie mógł. Problemie niesprawnego, uwikłanego polskiego sądownictwa

- powiedział Zbigniew Ziobro. Dodał, że przyczyn sytuacji w wymiarze sprawiedliwości należy szukać w "rozrośniętej, rozbuchanej korporacji", która stała się "państwem w państwie poza jakimkolwiek mechanizmem kontroli".

Jeśli mamy wybór między systemem korporacyjnym, a  demokratycznym, to przy wszystkich wadach systemu demokratycznego kontroli i wyłaniania sędziów odpowiedzieliśmy się za systemem demokratycznym, tak jak wcześniej proponowała Platforma Obywatelska, jak formułował to Jan Rokita, jak wypowiadał się prof. Rzepliński

- stwierdził minister sprawiedliwości. Dodał, że "nadzwyczajna kasta broni swoich przywilejów i wpływów". Stwierdził, że mówienie, iż nowelizacja ustawy o sądownictwie jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej to "wciskanie kitu".

Zbigniew Ziobro: Mamy w Polsce demokrację, a nie "sędziokrację"

Ta ustawa jest potrzebna, jest konieczna, jest co do pewnych zarysów i zasad zgodna z tym, co obserwujemy w porządkach europejskich i mamy prawo ukształtować te zasady według polskiego modelu sądownictwa

- powiedział Marek Pęk z PiS-u. Dodał, że Polska ma prawo do "polskiego modelu wymiaru sprawiedliwości i polskiego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów".

Nie ma czegoś takiego, jak supremacja władzy sądowniczej w Polsce. Władza sądownicza jest jedną z trzech różnych władz, a nie "nadwładzą". Mamy w Polsce demokrację, a nie "sędziokrację"

- tłumaczył polityk partii rządzącej.

"Sejm uchwalił ustawę, która rażąco narusza porządek prawny UE"

Większość sejmowa, zamiast pochylić się nad rozwiązaniami, które służyłyby obywatelom, uchwaliła ustawę, która rażąco narusza porządek prawny UE. Prawo do sądu i sprawiedliwego procesu zagwarantowane w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka może być spełnione jedynie przy zapewnieniu niezależności sądów i niezawisłości sędziów

- powiedziała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy. Dodała, że nie ma też takiej opcji, że Niemcy czy Francja nie stosują zasad pierwszeństwa prawa europejskiego nad prawem krajowym". Stwierdziła, że Polskę, jako członka UE, obowiązują wartości i wytyczne unijne. Podkreśliła, że nigdzie we wspólnocie europejskiej nie stosuje się przepisów, które tak głęboko ingerują w niezależność sędziów.

>>> G. Stanecka-Morawska o przyszłości ustawy „kagańcowej”. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (92)
"Ustawa kagańcowa" w Senacie. Komisje wnioskują o jej odrzucenie. Ziobro mówi o "wciskaniu kitu"
Zaloguj się
 • wpac

  Oceniono 27 razy 25

  Niedouczone Zero poucza profesorów i praktyków prawa.
  Ta niemota nigdy nie była na sali sądowej służbowo.

 • C ZA

  Oceniono 26 razy 22

  Bo twórcy Konstytucji kreując przepisy mówiące o niezależności sądów nie wiedzieli nic o dobrym wójku Zbyszku i jego kolesiach, którzy wszystko wiedzą najlepiej i jako jedyni wydają zawsze sprawiedliwe sądy. Nawet wobec sędziów.

 • whothef

  Oceniono 19 razy 19

  Przyjdzie czas, że zobaczymy Zero uciekajacego jak Janukowycz. Też do matuszki Rosji

 • jottsp

  Oceniono 17 razy 17

  trójeczkowy student z psychopatologiczną manią wielkości dowartosciowuje sie pomiatajac nauczycielami

 • ar.co

  Oceniono 20 razy 16

  Znak firmowy pana Zbyszka - prymitywny język lumpa. Wydawałoby się, że z takiej niby inteligenckiej rodziny... a przepocona słoma z walonek i tak zawsze wypadnie.

 • siekier35

  Oceniono 16 razy 14

  aż mi żal zera jak patrzę na tę jego wymiętoszona facjatę....
  ale kilka lat sanatorium powinno go wyleczyć
  w tym nowym ośrodku

 • Miroslaw Karas

  Oceniono 16 razy 14

  Magister zero - największy wciskacz kitu mówi on wciskaniu kitu...

 • chopinn

  Oceniono 16 razy 14

  Tej ustawy nie wolno przekazac Sejmowi. Powinna zostac rozpatrzona przez Senat, odrzucona w glosowaniu, ale nie powinna wyjsc fizycznie z Senatu. Dzieki temu Sejm i Prezydent nie beda mogli jej zatwierdzic.

 • chateau.respawned

  Oceniono 13 razy 13

  Na wciskaniu kitu Ziobro się zna.
  Tylko nie ma już komu wciskać. Jeśli władza zaczyna wierzyć we własną propagandę to znaczy, że ta władza umiera. Agonia może być nieprzyjemna i niestety długa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX