W środę senatorowie rozpatrują "ustawę kagańcową". We wtorek senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zawnioskowały o jej odrzucenie. Mniejszość senatorów Prawa i Sprawiedliwości chce natomiast, aby przyjąć nowelizację bez poprawek.
Rozmawiamy o problemie, który narasta w świadomości Polaków przez ostatnie 30 lat i żaden rząd rozwiązać go nie chciał i nie mógł. Problemie niesprawnego, uwikłanego polskiego sądownictwa
- powiedział Zbigniew Ziobro. Dodał, że przyczyn sytuacji w wymiarze sprawiedliwości należy szukać w "rozrośniętej, rozbuchanej korporacji", która stała się "państwem w państwie poza jakimkolwiek mechanizmem kontroli".
Jeśli mamy wybór między systemem korporacyjnym, a demokratycznym, to przy wszystkich wadach systemu demokratycznego kontroli i wyłaniania sędziów odpowiedzieliśmy się za systemem demokratycznym, tak jak wcześniej proponowała Platforma Obywatelska, jak formułował to Jan Rokita, jak wypowiadał się prof. Rzepliński
- stwierdził minister sprawiedliwości. Dodał, że "nadzwyczajna kasta broni swoich przywilejów i wpływów". Stwierdził, że mówienie, iż nowelizacja ustawy o sądownictwie jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej to "wciskanie kitu".
Ta ustawa jest potrzebna, jest konieczna, jest co do pewnych zarysów i zasad zgodna z tym, co obserwujemy w porządkach europejskich i mamy prawo ukształtować te zasady według polskiego modelu sądownictwa
- powiedział Marek Pęk z PiS-u. Dodał, że Polska ma prawo do "polskiego modelu wymiaru sprawiedliwości i polskiego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów".
Nie ma czegoś takiego, jak supremacja władzy sądowniczej w Polsce. Władza sądownicza jest jedną z trzech różnych władz, a nie "nadwładzą". Mamy w Polsce demokrację, a nie "sędziokrację"
- tłumaczył polityk partii rządzącej.
Większość sejmowa, zamiast pochylić się nad rozwiązaniami, które służyłyby obywatelom, uchwaliła ustawę, która rażąco narusza porządek prawny UE. Prawo do sądu i sprawiedliwego procesu zagwarantowane w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka może być spełnione jedynie przy zapewnieniu niezależności sądów i niezawisłości sędziów
- powiedziała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy. Dodała, że nie ma też takiej opcji, że Niemcy czy Francja nie stosują zasad pierwszeństwa prawa europejskiego nad prawem krajowym". Stwierdziła, że Polskę, jako członka UE, obowiązują wartości i wytyczne unijne. Podkreśliła, że nigdzie we wspólnocie europejskiej nie stosuje się przepisów, które tak głęboko ingerują w niezależność sędziów.
>>> G. Stanecka-Morawska o przyszłości ustawy „kagańcowej”. Zobacz wideo: