Zakłócenie polowania ma być uznawane za przestępstwo. Biuro Legislacyjne Senatu wytyka słaby punkt

"Traktowanie osoby, która zakłóciła polowanie, szczególnie takie, którego jedynym celem jest rozrywka, jako przestępcy wydaje się nieadekwatne" - pisze w opinii Biuro Legislacyjne Senatu o ustawie, którą w grudniu przegłosował Sejm. Zakłada ona karę do jednego roku więzienia dla osoby, która będzie przeszkadzała myśliwym.

Ustawa, która ma na celu ułatwienie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, została uchwalona przez Sejm w grudniu. Projekt zgłosiła grupa posłów klubu Prawa i Sprawiedliwość. Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, ma ona usprawnić działania na rzecz likwidowania chorób i ich zapobiegania, ze szczególnym uwzględnieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Obecnie zajmuje się nią Senat.

W ustawie zapisano m.in., że zarządcy i dzierżawcy obwodów łowieckich będą mogli wystąpić np. do policji i straży pożarnej o pomoc w zwalczaniu chorób zakaźnych. Umożliwia ona również stosowanie tłumików w trakcie odstrzału sanitarnego, czyli odstrzału chorego zwierzęcia.

>>> Borys Budka: Każdy z nas stoi murem za marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim

Zobacz wideo

Więzienie za zakłócenie polowania

W dokumencie został wprowadzony również nowy typ przestępstwa, polegający na celowym utrudnianiu lub uniemożliwianiu polowania (przepis nie dotyczy odstrzałów sanitarnych). Za jego popełnienie groziłaby grzywna, kara ograniczenia wolności lub więzienia do jednego roku.

"Przepis będzie miał zastosowanie do wszystkich polowań, również tych, których celem jest realizacja pasji, kultywowanie tradycji, czy pozyskiwanie pożywienia" - pisze w opublikowanej w styczniu opinii Michał Gil z Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Legislator zwraca uwagę, że jednocześnie utrudnianie prowadzenia działań ratowniczych w przypadku pożaru jest tylko wykroczeniem, podobnie jak tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze.

W tym kontekście traktowanie osoby, która zakłóciła polowanie - szczególnie takie, którego jedynym celem jest rozrywka - jako przestępcy, wydaje się nieadekwatne. Tym samym taki przepis może naruszać art. 2 Konstytucji ["Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej" - red.]

- zaznacza przedstawiciel Biura Legislacyjnego Senatu.

Więcej o:
Komentarze (277)
Zakłócenie polowania ma być uznawane za przestępstwo. Biuro Legislacyjne Senatu wytyka słaby punkt
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 93 razy 83

  Rekreacyjne myślistwo w XXI wieku to głupota, barbarzyństwo i zacofanie.

 • bezidei

  Oceniono 70 razy 64

  Brawo. Chodzę co weekend rekreacyjnie po lasach kujawsko-pomorskiego - 30, 40 km - takie hobby. Teraz boję się, że mnie odstrzelą a jeśli nie to jeszcze wrzucą mnie za kratki.

 • ar.co

  Oceniono 69 razy 55

  Czyli mordercy zwierząt, zabijający dla przyjemności, są dla pisowskich bandytów ważniejsi, niż strażacy ratujący ludzkie życie.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 61 razy 49

  Polowanie - ulubiona rozrywka ubecji, więc pisobolszewicy są w swoim żywiole.

 • logedout

  Oceniono 53 razy 43

  Ochrona pijanych morderców?

 • albrecht_kalba

  Oceniono 47 razy 37

  Kilkanaście tysięcy zakompleksionych dziadów z bronią terroryzuje 38 milionowy naród. Ktoś, kto zabija dla przyjemności powinien skorzystać z obowiązkowej konsultacji psychiatrycznej, a nie otrzymywać pozwolenie na broń.
  Nic to, do lasu będzie trzeba chodzić z bronią czarnoprochową przy pasku i bronić się przed sfrustrowanymi panami o małych przyrodzeniach.

 • pan.szklanka

  Oceniono 36 razy 32

  To jest bardzo słuszna koncepcja. Przecież osoba przeszkadzająca w polowaniach, szczególnie tych z tłumikiem, naraża własne zdrowie i życie. Należy ją więc, dla jej dobra, zamknąć w więzieniu. Od lat tak robimy z amatorami marihuany.

 • krakusik40

  Oceniono 30 razy 26

  Regularnie chodzę na strzelnicę, i ostatnio spotkałem myśliwego który przykręcił sobie tłumik do karabinu. Na pytanie czy można tak polować odpowiedział że wprawdzie nie, ale wszyscy tak robią no bo "poluje się koło domów"...

 • rggg

  Oceniono 32 razy 24

  Ale to podobno myśliwi roznoszą ASF - może by zatem zmniejszyć populacje myśliwych!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX