Sondaż. Duda z większym poparciem niż cały PiS. Kosiniak-Kamysz też z lepszym wynikiem niż PSL

Najnowszy sondaż przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" wykazał, że Andrzej Duda cieszy się większym poparciem wyborców niż całe Prawo i Sprawiedliwość. Na urzędującego prezydenta zagłosowałoby obecnie około 44 proc. badanych, a na PiS - 37,3 proc. ankietowanych.
Zobacz wideo

Badanie zostało wykonane przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Sprawdzono w nim, jakim poparciem cieszą się kandydaci wytypowani przez ugrupowania na wybory prezydenckie, a także same partie. W przypadku Konfederacji do badania wybrano Krzysztofa Bosaka, który cieszy się największym poparciem wśród polityków tej partii, chociaż jeszcze oficjalnie nie został wytypowany jako kandydat tego ugrupowania.

Sondaż: Andrzej Duda z największym poparciem wśród kandydatów w wyborach prezydenckich

Obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda (PiS) może liczyć na 44 proc. głosów wyborców. Na drugim miejscu uplasowała się Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), którą poparło 23,3 proc. ankietowanych. Dalej wyniki prezentują się kolejno: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - 7 proc., Robert Biedroń (Lewica) - 6,6 proc., Szymon Hołownia (kandydat niezależny) - 5,7 proc. oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 5,1 proc. 8,2 procent badanych jeszcze nie wie, jakiego kandydata poprzeć w wyborach prezydenckich.

Ciekawie przy tych rezultatach prezentują się sondażowe wyniki poparcia dla partii politycznych. Największą popularnością nadal cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowałoby w tym momencie 37,3 proc. wyborców. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) z poparciem na poziomie 26,9 proc. Na podium utrzymuje się także Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem), których wskazało 12,9 proc. badanych. Dalej znalazły się partie: Konfederacja (5 proc.) oraz PSL-Kukiz'15 (4,7 proc.).

Z sondażu wynika, że Andrzej Duda może cieszyć się większym poparciem niż blok PiS-Zjednoczona Prawica. Obecny prezydent przewyższa swoje ugrupowanie o prawie siedem punktów procentowych. Lepszym wynikiem od partii, którą reprezentuje, może cieszyć się także Władysław Kosiniak-Kamysz, który znalazł się na trzecim miejscu w rankingu kandydatów. Z kolei PSL nawet przy wsparciu Kukiz'15 obecnie nie przekroczyłoby progu wyborczego.

Notowania kandydata gorsze od wyniku swojego ugrupowania mają natomiast Małgorzata Kidawa-Błońska i Robert Biedroń.

W ostatnim sondażu poparcia w wyborach prezydenckich przeprowadzonych na zlecenie "Super Expressu" sprawdzone zostało poparcie dla dwóch głównych kandydatów w wyborach w przypadku  drugiej tury wyborów. Zgodnie z wynikami sondażu Andrzej Duda może liczyć na 54,14 procent poparcia, co dałoby mu kolejną kadencję na tym stanowisku. Na Małgorzatę Kidawę-Błońską w drugiej turze zagłosowałoby 45,85 procent badanych.

Więcej o:
Komentarze (143)
Sondaż. Duda z większym poparciem niż cały PiS. Kosiniak-Kamysz też z lepszym wynikiem niż PSL
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 47 razy 31

  JAK DLA MNIE, CAŁA PREZYDENTURA A. DUDY TO JEDEN WIELKI SPEKTAKL TEATRALNY.
  Teatr groteski. Taki. W antrakcie jazda na nartach i lepienie bałwana.

 • next-mcgyver2

  Oceniono 31 razy 23

  Czyli Adrian musi zdobyć jeszcze +6% głosów, żeby wygrać w II turze. Może trochę zdobędzie od Konfederacji, może od PSL, ale mam nadzieję, że nie starczy.
  Co ciekawe sam PiS traci w tym sondażu - 6 pkt proc. od ostatniego badania. To jest pocieszające.

 • wernyh

  Oceniono 30 razy 20

  Jedyna niezwykła rzecz, jakiej Du*a dokonał, to udowodnił, że można być jeszcze gorszym prezydentem Polski niż Lech Kaczyński.

 • ziggybam

  Oceniono 25 razy 15

  Rzeczywiście to wielki sukces! Zebrał głosy jeszcze większej grupy idiotów, niż ci głosujący na PiS.

 • jael53

  Oceniono 25 razy 15

  Inaczej, niż w młodości Zbigniewa Herberta, dzisiaj wzięcie mają "chłopcy o ziemniaczanych twarzach", posługujący się "parcianą retoryką", opartą na "tautologiach i paru pojęciach jak cepy".

 • kantrzyn

  Oceniono 18 razy 10

  Tak jak Anżej to tylko dodatek do nart, tak spora część suwerena to tylko dodatek do ubrań.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 18 razy 10

  Ciekawe, czy pan prezydęt jest w stanie podać szczerze chociaż jedną rzecz, z której może być dumny i jako taka zostaniu mu zapamiętana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX