Sondaż. Duda z większym poparciem niż cały PiS. Kosiniak-Kamysz też z lepszym wynikiem niż PSL

Najnowszy sondaż przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" wykazał, że Andrzej Duda cieszy się większym poparciem wyborców niż całe Prawo i Sprawiedliwość. Na urzędującego prezydenta zagłosowałoby obecnie około 44 proc. badanych, a na PiS - 37,3 proc. ankietowanych.
Zobacz wideo

Badanie zostało wykonane przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Sprawdzono w nim, jakim poparciem cieszą się kandydaci wytypowani przez ugrupowania na wybory prezydenckie, a także same partie. W przypadku Konfederacji do badania wybrano Krzysztofa Bosaka, który cieszy się największym poparciem wśród polityków tej partii, chociaż jeszcze oficjalnie nie został wytypowany jako kandydat tego ugrupowania.

Sondaż: Andrzej Duda z największym poparciem wśród kandydatów w wyborach prezydenckich

Obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda (PiS) może liczyć na 44 proc. głosów wyborców. Na drugim miejscu uplasowała się Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), którą poparło 23,3 proc. ankietowanych. Dalej wyniki prezentują się kolejno: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - 7 proc., Robert Biedroń (Lewica) - 6,6 proc., Szymon Hołownia (kandydat niezależny) - 5,7 proc. oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 5,1 proc. 8,2 procent badanych jeszcze nie wie, jakiego kandydata poprzeć w wyborach prezydenckich.

Ciekawie przy tych rezultatach prezentują się sondażowe wyniki poparcia dla partii politycznych. Największą popularnością nadal cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowałoby w tym momencie 37,3 proc. wyborców. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) z poparciem na poziomie 26,9 proc. Na podium utrzymuje się także Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem), których wskazało 12,9 proc. badanych. Dalej znalazły się partie: Konfederacja (5 proc.) oraz PSL-Kukiz'15 (4,7 proc.).

Z sondażu wynika, że Andrzej Duda może cieszyć się większym poparciem niż blok PiS-Zjednoczona Prawica. Obecny prezydent przewyższa swoje ugrupowanie o prawie siedem punktów procentowych. Lepszym wynikiem od partii, którą reprezentuje, może cieszyć się także Władysław Kosiniak-Kamysz, który znalazł się na trzecim miejscu w rankingu kandydatów. Z kolei PSL nawet przy wsparciu Kukiz'15 obecnie nie przekroczyłoby progu wyborczego.

Notowania kandydata gorsze od wyniku swojego ugrupowania mają natomiast Małgorzata Kidawa-Błońska i Robert Biedroń.

W ostatnim sondażu poparcia w wyborach prezydenckich przeprowadzonych na zlecenie "Super Expressu" sprawdzone zostało poparcie dla dwóch głównych kandydatów w wyborach w przypadku  drugiej tury wyborów. Zgodnie z wynikami sondażu Andrzej Duda może liczyć na 54,14 procent poparcia, co dałoby mu kolejną kadencję na tym stanowisku. Na Małgorzatę Kidawę-Błońską w drugiej turze zagłosowałoby 45,85 procent badanych.

Więcej o: