PiS o decyzji Komisji Europejskiej: "Bezzasadna". Beata Kempa: Absolutnie smutny dzień

PiS nie zamierza ugiąć się pod wpływem wydanej przez Komisję Europejską decyzji, która skieruje do unijnego Trybunału Sprawiedliwości wniosek o zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacji wewnętrznych - powiedział rzecznik PiS Piotr Müller. Opozycja upatruje w decyzji KE szansy na zatrzymanie reformy sądownictwa wprowadzanej przez PiS.

Są pierwsze komentarze po decyzji Komisji Europejskiej, która we wtorek zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wniosku o tzw. środki tymczasowe nakazujące zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi komisji. Chodzi o reformę sądownictwa wprowadzaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli unijny Trybunał uzna wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej SN, to Polska będzie musiała zaczekać z wszelkimi zmianami przepisów na wyrok Trybunału. Dotyczy to także nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jeśli z kolei Polska nie dostosuje się do wyroku Trybunału, mogą jej grozić kary finansowe.

Czytaj więcej na ten temat: Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE

PiS nie złamie się ws. Izby Dyscyplinarnej SN. "Podtrzymujemy argumenty dotyczące niezasadności"

Po ogłoszeniu decyzji Komisji Europejskiej głos w sprawie zabrali rzecznik rządu Prawa i Sprawiedliwości Piotr Müller oraz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który jest jednym z współtwórców tzw. ustawy kagańcowej PiS. Jak podkreślili, zdaniem rządu "Komisja Europejska nie ma podstawy prawnej, żeby podważać przepisy w dziedzinie sądownictwa w Polsce. - Naszym zdaniem nie ma legitymacji prawnej do kierowania do TSUE wniosku ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądy Najwyższego. Podtrzymujemy argumenty dotyczące niezasadności skargi Komisji Europejskiej - mówił Müller na konferencji prasowej.

Europosłanka PiS Beata Kempa, która komentowała sprawę na antenie TVP Info, również skrytykowała decyzję KE i podkreślała, że chce ona zastopować "słuszne reformy w Polsce".

No cóż, to jest absolutnie smutny dzień. Tak naprawdę Komisja Europejska chce Polskę zastopować, również jest w orszaku tych organów, które chcą zastopować słuszne reformy w Polsce. Która nie przyjmuje do wiadomości, że kwestia organizacji sądownictwa w kraju członkowskim podlega przepisom kraju członkowskiego, a nie innym traktatom

- powiedziała. Jak dodała, próba podjęta przez KE to "bardzo poważna kwestia". - Bo w Izbie Dyscyplinarnej Polacy upatrywali bardzo wielkiej nadziei, wielu z nich upatrywało w niej ostatniej deski ratunku i tego, że pewna bezkarność członków tej grupy zawodowej zostanie ukrócona - mówiła Kempa, obwiniając opozycję o "donoszenie na Polskę". - Kwestia zagranicy, czyli oddziaływanie tutaj poprzez jeszcze dość silne lewacko-liberalne ruchy daje o sobie znać. Ale to już jest bardzo poważna sprawa z kategorii donoszenia na Polskę. My musimy te reformy prowadzić - skwitowała. 

"Nadzieja, że chaos wprowadzony przez PiS da się uporządkować"

Opozycja upatruje w decyzji Komisji Europejskiej szansy na zastopowanie reformy sądownictwa wprowadzanej przez Prawo i Sprawiedliwość. 

- Nie mielibyśmy tego całego zamieszania, gdyby PiS jak walec nie jechało po polskich sądach - mówił na antenie TVN 24 Krzysztof Śmiszek z Lewicy. - Ta decyzja jest nadzieją, że cały chaos wprowadzany przez PiS uda się uporządkować. Jest moim zdaniem śmiertelnym ciosem dla "ustawy kagańcowej:, którą się w tej chwili - stwierdził z kolei senator KO Marcin Bosacki. 

"Podporządkowując sędziów politykom, PiS przekroczył granicę członkostwa w Unii Europejskiej. Jeżeli TSUE na wniosek KE wyda decyzję o zawieszeniu regulacji dotyczącej Izby Dyscyplinarnej SN, a PiS jej nie uzna, oznaczać to będzie najważniejszy dotychczas krok w stronę Polexitu" - napisał na Twitterze Paweł Zalewski, wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych. "Ten scenariusz, jeśli będzie miał miejsce, będzie pisany dosyć spontanicznie. Na pewno nie będzie wyglądał jak w UK. Może polegać na sukcesywnym ograniczaniu głosu i uprawnień Polski w UE" - dodał w kolejnym wpisie.

"Wniosek KE do TSUE o zarządzenie środków tymczasowych jest wielkim zwycięstwem organizacji pozarządowych i prawników działających na rzecz praworządności. Dziękuję i gratuluję. To potwierdza, że możemy skutecznie powstrzymywać haniebne działania rządzących" - napisał Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. "A nam pozostaje patrzeć, jak to wielkie kłamstwo budowane przez ponad 4 lata – opakowane w hasło "reformy sądownictwa" - rozpada się, jak domek z kart. Wreszcie mamy skuteczny bat na legislacyjne cwaniactwo" - dodał.

"Wniosek o środki zabezp. do TSUE jest powodem do radości - KE staje w obronie prawa polskich obyw. do niezależnego sądu. System dyscyplinujący sędziów stworzony przez PiS to system partyjnego nadzoru i wywierania presji na niezależnych sędziów. Powinien jak najszybciej przestać obowiązywać" - zaznaczyła Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO.

Wniosek Komisji o zastosowanie środków tymczasowych skomentowała też Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. "Dzisiejszy wniosek został złożony w kontekście trwającego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązań państwa członkowskiego [Polski - red.] dotyczących nowego systemu dyscyplinarnego dla polskich sędziów" - napisała na Twitterze, dodając, że nie ma to związku z nowym projektem ustawy, nad którym obecnie debatuje polski Senat.

>>> Zandberg o liście Kaczyńskiego: "Pycha kroczy przed upadkiem". Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (469)
PiS o decyzji Komisji Europejskiej: "Bezzasadna". Beata Kempa: Absolutnie smutny dzień
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 121 razy 119

  Biedny ten piSS. Cała Unia Europejska się na nich uwzięła. Nawet z Węgier nie słychać głosów wsparcia.

 • mazzini890

  Oceniono 72 razy 68

  Co Beatko kwik ,że nie można brać kasy i olewać zasad a Jarunia za Napoleona tam nie mają?

 • geniusz25

  Oceniono 65 razy 63

  Prawda smutny dzień dla pisu LEPIEJ JUŻ NIE BĘDZIE

 • freud1

  Oceniono 63 razy 63

  PIS nie ugnie sie przed Komisja. Znamy to towarzysze, znamy. "Nie oddamy nawet guzika!!!". A potem byly Leszczyki i internowanie w Rumunii i na Wegrzech :)

 • fakiba

  Oceniono 64 razy 62

  Zobaczymy jak "długo" pozostaną nieugięci , tylko do wyroku i ani dnia dłużej .

 • dmarch1

  Oceniono 62 razy 58

  Spojrz Kempa na konto co miesiac jak ci ta znienawidzona Unia te 30 tysi wplaca. Wtedy nie bedzie ci juz tak smutno. Cyniczka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX