Ustawa dyscyplinująca sędziów. Komisja Europejska we wtorek może zająć się praworządnością w Polsce

Oficjalnie tematu praworządności w Polsce nie ma w agendzie wtorkowego posiedzenia Komisji Europejskiej, z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że ta kwestia może się pojawić. Niepotwierdzone pozostają doniesienia o decyzji ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Wszystkie kanały dialogu z Polską są otwarte - podkreśla rzeczniczka KE Dana Spinant.

Dana Spinant poinformowała, że tematu praworządności w Polsce nie ma w agendzie jutrzejszego posiedzenia komisarzy, ale dodała  iż program może być zmieniony, a nowe punkty dopisane, jeśli tak uzna przewodnicząca Komisji. W poniedziałek na spotkaniu szefów gabinetów komisarzy przedstawiciel Ursuli von der Leyen poinformowano, że temat praworządności w Polsce może się pojawić na jutrzejszym posiedzeniu Komisji - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

>>> Krzysztof Łapiński: Prezydent nie zawetuje "ustawy kagańcowej":

Zobacz wideo

- Jeśli chodzi o kwestie praworządności, to jest szeroko prowadzony dialog z Polską i wszystkie kanały komunikacji są otwarte w tej sprawie - powiedziała rzeczniczka Komisji. Drugi rzecznik dodał, że Komisja uważnie monitoruje sytuację. - Jeśli będzie to konieczne wykorzystamy wszystkie opcje, by zagwarantować niezależność systemu sądownictwa w Polsce - powiedział Stefan de Keersmaecker.

Decyzja ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej?

Nikt w Komisji nie potwierdza weekendowych doniesień holenderskiego dziennikarza z gazety Volkskrant, że jutro Komisja ma zdecydować o środkach tymczasowych i skierować wniosek do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do czasu rozpatrzenia skargi Komisji. Bruksela zaskarżyła system odpowiedzialności dyscyplinarnej w październiku ubiegłego roku. Uznała, że jest on zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej. Argumentowała, że nie gwarantuje on bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków. Polski rząd wielokrotnie odrzucał wszystkie zastrzeżenia Komisji. Zapewniał o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Tomasz Grodzki: Środki unijne uzależnione od praworządności

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, w wywiadzie udzielonym w poniedziałek "Rzeczpospolitej" stwierdził, że ustawa o sędziach przyjęta w zeszłym roku przez Sejm i procedowana właśnie w Izbie Wyższej, może skomplikować nasze finansowe relacje z Unią Europejską. - Budżet środków unijnych będzie uzależniony od przestrzegania praworządności, a to oznacza, iż państwa, co do których są wątpliwości, że tej praworządności nie przestrzegają, dostaną rodzaj upomnienia - stwierdził marszałek.

Więcej o:
Komentarze (78)
Ustawa dyscyplinująca sędziów. Komisja Europejska we wtorek może zająć się praworządnością w Polsce
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 30 razy 18

  KE chce rozmawiać a pis nie bo nie , zobaczymy kto lepiej na tym wyjdzie bo na pewno nie nierząd :)

 • next-mcgyver2

  Oceniono 27 razy 17

  I bardzo dobrze! Tępić pisowską zarazę jak robactwo.

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 17

  Pis już zaczął mówić że to jest "ponad prawem" , a niech sobie mówią nikt i tak nie zwraca na ich gadki uwagi .

 • jurek4491

  Oceniono 30 razy 14

  BRAWO KE , tak właśnie trzeba postępować z rządzącymi WIEŚNIAKAMI .

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 10

  Wreszcie ktoś sypnął Szanownym Komisarzom garść soli z pieprzem do majtek.
  Bo już się obawiałem, że przysnęli, jak nie przymierzając Korwin-Mikke na sesji Parlamentu Europejskiego :-))

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 14 razy 8

  Jedyna opcja jaką jeszcze może wykorzystać KE w celu zagwarantowania niezależności sądownictwa w Polsce to zamrożenie wszystkich transferów środków unijnych do Polski.

  Nic innego na PiS nie zadziała. Do tej pory się nie cofnęli, tym razem też się nie cofną pod naciskiem negocjacji, dekoracji i upomnień.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 18 razy 8

  KE,,juz kilkakrotnie usilowala rozmawiac z dyplomatolkami.......mowil dziad,do obrazu...tak to wygladalo.Do dziecka rowniez,przemawia sie przemawia....az dostanie klapsa,tak tez bedzie i z dotacjiami

 • mazzini890

  Oceniono 17 razy 7

  UE wyczerpuje drogę formalna by "prawnie" zepchnąć pisia Polskę do 3 prędkości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX