Krzysztof Bosak liderem po prawyborach Konfederacji. Kandydata na prezydenta wskażą elektorzy

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak prowadzi po szesnastu zjazdach wojewódzkich, podczas których przeprowadzano prezydenckie prawybory. Kandydata ugrupowania wyłonią elektorzy podczas zjazdu, który zaplanowany jest na sobotę 18 stycznia.

W grudniu i styczniu odbyło się szesnaście konwencji wojewódzkich Konfederacji, w trakcie których przeprowadzano głosowania w prawyborach prezydenckich. Najwięcej głosów - 2552 - zdobył poseł tej partii Krzysztof Bosak.

Na podium znaleźli się posłowie Grzegorz Braun i Artur Dziambor. W prawyborach kandydowali także Konrad Berkowicz, Janusz Korwin-Mikke, Jacek Wilk, Paweł Skutecki, Magdalena Ziętek-Wielomska i Krzysztof Tołwiński.

W głosowaniu mogły brać udział osoby, które wpłaciły minimum 30 zł darowizny na rzecz Konfederacji.

>>> Tomasz Siemoniak w Gazeta.pl deklaruje: Chcę być premierem

Zobacz wideo

Prawybory w Konfederacji

Zgodnie z regulaminem prawyborów w Konfederacji, po każdym ze zjazdów wojewódzkich kandydat otrzymał liczbę mandatów elektorskich proporcjonalnych do poparcia. Każdy kandydat będzie mógł teraz  obsadzić te mandaty wybranymi przez siebie przedstawicielami.

Krzysztof Bosak uzyskał 115 mandatów elektorskich. Dla porównania, Grzegorz Braun zdobył ich 77.

Zjazd elektorski odbędzie się w Warszawie 18 stycznia. Tego dnia zostanie wyłoniony kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie odbędą się w maju. Kandydatką Koalicji Obywatelskiej jest Małgorzata Kidawa-Błońska. Z ramienia Lewicy wystartuje Robert Biedroń, a PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz. Gotowość do startu ogłosił także dziennikarz Szymon Hołownia. Prezydent Andrzej Duda nie potwierdził jeszcze oficjalnie swojego udziału.

Więcej o: