"Wprost": Politycy PO obawiają się utraty subwencji. "W Platformie panuje popłoch"

Działacze Platformy Obywatelskiej obawiają się, że partia może stracić subwencję w związku z przekazaniem 3 mln zł na Fundację Państwa Prawa, powołaną przez polityków partii - podaje "Wprost". - Jeśli PKW zakwestionuje nasze sprawozdanie finansowe, będziemy mieli kłopot - mówi anonimowy rozmówca tygodnika.

W grudniu ubiegłego roku w tygodniku "Wprost" opisano sprawę Fundacji Państwo Prawa, która otrzymała od Platformy Obywatelskiej ponad 3 miliony złotych. Instytucja powstała w 2016 roku, a zakładał ją Piotr Borys, wówczas szef biura krajowego PO, bliski współpracownik Grzegorza Schetyny, lidera formacji. Obecnie na jej czele stoi Tomasz Świętoński, były koszykarz.

Jak informowało biuro krajowe, Fundacja zajmuje się m.in. sporządzaniem ekspertyz prawnych.

Rozmówca "Wprost": W PO panuje popłoch

Teraz, jak podaje tygodnik, działacze PO obawiają się, że powstanie fundacji i jej finansowanie może mieć wpływ na fundusze partii.

>>> Tomasz Siemoniak w Gazeta.pl deklaruje: Chcę być premierem

Zobacz wideo

- W Platformie panuje popłoch. Ludzie zaczęli panikować, że ktoś rusza sprawę związaną z fundacją. Bo jeśli PKW zakwestionuje nasze sprawozdanie finansowe z, uznając, że pieniądze zostały wydane niezgodnie z przepisami ustawy dotyczącej fundacji, to będziemy mieli kłopot. Możemy stracić wszystkie pieniądze - mówi rozmówca tygodnika "Wprost".

- Gdyby PO straciła pieniądze, dokonałaby się rewolucja na scenie politycznej. To mogłoby zmieść główną siłę polityczną na opozycji i tym samym wzmocnić lewicę i PSL - twierdzi informator "Wprost".

Krzysztof Lorentz z Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego w rozmowie z tygodnikiem informuje, że sprawozdania ugrupowań za 2019 r. będą badane do września, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości PKW "będzie drążyć sprawę".

Wybory przewodniczącego PO

Wybory przewodniczącego Platformy Obywatelskiej odbędą się na przełomie stycznia i lutego. Pierwsza tura - 25 stycznia.

W gronie kandydatów znajdują się Joanna Mucha, Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak, Bogdan Zdrojewski i Borys Budka. Obecny przewodniczący Grzegorz Schetyna nie będzie walczył o ponowny wybór.

Więcej o:
Komentarze (133)
"Wprost": Politycy PO obawiają się utraty subwencji. "W Platformie panuje popłoch"
Zaloguj się
 • mistrz_liu

  Oceniono 39 razy 23

  Jeśli tylko będzie cień pretekstu do zabrania dotacji PO, to jest jasne, że Kaczyńskiemu nie zadrży rączka i tej dotacji nie będzie. Przecież to oczywiste.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 16 razy 16

  Największym problemem Platformy jest popadanie w panikę i wykonywanie głupich ruchów.

  Jakby nie patrzeć za Tuska działali zdecydowanie bardziej racjonalnie i zorganizowanie.

 • quince99

  Oceniono 18 razy 10

  Ale to przecież sama PO się wpędziła do rogu, coraz bardziej sama się podkłada i dąży do unicestwienia. I jak tu zrobić z pisuarem porządek?

 • sextusempricus_pl

  Oceniono 26 razy 8

  no zniknie glowny cel funkcjonowania tego towarzystwa wzajemnej adoracji - subwencja. Czas zaczac na nowo. 5 lat mieliscie aby przygotowac sie do kluczowych wyborow prezydenckich, a wy zajmujecie sie soba i w kuriozalnym wyglupie jakim byly prawybory wybieracie jakas capkowicie niewyrazista pania o znikomych szansach na wygrana. Zalosne.

 • t0maszek44

  Oceniono 18 razy 8

  To co za problem, podniesie się składki i każdy członek PO zapłaci miesięcznie 200 pln, posłowie oczywiście będą zwolnieni gdyż mało zarabiają, i będzie ok.

 • fikumiku60

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli PO przekazało te pieniądze zgodnie z prawem to nie powinno się martwić. Jeśli nie to trzeba było myśleć wcześniej. Gorzej jeśli to sprawdzanie będzie pod kontrolą Pisu to macie przechlapane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX