Media: Komisja Europejska wystąpi do TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Będzie domagać się środków tymczasowych

Kolejna odsłona batalii o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego? Holenderski dziennikarz donosi, że w ciągu dwóch dni Komisja Europejska wystąpi do TSUE o zastosowanie środka tymczasowego wobec izby, tak, by zawiesiła swoje działanie do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

Zagraniczni dziennikarze donoszą, że w przyszły wtorek, 14 stycznia Komisja Europejska wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowanie środka tymczasowego wobec Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE - opisuje na Twitterze Jenne Jan Holtland, dziennikarz z holenderskiego "De Volkskrant" - będzie w nim domagać się, by Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła swoje działanie.

Spory o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego

Jeżeli tak się stanie, będzie to kolejna odsłona batalii o Izbę Dyscyplinarną. Wszystko zaczęło się od pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego, który zwrócił się do TSUE o opinię na temat niezależności Izby Dyscyplinarnej, którą stworzyło Prawo i Sprawiedliwość. Trybunał Sprawiedliwości UE 19 listopada 2019 r. ocenił, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia szeroko pojętych wymogów niezawisłości ze względu na to, że była powołana przez nową Krajową Radę Sądownictwa. KRS - według TSUE - jest upolitycznione.

Jednocześnie TSUE zaznaczyło, że to Sąd Najwyższy powinien zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej. 5 grudnia w reakcji na wyrok TSUE Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego orzekła, że nowa, wyłoniona przez polityków KRS nie jest organem niezawisłym, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego i unijnego.

>>> Stanecka-Morawska o przyszłości ustawy "kagańcowej"

Zobacz wideo

Wówczas I prezes SN Małgorzata Gersdorf wydała oświadczenie, w którym wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej o wstrzymanie się od wszelkich czynności i zaapelowała do ustawodawców, by zajęli się naprawą tej sytuacji. Zaledwie pojawił się apel Gersdorf, a głos zabrał sędzia Tomasz Przesławski, kierujący pracami Izby Dyscyplinarnej, który zadeklarował 11 grudnia:

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w dalszym ciągu wykonywać będzie powierzone jej przez konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej czynności orzecznicze.

Poprzedni przypadek stosowania środków tymczasowych - nowelizacja ustawy o SN

Po tej prawniczej układance - zgodnie z doniesieniami z Zachodu - do gry ma wejść KE. Jeżeli TSUE przystanie na wydanie środka tymczasowego w postaci chwilowego zawieszenia prac Izby Dyscyplinarnej, częściowo powtórzy się sytuacja z 2018 roku.

TSUE w 2018 roku wydał wtedy podobną decyzję, tj. zastosowanie środków tymczasowych, tym samym zawieszając stosowanie przepisów znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym - zrobił to wtedy także na wniosek KE. Wówczas zatrzymano przejście w stan spoczynku sędziów SN i wybranie nowych na ich miejsce, a w ostatecznym rozrachunku - zmusiło Prawo i Sprawiedliwość do kolejnej nowelizacji. Pod koniec 2018 roku, w ekspresowym trybie, dostosowano ustawę o Sądzie Najwyższym, by była zgodna z wytycznymi nakreślonymi przez TSUE.

Więcej o:
Komentarze (195)
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego z czasowym zawieszeniem? Media: Komisja Europejska wystąpi w tej sprawie do TSUE
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 61 razy 43

  Pis szlag trafia , przecież oni robią to wszystko "dla dobra Wolski" a szczególnie dla dobra pis .

 • acide94

  Oceniono 48 razy 36

  Brawo KE. Wchodzimy wreszcie w fazę "albo-albo", a stawka jest wysoka: Zachód albo Wschód, Europa albo Azja.

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 40 razy 32

  Dlaczego w pis-ie wszyscy mają takie bezmyślne , idiotyczne zdradzieckie mordy.

 • hatteras

  Oceniono 31 razy 23

  Jezeli w Polsce zyje tak ogromna masa nieudacznikow zyciowych ,ktorzy nie potrafia za siebie myslec i decydowac o swoim losie.Ktos musi im dac 500+ bo sami nie zarobia to moze zapomnijmy o demokracji i wolnosci.W Polsce sa piekni,wspaniali i cywilizowani ludzie i jest element skrajnie debilny i ten element na dzisiaj jest niestety wiekszoscia.

 • threemen

  Oceniono 26 razy 20

  pisowscy nominaci do pomiatania innymi niezależnymi uczciwymi sędziami.

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 33 razy 19

  Pisie syny jak hitlersyny. Pójdą w zaparte aż do klęski. Inaczej okazaliby się słabeuszami i głupolami w oczach głupoli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX