Morawiecki o sędziach w Polsce: Szkolili ich komunistyczni poprzednicy. Gersdorf komentuje

W wywiadzie dla "Die Welt" premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że obecni polscy sędziowie, choć nie kształcili się za PRL, to byli szkoleni przez swoich komunistycznych poprzedników w latach 90. Na te słowa zareagowała I prezes SN Małgorzata Gersdorf, która powiedziała: - Ja się zastanawiam, czy on chodził do przedszkola, może też jest wychowany przez komunistyczne przedszkolanki.

W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" premier Mateusz Morawiecki powiedział, że spór z Brukselą na temat reformy sądownictwa w Polsce "towarzyszy nam już tak długo, że wydaje się codziennością". Chodziło oczywiście o tzw. ustawę kagańcową.

Chcielibyśmy tylko zreformować nasz system sądownictwa. Nadrabiamy przy tym to, co gdzie indziej już się stało. U was w Niemczech około 30 procent sędziów, którzy pracowali w NRD, nie mogło po zjednoczeniu wykonywać swojej pracy, bo byli zbyt blisko totalitarnego reżimu. To było słuszne. W Polsce nic takiego nie miało miejsca. Teraz podejmujemy konieczne decyzje personalne

- powiedział Morawiecki.

>>> "Dziś Sędziowie - Jutro Ty!". Masowe protesty przeciw planom dyscyplinowania sędziów

Zobacz wideo

Morawiecki o sędziach w Polsce: Wyszkoleni przez komunistycznych sędziów w latach 90.

Na uwagę dziennikarki, że średni wiek polskich sędziów to 40 lat, co oznacza, że w czasie transformacji byli jeszcze nastolatkami, polski premier odparł, że "w latach 90. komunistyczni sędziowie wyszkolili swoich następców i ich w ten sposób ukształtowali".

- Poza tym polski system sądownictwa nie jest dość wydajny. Postępowania trwają zbyt długo. Nie dziwi, że wielu polskich obywateli domaga się poprawy - powiedział premier. Morawiecki zarzucił też sędziom Trybunału Sprawiedliwości UE, że "tylko powierzchownie zajmują się tematem" reformy sądownictwa w Polsce.

- W 2015 roku PiS między innymi dlatego wygrało wybory, bo obiecaliśmy zreformowanie sadownictwa. Sąd Najwyższy w Polsce uznał za niedopuszczalne to, by nowo utworzona Krajowa Rada Sądownictwa mogła nominować sędziów. Nie możemy tak przyjąć tego wyroku, bo reforma dotycząca nominowania sędziów jest kluczowa dla poprawy, jaką obiecaliśmy - powiedział Morawiecki.

Gersdorf odpowiada premierowi. "Może jest wychowany przez komunistyczne przedszkolanki?"

Do tych słów odniosła się I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która w sobotę brała udział w "Marszu Tysiąca Tóg" przeciwko tzw. ustawie kagańcowej wymierzonej w sędziów. Pytana przez TVN24 o wypowiedzi premiera Morawieckiego odparła:

Ja się zastanawiam, czy on [premier - red.] chodził do przedszkola, może też jest wychowany przez komunistyczne przedszkolanki?

W ten sposób I prezes SN odniosła się do wcześniej przytaczanych słów premiera, jakoby w latach 90. "komunistyczni sędziowie wyszkolili swoich następców". Małgorzata Gersdorf oceniła też stwierdzenie Morawieckiego, że nie może przyjąć wyroku Sądu Najwyższego w sprawie KRS. - Myślę, że wyroków sądowych i boskich się nie komentuje, tylko się je wykonuje - powiedziała.

Tekst powstał na podstawie materiału serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (978)
Sprawa ustawy kagańcowej. Mateusz Morawiecki: Komunistyczni sędziowie w Polsce ukształtowali swych następców
Zaloguj się
 • luni8

  Oceniono 264 razy 254

  Człowiek który odznaczonego komunistę dał do TK mówi o komunistycznych sędziach.
  wstyd

 • burn74

  Oceniono 194 razy 188

  Pucybut Kaczyńskiego dał głos. Głos dla ciemnoty pisokomuszej. Osobnik,który popiera komunistycznego prokuratora stanu wojennego. To będzie zapisane na kartach historii.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 182 razy 174

  Matwieja Moradzieckiego szkolił czerwony tatuś Kornel ze STASI :-)

 • mer-llink

  Oceniono 171 razy 161

  A pan Morawiecki Kornel był szkolony (no dobrze, powiem otwarcie: był uczony) na wydziałach wyższych uczelni za jakie pieniądze? A no za czerwone. I przez kogo?
  Ano przez ludzi z pokolenia tych samych mniej więcej profesorów, którzy wykształcili Kaczyńskiego Lecha. A nawet dali doktorat Kaczyńskiemu Jarosławowi.
  Puszczę się na szerszy donos:
  pan Brudziński, pan Sasin, pan Piotrowicz z panią Pawłowicz, pani Witek, pan Duda Senior, pani Dudzina Matka z Błogosławionymi Piersiami itd. - wszystko produkty wyszkolone przez komunistycznych edukatorów.
  A i sam pan Duda Andrzej chodząc do zakładów edukacji przedszkolnej miał niewątpliwie pedagogów komunistycznej proweniencji.
  Tak wiec to cały kwiat PiS-u wychowany został przez zakamieniałych komuchów!
  I widać tego efekty: ich wizja świata i ich "ustawy" sa komuchowate do szpiku.
  Tak więc - parafrazując izraelskiego ministra - te kryształy wyssały komuchowość z mlekiem matki"?
  Hej!

 • kotwic1

  Oceniono 142 razy 136

  No doprawdy - żenada. Ciekawe kto kształcił „panią” Pawlowicz i „pana” Piotrowicza. „Najlepszych” kandydatów na sędziów trybunału .... On naprawdę wszystkich ma za idiotów większych od siebie?

 • togo13

  Oceniono 140 razy 130

  Wygraliście wybory bo kupiliście biednych ludzi za 500 zł. Służba zdrowia zadłużona na 18 miliardów złotych. Kolejki do lekarzy i drożyzna w sklepach. Mieszkań nie ma.Taka prawda

 • hipo krater

  Oceniono 121 razy 115

  Matołuszu, przecież jakiś komunistyczny ginekolog pomagał ci przyjść na świat, geniuszu. A potem , gbyś nie żarł komunistycznego żarcia, gdybyś nie oddychał komunistycznym powietrzem, to dziś też by Cię nie było. Jesteś załosny.

 • jhg.mg

  Oceniono 113 razy 105

  Komuniści wypominaja innym, że Ci maja wykształcenie z lat PRL. A Towarzysz I sekretarz Jarek i II sekretarz Mateusz i reszta Towarzyszy Antkow, Zbyszkow, Janów etc to sami gdzie się niby uczyli i zdobywali tytuły i majatki?!
  Obłuda i Pogarda

 • tegepe

  Oceniono 94 razy 88

  I komu to Matołuszek krzywogęby kłamczuszek opowiada te androny?! Niemieckim dziennikarzom!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX