Komisarz Praw Człowieka wysłała pismo do MSZ i Grodzkiego. Rekomenduje odrzucenie ustaw sądowych

MSZ otrzymało list do marszałka Senatu ws. ustaw sądowych. Komisarz Praw Człowieka Rady Europy rekomenduje w nim odrzucenie w całości projektu, nazywanego przez krytyków "ustawą kagańcową". Pismo wpłynęło jeszcze przed zakończeniem wizyty Komisji Weneckiej, która jest organem Rady.

O tym, że pismo z Rady Europy wpłynęło do MSZ poinformował wiceminister Paweł Jabłoński. "MSZ otrzymało wieczorem interesujące pismo komisarz Praw Człowieka Rady Europy" - napisał. Ocenił też, że "przypadkiem pokazuje, jakie realne znaczenie dla organów Rady Europy ma "fact-finding mission" (ang. misja rozpoznawcza) Komisji Weneckiej".

"Pismo przekażemy dziś Marszałkowi Senatu, a następnie podamy je do publicznej wiadomości" - zapewnił. Jak podaje polsatnews.pl, list jest adresowany do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, a ministerstwo poproszono o jego przekazanie. Strona rządowa zdecydowała, że sama opublikuje treść pisma. Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę, że autorka pisma nie czekała na zakończenie wizyty Komisji Weneckiej z wydaniem opinii. Rząd uważa, że ta wizyta jest "nieoficjalna". 

Zobacz też: Stanecka-Morawska o przyszłości ustawy „kagańcowej”

Zobacz wideo

Komisarz Praw Człowieka Bośniaczka Dunja Mijatović w swoim piśmie rekomenduje odrzucenie w całości ustaw sądowych autorstwa PiS. Projekt - nazywany "ustawą kagańcową" - był krytykowany przez opozycję i ekspertów. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wcześniej mówił, że wyższa izba parlamentu najprawdopodobniej odrzuci ustawę.

Co zakłada "ustawa kagańcowa"?

Przyjęty przez Sejm w ekspresowym tempie projekt m.in.:

  • Zwiększa zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych.
  • Poszerza kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnień do sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
  • Zakłada wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące "uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości".
  • Sędziowie mają odpowiadać dyscyplinarnie także za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".
Więcej o: