Komisarz Praw Człowieka wysłała pismo do MSZ i Grodzkiego. Rekomenduje odrzucenie ustaw sądowych

MSZ otrzymało list do marszałka Senatu ws. ustaw sądowych. Komisarz Praw Człowieka Rady Europy rekomenduje w nim odrzucenie w całości projektu, nazywanego przez krytyków "ustawą kagańcową". Pismo wpłynęło jeszcze przed zakończeniem wizyty Komisji Weneckiej, która jest organem Rady.

O tym, że pismo z Rady Europy wpłynęło do MSZ poinformował wiceminister Paweł Jabłoński. "MSZ otrzymało wieczorem interesujące pismo komisarz Praw Człowieka Rady Europy" - napisał. Ocenił też, że "przypadkiem pokazuje, jakie realne znaczenie dla organów Rady Europy ma "fact-finding mission" (ang. misja rozpoznawcza) Komisji Weneckiej".

"Pismo przekażemy dziś Marszałkowi Senatu, a następnie podamy je do publicznej wiadomości" - zapewnił. Jak podaje polsatnews.pl, list jest adresowany do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, a ministerstwo poproszono o jego przekazanie. Strona rządowa zdecydowała, że sama opublikuje treść pisma. Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę, że autorka pisma nie czekała na zakończenie wizyty Komisji Weneckiej z wydaniem opinii. Rząd uważa, że ta wizyta jest "nieoficjalna". 

Zobacz też: Stanecka-Morawska o przyszłości ustawy „kagańcowej”

Zobacz wideo

Komisarz Praw Człowieka Bośniaczka Dunja Mijatović w swoim piśmie rekomenduje odrzucenie w całości ustaw sądowych autorstwa PiS. Projekt - nazywany "ustawą kagańcową" - był krytykowany przez opozycję i ekspertów. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wcześniej mówił, że wyższa izba parlamentu najprawdopodobniej odrzuci ustawę.

Co zakłada "ustawa kagańcowa"?

Przyjęty przez Sejm w ekspresowym tempie projekt m.in.:

 • Zwiększa zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych.
 • Poszerza kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnień do sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
 • Zakłada wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące "uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości".
 • Sędziowie mają odpowiadać dyscyplinarnie także za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".
Więcej o:
Komentarze (153)
Komisarz Praw Człowieka wysłała pismo do MSZ i Grodzkiego. Rekomenduje odrzucenie ustaw sądowych
Zaloguj się
 • maciek7783

  Oceniono 45 razy 39

  Dla każdego HOMO SAPIENS (człowieka myślącego) jest oczywistym, że ustawa kagańcowa nadaje sie do śmieci !
  Tylko myślącym inaczej, czy innym Sękom wydaje się, że można wmówić SUWERENOWI , że jest inaczej.

 • ryyys

  Oceniono 24 razy 24

  Każdy dyktator dąży do wyeliminowania instytucji kontroli władzy.
  Są to: wolne media, sądy, trybunały, ....
  Zawsze i wszędzie tak było i jest.

 • jael53

  Oceniono 28 razy 22

  I, oczywiście, zaraz się rozleje piana brudna, że nikt nie ma racji, a ustawa jest wyborna. Towarzysze partyjni ani myślą wytrzeźwieć.

 • kamael9

  Oceniono 25 razy 21

  Bez względu na to kto jak uważa w Radzie Europy czy Komisji Europejskiej, ten projekt jest po prostu nic nie wart, na dodatek wprost sprzeczny z przepisami KPC, KPK oraz PPSA które w każdym postępowaniu sądowym zobowiązują sąd do badania z urzędu czy sąd niższej instancji był należycie obsadzony. Dlatego PiS niestety ośmiesza sam siebie przepychajac na siłę głupie projekty zamiast zrobić sensowna reformę wymiaru sprawiedliwości. 4 lata reform a został bałagan, chaos i psucie prawa, takie są fakty.

 • pyffello114

  Oceniono 20 razy 20

  "Rząd uważa, że ta wizyta jest "nieoficjalna""
  Marszałek senatu RP nie jest osobą oficjalną???
  Znów coś nowego w wydaniu PiS-owców.

 • wernyh

  Oceniono 26 razy 20

  Komisarz Praw Człowieka rekomenduje odrzucenie, ale Kreml nakazuje zatwierdzenie, a dla PiS-u wola Kremla jest najważniejsza.

 • matylda1001

  Oceniono 25 razy 19

  Pisi rząd - mistrz w odwracaniu kota ogonem.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 23 razy 17

  mili towarzysze.Z ta ustawka,przypominam bylo tak.Projekt niezgodny ani z konstytucjia,ani z prawem unijnym,do ktorej to UE,nalezymy,zgolosili trzej panowie prawa nieznajacy.Uutorytety prawnicze w polsce,w polsce wlasnie anie zagranica,stwierdzily ze jest,nie do przyjecia.UE,,nim o 5 nad ranem,sejm ustawe przyjal,napisala do bialego czlowieka,uwagi krytyczne z prozba o wstrzymanie procedury.Pan MARSZALEK SENATU,postanowil zatem zasiegnac opini,miedzynarodowtch autorytetow prawiczych,ktore to autorytety,nasza wladza ludowa,olala.......i tak to wyglada,.....

 • edi54

  Oceniono 14 razy 14

  Pisuarowskie chamy nie tylko bezczelnie łamią prawo ale i dobre obyczaje !!! Jak dlugo ta hołota bedzie rządzic jeszcze Polską ? Powinnościa MSZ jest przekazanie listu adresatowi - tyle i tylko tyle. Co za kołtuneria pisuarowska - czyta nie swoje listy !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX