Komisja Wenecka w Polsce. Rzecznik rządu: Trzeba się zastanowić, jaki cel ma marszałek Tomasz Grodzki

Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że marszałek Sejmu nie jest uprawniony do zapraszania Komisji Weneckiej, bo to nie on reprezentuje Polskę w stosunkach międzynarodowych. Stwierdził też, że należy się zastanowić, jaki jest cel działań Tomasza Grodzkiego.

Rzecznik rządu Piotr Müller był gościem programu "#Jedziemy" w telewizji TVP Info. Odniósł się do sprawy wizyty Komisji Weneckiej w Warszawie. Polityk stwierdził, że Komisja Wenecka została zaproszona do Polski przez marszałka Sejmu Tomasza Grodzkiego, a polski rząd nie uznaje jej za wizytę oficjalną.

- Komisja Wenecka może być zapraszana, według statusu samej Komisji Weneckiej, przez państwo, a w stosunkach międzynarodowych Polskę reprezentuje rząd i pan prezydent, a nie poszczególne izby - Sejm czy Senat - skomentował rzecznik rządu.

>>> "Okrągły stół” ws. sądownictwa. Bortniczuk komentuje

Piotr Müller: Kwestie techniczne dot. wizyty Komisji Weneckiej należą do Kancelarii Senatu

Müller stwierdził także, że upominanie się o takie rzeczy, jak samochód dla członków Komisji Weneckiej "zakrawa o komediowy charakter". 

- Nie mamy oficjalnej wizyty. To nie jest wizyta na zaproszenie polskiego rządu ani na zaproszenie pana prezydenta, to jest wizyta na zaproszenie pana marszałka Senatu. W związku z tym kwestie obsługi technicznej należą do Kancelarii Senatu - powiedział rzecznik rządu.

Piotr Müller został zapytany także o to, jak polski rząd odnosi się do stanowiska Tomasza Grodzkiego, który twierdzi, że jako marszałek Senatu jest uprawniony do prowadzenia spotkań bilateralnych z przedstawicielami innych państw i instytucji unijnych. Polityk ocenił, że trzeba się zastanowić, jaki jest cel działań marszałka - czy mają one służyć konkretnym interesom Polski czy "temu, aby pan marszałek mógł się spotkać z kolejnymi osobami".

Wizyta Komisji Weneckiej w Polsce. Opinia dot. ustaw sądowych w przyszłym tygodniu

Przypomnijmy, że Komisja Wenecka to doradczy organ Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. W środę marszałek Senatu spotkał się w Brukseli z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Rozmawiali na temat nowelizacji ustaw sądowych. Członkowie Komisji Weneckiej przyjechali do Polski dzień później. Po spotkaniach z polskimi politykami mają wydać opinię na temat zmian w ustawie o sądownictwie. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że zostanie ona wydana najprawdopodobniej w środę lub w czwartek w kolejnym tygodniu.

Więcej o:
Komentarze (172)
Komisja Wenecka w Polsce. Rzecznik rządu: Trzeba się zastanowić, jaki cel ma marszałek Tomasz Grodzki
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 56 razy 54

  "Jaki jest cel dzialan Tomasza Grodzkiego?". Okreslone kregi, sterowane przez wiadome kola... Czasy sie zmieniaja, ale Jezyk Partii pozostaje bez zmian.

 • antropoid

  Oceniono 43 razy 41

  Czego się spodziewać po pętaku, którego PolitBiuro KCPiS wystawia przed kamery -przecież nie tego, że będzie mówił ludzkim głosem.

  Orwellowska banda u władzy w pełnej "krasie".

 • lesnojeziorska

  Oceniono 41 razy 37

  Wściekłe wycie pisobolszewii utwierdza Polaków w poparciu dla pana profesora Grodzkiego.

 • magda_breslau

  Oceniono 35 razy 35

  Polska od wiekow ma luzny stosunek do prawa, choc sama nazywa sie "republika". Dzis partia, ktora ma "Prawo" w nazwie jest odpowiedzialna na demolke polskiego prawa, za jawne lamanie Konstytucji, za zniszczenie Trybunalu Konstytucyjnego. Ale w dluzszej perspektywie odpowiedzialna bedzie za bezprawie na ulicach, za wschodnia w skali korupcje, za wszechogarniajaca anarchie i srodowisko, w ktorym wygrywa nie ten, po ktorego stronie stoi prawo, ale bardziej cwany, bardziej cyniczny, silniejszy, lub z tak zwanymi "dojsciami".

 • jael53

  Oceniono 32 razy 28

  Pytanie zasadnicze: czy Polska nadal należy do EU? Jeśli tak, to dlaczego opowiada się o relalcjach wewnątrzunijnych jako o "polityce zagranicznej"?

 • zielona-galazka

  Oceniono 26 razy 22

  Piotrusiu, piękny chłopcze, dlaczego odzywasz się, nie mając nic do powiedzenia?

 • lecho65

  Oceniono 21 razy 21

  Pan Piotruś tym się różni od Beaty Mazurek tym że tamta była bardziej męska.

 • niktwazny126

  Oceniono 19 razy 19

  "Polityk ocenił, że trzeba się zastanowić, jaki jest cel działań marszałka"- polityk?? wolne żarty, u nas są tylko politycy-amatorzy. A cel spotkania i konsultacji pan marszałek ogłosił wielokrotnie. Ponieważ ma obawy przed łamaniem praworządności, chce się upewnić, jakie kroki powinien podjąć, sprawując swój demokratycznie usankcjonowany urząd. Chyba że tylko najlepsi z najlepszej ze zmian mają prawa, a inni tylko ograniczenia.
  Co do obsługi gości- paragrafy paragrafami, a kultura kulturą. Jak przyjeżdża papież na zaproszenie episkopatu, to cały kraj na usługach.

 • wernyh

  Oceniono 23 razy 19

  Rzecznik rządu służącego Rosji nie ma prawa mówić, co wolno, a czego nie wolno marszałkowi służącemu Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX