Rząd nie spotka się z Komisją Wenecką, ma inną propozycję. "Jesteśmy gotowi zaprosić do Muzeum Wyklętych"

"Z uwagi na nieoficjalny i nieformalny charakter wizyty jesteśmy gotowi zaprosić do zwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych" - stwierdził w liście do przedstawicieli Komisji Weneckiej wiceminister Marcin Warchoł. Ocenia, że w placówce "można zobaczyć (...) skutki braku rozliczenia sędziów". Strona rządowa uznaje, że wizyta na zaproszenie marszałka Sejmu jest nieoficjalna i nie chce spotkać się z Komisją.

Delegacja Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, przyjechała do Polski na dwa dni na zaproszenie marszałka Senatu, by wydać opinię w sprawie przyjętej przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów. Nie spotka się z przedstawicielami rządu, a także kierownictwa Sejmu. Strona rządowa utrzymuje, że wizyta jest "nieoficjalna", gdyż ich zdaniem marszałek Senatu nie ma kompetencji do zaproszenia Komisji. 

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że Komisja Wenecka przebywa w Polsce z wizytą nieoficjalną i niezgodnie z przepisami polskimi i wewnętrznymi tego organu. Komisja od wczoraj na zaproszenie marszałka Senatu prowadzi rozmowy w sprawie nowelizacji ustaw sądowych. Przedstawiciele Komisji spotkali się wczoraj z marszałkiem Senatu, z reprezentantami sejmowej opozycji oraz z senatorami PiS.

Tymczasem wiceminister Marcin Warchoł wystosował list do Komisji, w którym proponuje im nie spotkanie w ministerstwie, a wizytę w muzeum. "Uznanie obecnej wizyty przedstawicieli Komisji jako oficjalnej byłoby naruszeniem polskiej Konstytucji i rażącym złamaniem Statutu Komisji Weneckiej, który Polska szanuje" - napisał Warchoł.

Jesteśmy zmuszeni uznać wizytę przedstawicieli Komisji jako nieoficjalną i nieformalną, a wszelkie Państwa ustalenia czy opinie wydane na podstawie takiej nieoficjalnej wizyty za dokumenty nie mające charakteru oficjalnych opinii czy ustaleń Komisji Weneckiej

- stwierdził i dodał, że ministerstwo udzieli informacji tylko podczas "oficjalnej" wizyty. "Z uwagi na nieoficjalny i nieformalny charakter wizyty jesteśmy gotowi zaprosić Państwa jako przedstawicieli Komisji do zwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL" - zaoferował. Muzeum określił jako symboliczne miejsce "w którym można zobaczyć ślady okrucieństwa komunistycznego wymiaru sprawiedliwości i skutki braku rozliczenia sędziów z tego okresu".

"Bardzo dobra propozycja w tym duchu historycznym"

Wójcik zauważył, że Komisja Wenecka "nie została zaproszona do Polski przez podmioty, które są upoważnione do prowadzenia polityki zagranicznej". - Komisja nie jest organem ani instytucją unijną. To trzeba sobie jasno powiedzieć. Politykę zgodnie z polską Konstytucją tego rodzaju, z takimi organami jak Rada Europy, Komisja Europejska prowadzi rząd i to wynika z Konstytucji, z dwóch przepisów - 133 i 146, i pan prezydent, który współdziała - mówił w Polskim Radiu.

Wójcik, w odpowiedzi na niejasne sygnały, czy przedstawiciele Komisji spotkają się z członkami ministerstwa sprawiedliwości, stwierdził, że bardzo dobrą alternatywą dla takiego spotkania byłaby wizyta Komisji w Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

- Dobra alternatywa, bardzo dobra propozycja w tym duchu historycznym. Nawiązywała by także do tego o czym rozmawiamy - co się działo w okresie powojennym i dlaczego dzisiaj, wiele lat po wojnie trzeba także reformować polski wymiar sprawiedliwości. Po '89 roku to, co jest ciekawe, idąc w tym duchu historycznym, nie dokonano lustracji tego środowiska. Byliśmy chyba jednym z nielicznych państw, bo nie zrobiliśmy tak, jak w Niemczech na przykład, że ci, którzy w wymiarze sprawiedliwości byli związani z aparatem represyjnym, komunistycznym po prostu zostali wycięci z tego systemu - mówił.

Więcej o:
Komentarze (192)
Rząd nie spotka się z Komisją Wenecką, ma inną propozycję. "Jesteśmy gotowi zaprosić do Muzeum Wyklętych"
Zaloguj się
 • cadima1946

  Oceniono 67 razy 55

  Warchoł ... jeszcze nie widzialem czlowieka tak idealnie pasujacego do nazswiska jego.

 • waldiwej

  Oceniono 56 razy 46

  Te pisowskie świnie nie wiedzą, że znajdą się w chlewie historii. Takiej buty, takiego chamstwa to nawet faszyści i komuniści nie prezentowali. Nawet bydło potrafi pewne zdarzenia przewidzieć, ale to pisowskie bydło jest totalnie wyalienowane z rzeczywistości.

 • viaac

  Oceniono 59 razy 43

  Profesor Grodzki zaprosił Komisję Wenecką jako przedstawiciel Izby Wyższej Parlamentu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny udowadnia, że niczego nie rozumie i robi nam wszystkim wstyd zachowując się niepoważnie.

 • polakadam

  Oceniono 35 razy 31

  Panie Wójćik, w tym muzeum wyklętych też jest sporo kłamstw. Jak we wszystkim co robicie.

 • lk10

  Oceniono 31 razy 27

  warchoł – potoczne określenie hulaki, przestępcy i samowładcy, człowieka siejącego zamęt w imię tylko własnych celów - to bdb oddaje stan mentalny gościa o takim nazwisku.

  A poważnie jak nisko może upaść władza? jak się myśli , że to już dno to raptem jakiś warchoł puka od spodu!

 • vomitorium1

  Oceniono 38 razy 24

  rząd ocipial

 • acide94

  Oceniono 23 razy 23

  Patrząc na pis zaczynam brzydzić się bycia Polakiem, w zasadzie brzydzić się swojego polactwa.

 • dziuraweportki

  Oceniono 29 razy 21

  Gość w dom, Bóg w dom, a oni plunęli w twarz gościom naszego kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX