Będzie banknot w wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego na rocznicę Smoleńska? Politycy PiS nie widzą przeszkód

Zbliża się dziesiąta rocznica katastrofy smoleńskiej, dlatego rodzą się kolejne pomysły, jak uczcić ofiary tego tragicznego wydarzenia. Jednym z nich jest emisja banknotów z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Posłowie PiS uważają, że to bardzo dobry pomysł, a nieżyjący prezydent Polski zasługuje na takie upamiętnienie.

Katastrofa samolotu Tu-154 w Smoleńsku miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, za trzy miesiące wypada dziesiąta rocznica tej tragedii. Politycy PiS chcą godnie uczcić pamięć ofiar katastrofy, w tym zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Z okazji zbliżającej się rocznicy pojawił się pomysł, który już dziś wywołuje kontrowersje. Chodzi o umieszczenie wizerunku Lecha Kaczyńskiego na banknocie.

- Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie - w rozmowie z Wirtualną Polską powiedziała Anna Ewa Cicholska z PiS.

Podobnego zdania jest posłanka PiS Barbara Dziuk, która stwierdziła, że "upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne", a Lech Kaczyński to jej zdaniem "wybitna postać". - Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy - powiedziała Wirtualnej Polsce.

>>> Dzień, który wstrząsnął Polską

Zobacz wideo

Rocznica katastrofy smoleńskiej. NBP wyemituje dwie monety kolekcjonerskie

Przypomnijmy, że już w 2010 roku wybito pamiątkową srebrną monetę z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Narodowy Bank Polski zaplanował także, że w 2020 roku wyda dwa rodzaje  monet kolekcjonerskich z okazji dziesiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jedna z nich - o nominale 100 zł - zostanie wybita w 1500 egzemplarzach, druga - o nominale 50 zł - w 14 tys. egzemplarzy. Planowany termin emisji to 26 marca 2020 roku.

Więcej o:
Komentarze (512)
Będzie banknot w wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego na rocznicę Smoleńska? Politycy PiS nie widzą przeszkód
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 102 razy 92

  Po pierwsze - z tego, co pamiętam, na obecnych polskich banknotach są polscy KRÓLOWIE. A - z tego, co pamiętam - Ś.P. Lech Kaczyński nie został koronowany…

  Po drugie - i tu już zupełnie serio - czy obecni tu wyznawcy PiS mogliby nam przybliżyć możliwie KONKRETNIE, na czym polegała wielkość Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta RP i jakich konkretnie wielkich czynów dokonał, żeby umieszczać go na banknocie?

 • remo29

  Oceniono 99 razy 91

  Niech zrobią banknot 50 tys. z Jarosławem, przynajmniej będzie to umotywowane.

 • hilux_ie

  Oceniono 71 razy 69

  A nie lepiej nadrukować go na banderoli przyklejanej na małpkach?

 • erwu

  Oceniono 71 razy 65

  Jeżeli już? To tylko papier do d..y.

 • vitmik

  Oceniono 65 razy 59

  1. "Podobnego zdania jest posłanka PiS Barbara Dziuk, która stwierdziła, że "upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne", - nie, nie jest godne, jest haniebne i służy tylko i wyłącznie podlizania się prezesowi
  2. "a Lech Kaczyński to jej zdaniem "wybitna postać" - ani wybitna ani nawet średnia w kontekście polityki
  3. "Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy " - nie, nie był wyjątkowy, był nijaki

  skończmy w końcu z tą martyrologią prezydenta Kaczyńskiego. Każdy widział i wiedział jakim był miernym politykiem (może prywatnie był miłym i kulturalnym człowiekiem ale teraz dyskutujemy o polityce)

  tak się zastanawiam, jak już prezes odwali kitę, co te niebożęta pisowskie zrobią ze swoim życiem? najpierw będzie rzeź między następcami a potem wielki rozpeirdol jak to się stało po śmierci Aleksandra Wielkiego - mam na myśli rozpiedrol a nie to, że prezes jest jak A.W. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX