Będzie banknot w wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego na rocznicę Smoleńska? Politycy PiS nie widzą przeszkód

Zbliża się dziesiąta rocznica katastrofy smoleńskiej, dlatego rodzą się kolejne pomysły, jak uczcić ofiary tego tragicznego wydarzenia. Jednym z nich jest emisja banknotów z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Posłowie PiS uważają, że to bardzo dobry pomysł, a nieżyjący prezydent Polski zasługuje na takie upamiętnienie.

Katastrofa samolotu Tu-154 w Smoleńsku miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, za trzy miesiące wypada dziesiąta rocznica tej tragedii. Politycy PiS chcą godnie uczcić pamięć ofiar katastrofy, w tym zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Z okazji zbliżającej się rocznicy pojawił się pomysł, który już dziś wywołuje kontrowersje. Chodzi o umieszczenie wizerunku Lecha Kaczyńskiego na banknocie.

- Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie - w rozmowie z Wirtualną Polską powiedziała Anna Ewa Cicholska z PiS.

Podobnego zdania jest posłanka PiS Barbara Dziuk, która stwierdziła, że "upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne", a Lech Kaczyński to jej zdaniem "wybitna postać". - Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy - powiedziała Wirtualnej Polsce.

>>> Dzień, który wstrząsnął Polską

Zobacz wideo

Rocznica katastrofy smoleńskiej. NBP wyemituje dwie monety kolekcjonerskie

Przypomnijmy, że już w 2010 roku wybito pamiątkową srebrną monetę z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Narodowy Bank Polski zaplanował także, że w 2020 roku wyda dwa rodzaje  monet kolekcjonerskich z okazji dziesiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jedna z nich - o nominale 100 zł - zostanie wybita w 1500 egzemplarzach, druga - o nominale 50 zł - w 14 tys. egzemplarzy. Planowany termin emisji to 26 marca 2020 roku.

Więcej o: