Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ws. Rosji. Korwin-Mikke nie przyłączył się do oklasków

Sejm przyjął przez aklamację (bez głosowania) uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec manipulowania faktami i zakłamywania historii przez polityków Federacji Rosyjskiej. Prezydent Władimir Putin oskarżył kilka tygodni temu Polskę m.in. o kolaborację z nazistami w czasie drugiej wojny światowej, a przedwojennego polskiego ambasadora w Berlinie - o antysemityzm.
Zobacz wideo

Sejm potępił prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej, próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

Uchwała ma związek z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina. Kilkukrotnie publicznie podważał on znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow jako umowy, która przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a przedwojennemu ambasadorowi II RP w Berlinie Józefowi Lipskiemu zarzucił antysemityzm.

W uchwale zaznaczono, że wielkości narodu oraz stosunków między państwami nie można budować na kłamstwie i fałszowaniu historii. Dlatego Sejm przypomniał, że do wybuchu II wojny światowej doprowadziły dwa ówczesne mocarstwa totalitarne: hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Sowiecki. Napisano też, że wojna spowodowała śmierć dziesiątek milionów ludzi, powstanie w Europie nazistowskich obozów koncentracyjnych i Holokaust - jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości.

Nie kwestionuje się, że narody Związku Sowieckiego poniosły ofiary w walce III Rzeszą, niestety nie przyniosło to państwom Europy środkowo-wschodniej niepodległości i suwerenności, a ich mieszkańcom poszanowania praw człowieka. Sowiecki totalitaryzm zwracał się też przeciw własnym obywatelom, wśród których byli Rosjanie

- czytamy.

"Janusz Korwin-Mikke miał to gdzieś"

Posłowie przyjęli uchwałę przez aklamację, czyli bez głosowania. Do wspólnych oklasków nie dołączył jednak poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke.

"Prawie cały Sejm przez aklamację przyjął uchwałę sprzeciwiającą się manipulowaniem historii przez Federację Rosyjską! Prawie, bo jeden poseł, Janusz Korwin-Mikke, miał to gdzieś!" - skomentował szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Kilka minut przed przyjęciem uchwały głos z sejmowej mównicy zabrał w jej sprawie Grzegorz Braun, również parlamentarzysta Konfederacji.

- Składam propozycję, by przyjęcie tej uchwały miało poważniejszy charakter, aby przyjęcie tego projektu, który Konfederacja od pierwszej do ostatniej litery, z kropką ostatnią włącznie, popiera, poprzedzić przyspieszonym kursem historii, proponuję nieskromnie filmy dokumentalne - zaapelował.

Więcej o:
Komentarze (120)
Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ws. Rosji. Korwin-Mikke nie przyłączył się do oklasków
Zaloguj się
 • n29a

  Oceniono 12 razy 10

  No dobra, krakowskim targiem - nie antysemityzm, tylko próbę ustawki, żeby Żydów wysłać na słoneczne wakacje pod palmami. Dobry ambasador, taki polski, taki nasz.. :)

 • marrob

  Oceniono 30 razy 10

  Zawsze twierdziłem że to albo człowiek chory psychicznie albo rosyjski agent. Dziś wyjasnił kim jest. Zwykły ch........ Konfederacjo gratuluję!!

 • pulbek

  Oceniono 27 razy 9

  Ten to nigdy nie przepuści okazji do popajacowania sobie.

 • cleryka

  Oceniono 8 razy 8

  Nasza PiS Rządowa polityka zagraniczna ośmiesza się na świecie,kiedy wiadomo,że od Orbana do Putina im jest tylko jeden krok. Świat to widzi i komentuje.

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 7

  Mamy zapracowany Sejm. Najgorsze że biorą się za gospodarkę jak za stadniny.

 • tak_to_ja_a_nie_nikt_inny

  Oceniono 6 razy 6

  Pomysł tej uchwały jest tak gupi i kuriozalny. Jakby Putin mówił o tym że Ziemia jest płaska to nasz sejm też by się trudził w ogłaszanie uchwał? Jak prezydent rosji chce wychodzic na idiotę to nie należy mu w tym pomagać i traktować jego słów na tyle poważnie by sejm polski swój ceny czas obard na ich krytykę poświęcał.

 • justas32

  Oceniono 12 razy 6

  Ten Parlament ośmiesza Polaków. Cały świat ma nas w dudzie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX