Sejm zdecydował ws. pieniędzy dla TVP. Fiasko opozycji - nie zerwała kworum. Posłanki nie wyjęły kart

Gdyby nie dwa głosy posłanek Koalicji Obywatelskiej, to opozycji udałoby się zerwać kworum w trakcie głosowania nad dopłatami dla mediów publicznych. "Winne" fiaska są Iwona Śledzińska-Katarasińska i Małgorzata Tracz.

Po godz. 15 w bloku głosowań Sejm decydował o losach rekompensaty w maksymalnej wysokości do 1,95 mld zł dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W ostatecznym głosowaniu ustawa przeszła, przy 228 głosach "za" i dwóch "przeciw".

Skąd tak mała frekwencja? Posłowie opozycji, zarówno z Koalicji Obywatelskiej, PSL-Kukiz'15, Lewicy a także z Konfederacji, próbowali zerwać kworum (by ustawę przyjąć wymagane jest co najmniej 230 głosów).

Głosowanie ws. pieniędzy dla mediów publicznych. Wpadka dwóch posłanek KO

Zrywanie kworum polega na wyjęciu kart do głosowania, przez co głosy nie są liczone - w ten sposób nie ma ich wymaganej liczby. Opozycji nie udało się zerwać kworum przez dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej: Iwonę Śledzińską-Katarasińską i Małgorzatę Tracz, które zagłosowały przeciwko przyjęciu ustawy.

Wystarczyłoby, żeby jedna, bądź druga, także wyjęła kartę. Gdyby nie ich głosy, 228 głosów "za" ze strony posłów Prawa i Sprawiedliwości nie pozwoliłyby na to, by przyjąć ustawę. Aż 7 posłów PiS było nieobecnych akurat na tym głosowaniu. 

Głosowanie ws. dopłat do TVP i Polskiego RadiaGłosowanie ws. dopłat do TVP i Polskiego Radia Sejm.gov.pl

Poseł KO Cezary Tomczyk wyjaśniał na Twitterze, że poseł Śledzińska-Katarasińska "wcisnęła przycisk, a potem wyjęła kartę". "Na 230 osób niestety czasami ktoś popełnia błąd. Walka trwa" - skwitował.

>>> "Trzeba to anulować, bo my przegramy" - co wydarzyło się w Sejmie?

Zobacz wideo
Więcej o: