CBA zachęca do składania donosów na Tomasza Grodzkiego? Zapewnia "klauzulę niekaralności"

Centralne Biuro Antykorupcyjne "zaapelowało" o zgłaszanie się osób, które wręczały łapówki lekarzowi szczecińskiego szpitala. Funkcję kierownika placówki pełni marszałek Senatu Tomasz Grodzki. CBA zachęca do składania zeznań tzw. klauzulą niekaralności.

Chodzi o postępowanie, które CBA prowadzi razem z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie. Dotyczy ono, jak czytamy w komunikacie, "przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną odpowiedzialną za leczenie pacjentów".

CBA szuka osób, które miały dać łapówkę Grodzkiemu

Biuro wskazuje Oddział Kliniczny Chirurgii Klatki Piersiowej PAM Specjalistycznego Szpitala im. Prof. A. Sokołowskiego Szczecin Zdunowo. W komunikacie nie pada nazwisko, ale kierownikiem tej placówki jest Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu jest posądzany od dłuższego czasu o przyjmowanie łapówki. Postępowanie ruszyło na początku grudnia ubiegłego roku i do tej pory przesłuchano pięć osób.

>>> Kamil Bortniczuk o marszałku Grodzkim i "senatgate":

Zobacz wideo

CBA podkreśla, że "osoby, które dały się uwikłać w ten proceder i wręczyły korzyść majątkową mają możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 kk". Biuro podkreśla, że w przypadku przyjęcia korzyści przez osobę publiczną, warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej jest dobrowolne zawiadomienie. "Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa" - informuje CBA.