Elżbieta Witek nie spotka się z Komisją Wenecką. Ma ręce pełne roboty w Sejmie

Elżbieta Witek nie spotka się z przedstawicielami Komisji Weneckiej - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Powodem mają być liczne obowiązki marszałek. CIS zwraca uwagę także na "niestandardowe tryb złożonej prośby". Chodzi o zbyt późne wystosowanie zaproszenia na spotkanie.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie spotka się z członkami Komisji Weneckiej. Jak podało Centrum Informacyjne Sejmu, "ze względu na trwające posiedzenie Sejmu, poświęcone wielu ważnym projektom ustaw, w tym ustawie budżetowej państwa, oraz zaplanowane liczne komisje sejmowe, a także kilkugodzinne głosowania, organizacja spotkań w oczekiwanym terminie nie będzie możliwa".

Fragment komunikatu CIS dot. wizyty Komisji WeneckiejFragment komunikatu CIS dot. wizyty Komisji Weneckiej Centrum Informacyjne Sejmu

Elżbieta Witek nie spotka się z przedstawicielami Komisji Weneckiej

Centrum zadeklarowało, że Sejm RP jest otwarty na wszelką współpracę z instytucjami i podmiotami, także zagranicznymi. Służby prasowe Sejmu podały, że prośba o spotkanie z Komisją Wenecką trafiła do Kancelarii Sejmu 8 stycznia w późnych godzinach popołudniowych, zaś spotkania miałyby się odbyć dziś, czyli 9 stycznia.

>>> "Okrągły stół” ws. sądownictwa. Kamil Bortniczuk komentuje

Zobacz wideo

CIS stwierdza, że w związku z tym "zachodzi pewna niezręczność". "Informacja przekazana z kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem, wobec powagi tematyki i rangi osób mających uczestniczyć w spotkaniu, wydaje się propozycją niefortunną" - czytamy w komunikacie.

Komisja Wenecka w Polsce

Komisja Wenecka to doradczy organ Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. Wczoraj marszałek Senatu spotkał się w Brukseli z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Rozmawiali na temat nowelizacji ustaw sądowych. Jej współpracownicy poinformowali, że Vera Jourova rozmawiała z polskim politykiem o szczegółowych zapisach proponowanej ustawy, czy poprawkach. Podkreślali, że Komisja zajmie stanowisko dopiero, gdy ustawa zostanie uchwalona. Komisja Europejska czeka też na analizę ustawy dotyczącej sądownictwa, którą mają przygotować eksperci Komisji Weneckiej.

Więcej o: