Tomasz Grodzki: Senat "z dużym prawdopodobieństwem" odrzuci tzw. ustawę kagańcową

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział, że wyższa izba parlamentu najprawdopodobniej odrzuci tzw. ustawę kagańcową. Jego zdaniem projekt nowelizacji prawa o sądownictwie jest niemal niemożliwy do naprawienia. Senat zajmie się tą sprawą w kolejnym tygodniu.
Zobacz wideo

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w środę 8 stycznia z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą oraz z komisarzem Unii Europejskiej ds sprawiedliwości Didierem Reydersem. Wizytę w KE nazwał "roboczą". Politycy rozmawiali o tzw. ustawie kagańcowej, uchwalonej pod koniec grudnia zeszłego roku przez Sejm. Po spotkaniu z przedstawicielami Unii Europejskiej Tomasz Grodzki napisał na Twitterze: "Pełna zgoda, że fundamentalne wartości Wspólnoty Europejskiej w tym przestrzeganie praworządności są nienaruszalne".

Marszałek Senatu: Bruksela to stolica naszej wspólnoty, dzielimy tam wspólne wartości

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie zarzucali Marszałkowi Senatu, że "jeździ do Brukseli na skargę". Tomasz Grodzki odpadł te zarzuty, będąc gościem programu "Kropka nad i" w telewizji TVN24. Odesłał swoich oponentów do regulaminu Senatu, zgodnie z którym marszałek Senatu prowadzi sprawy z zakresu stosunków z parlamentami innych państw i instytucjami Unii Europejskiej. Podkreślił także, że Bruksela nie jest "ciałem obcym".

- Europosłowie PiS-u biorą pieniądze od obcych? (...) To jest stolica naszej wspólnoty, w której dzielimy nie tylko problemy, nie tylko ekonomiczne sprawy, ale również wspólne wartości - mówił Tomasz Grodzki.

Tomasz Grodzki: Tzw. ustawa kagańcowa prawie niemożliwa do naprawienia

W programie "Kropka nad i" marszałek Senatu powiedział, że tzw. ustawa kagańcowa zostanie najprawdopodobniej odrzucona przez wyższą izbę parlamentu. Grodzki stwierdził, że jej naprawienie jest "prawie niemożliwe czy całkiem niemożliwe". Zaznaczył jednocześnie, że chce jak najstaranniej przygotować debatę na jej temat. 

Senat ma się zająć nowelizacją ustawy o sądownictwie na trzecim posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 15-17 stycznia. Przypomnijmy, że projekt tzw. ustawy kagańcowej został wniesiony przez posłów PiS 12 grudnia 2019 roku. Pierwsze czytanie zostało przeprowadzone na drugim posiedzeniu Sejmu 19 grudnia 2019 r., a następnie w godzinach nocnych prace nad projektowanymi rozwiązaniami były kontynuowane w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Drugie czytanie odbyło się w dniu 20 grudnia 2019 r. Po przegłosowaniu wniosku o nieodsyłanie projektu do Komisji, przeprowadzono od razu trzecie czytanie.

Więcej o: