Gen. Koziej: USA i Iran "na progu wojny". Donald Trump nie ma wyboru. Musi mocno odpowiedzieć

Iran ostrzelał bazy amerykańskie na terenie Iraku. Jaki będzie kolejny krok USA? Były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej uważa, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nie ma wyboru i musi "mocno odpowiedzieć na atak irański".

W nocy z wtorku na środę siły irańskie ostrzelały bazy amerykańskie na terenie Iraku. Iran oświadczył, że jest to rewanż za zabicie generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy brygady Al-Kuds, która jest częścią sił specjalnych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Po ataku Iranu na Stany Zjednoczone prezydent USA napisał na Twitterze, że "wszystko wygląda dobrze", z kolei Minister Spraw Zagranicznych Iranu oświadczył, że jego kraj nie dąży do wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem generała Stanisława Kozieja, który był gościem programu "Nowy Dzień z Polsat News" oświadczenia te to "normalna gra w takiej sytuacji".

- Do tej pory obie strony starały się nie przekraczać pewnego progu. Teraz Iran wkroczył na próg otwartej wojny - powiedział były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 

>>> Iran przeprowadził atak rakietowy na dwie amerykańskie bazy w Iraku:

Zobacz wideo

Gen. Koziej. USA i Iran będą chciały prowadzić konflikt w inny sposób

Gen. Koziej spodziewa się, że USA odpowiedzą na atak Iranu. Stwierdził, że nastąpi to najprawdopodobniej jeszcze dziś. Jego zdaniem Amerykanie zaatakują cele znajdujące się na terenie Iranu, co może stać się przyczyną otwartej wojny na Bliskim Wschodzie.

- Prezydent Donald Trump od ponad dwóch lat realizuje doktrynę maksymalnej presji na Iran. Dzisiaj nie ma wielkiego wyboru. Nie może wykazać się słabością, musi mocno odpowiedzieć na atak irański - powiedział gen. Koziej. 

Podobnego zdania jest dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego gen. dyw. Bogusław Pacek. Napisał on na Twitterze, że "należy spodziewać się dalszych ataków ze strony Iranu i zdecydowanej odpowiedzi USA".

Były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Koziej stwierdził również, że obie strony mogą chcieć walczyć na różne sposoby. Jego zdaniem Iran będzie dążył do konfrontacji na terenie całego Bliskiego Wschodu, wykorzysta też swoich sprzymierzeńców z innych państw, m.in. z Iraku i Syrii, aby atakować obiekty amerykańskie.Generał Koziej uważa, że Stany Zjednoczone będą wolały starcia prowadzone z dużej odległości, "z wykorzystaniem wojsk rakietowych i uderzeń powietrznych, tak aby nie narażać bezpośrednio żołnierzy amerykańskich". 

Więcej o:
Komentarze (168)
Gen. Koziej: USA i Iran "na progu wojny". Donald Trump nie ma wyboru. Musi mocno odpowiedzieć
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 31 razy 27

  Przy całej sympatii dla generała mam wrażenie, że teraz jednak Iran udaje, że chce odpowiedzieć, strzela tak, żeby nikogo nie zabić, co USA przyjmują z uznaniem i też strzelą tak, żeby nic się nie stało, i będzie po wszystkim, bo wojny nie chce ani Trump, ani Iran. Być może cała akcja była nastawiona właśnie na zrażenie do siebie Iranu i Iraku, by wycofać się lub ograniczyć obecność w regionie. USA chce wyjść z przytupem a Iran może wykorzystać sytuację do rozgrywki wewnętrznej, bo kłopotów wewnętrznych mają wystarczająco. A Iran nigdy nie działał lekkomyślnie.

 • nick221

  Oceniono 22 razy 18

  Płoną lasy, wszyscy wkrótce wyzdychamy na skutek katastrofy klimatycznej..., a panowie w wieku emerytalnym od początku świata swoje... który któremu mocniej "dowali" ze swojego podziemnego bunkra. Zawsze to samo. Chce się rzygać.

 • emeni

  Oceniono 28 razy 14

  Nie pytajcie generałów, to psychole.

 • oloros11

  Oceniono 16 razy 14

  powinien odejść a robi wszystko żeby pogrążyć świat w wojnie
  to są typy które dla władzy zrobią wszystko

 • magda_breslau

  Oceniono 23 razy 13

  I pomyslec, ze swiat na krawedzi postawil ktos taki jak Trump - groteskowy klamca, kabotyn i bankrut.

 • magda_breslau

  Oceniono 25 razy 13

  Mial uczynic Ameryke silniejsza, a uczynil slabsza. Mial ograniczyc dlug, a go powieksza w rekordowym tempie. Teraz klamie, ze zabojstwo Sulejmaniego mialo w zamysle uczynic Ameryke bezpieczniejsza, ale nawet ta teza zrodzona z klamstwa, tez jest nieprawda, bo atak uczynil mniej bezpiecznym nie tylko Ameryke, ale caly swiat.

  Sympatycy Trumpa, nie przeszkadza wam, ze ten czlowiek jeszcze w zyciu nie powiedzial slowa prawdy?

 • osobaniepozadana

  Oceniono 15 razy 9

  rozumiem, że według pana eksperta Iran odpowiedzieć na atak nie musiał? po prostu ma zły charakter?

 • zbycho52

  Oceniono 12 razy 8

  Czy po zamordowaniu generala iranskiego,gen.Koziej uwazal,ze Iran musi na to zdecydowanie odpowiedziec.Pewnie nie,bo tylko amerykance maja zezwolenie na prowadzenie wojen,mordowanie innych,a jak juz dostana cos w odpowiedzi,to jest zbrodnia.

 • meki_majcher

  Oceniono 9 razy 7

  Polscy żołnierze mogą być spokojni, premier w porozumieniu z prezydentem w trybie pilnym wysłali dużą partię czarnych foliowych worków do wszystkich baz, w których znajdują się nasi żołnierze. Nie ma więc powodu do niepokoju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX