Rafał Wojciechowski nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Andrzej Duda przyjął ślubowanie

Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek ślubowanie od nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Rafała Wojciechowskiego. Wojciechowski był w ostatnich latach prorektorem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dr hab. Rafał Wojciechowski został we wtorek nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Ślubowanie przyjął prezydent Andrzej Duda. Rafał Wojciechowski zastąpi w Trybunale Konstytucyjnym Małgorzatę Pyziak-Szafnicką, której kadencja upłynęła 5 stycznia.

Rafał Wojciechowski nowym sędzią TK

Rafał Wojciechowski ma 50 lat, przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego kandydaturę zgłosił w grudniu klub Prawa i Sprawiedliwości. 

- Jest autorem dwóch monografii, redaktorem dwóch zbiorów tekstów naukowych napisanych przez wielu autorów oraz autorem lub współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych. Uczestniczył w charakterze referenta w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych - wyliczał w Sejmie poseł Porozumienia Michał Wypij.

>>> Joanna Mucha: PO dramatycznie potrzebuje oferty, która nie będzie anty-PiSem

Zobacz wideo

- Panie profesorze, z szacunkiem dla pana dorobku: Po co to panu? Czy chce pan po koleżeńsku orzekać z prokuratorem stanu wojennego? Czy chce pan po koleżeńsku orzekać z panią poseł, która flagę unijną nazywała szmatą? - komentował poseł PO Arkadiusz Myrcha.

- W sprawie neo-KRS kandydat pan Wojciechowski uważa, że została powołana zgodnie z konstytucją, że w zasadzie to mogłaby również być losowana. To również byłoby zgodne z konstytucją według pana prof. Wojciechowskiego - mówiła posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Kandydaturę Rafała Wojciechowskiego poparło ostatecznie 239 posłów, 190 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego trwa 9 lat.

Więcej o: