Oświadczenie Senatu ws. spotkania Grodzkiego z ambasadorem Rosji: Było konsultowane z Czaputowiczem

Centrum Informacyjne Senatu wydało oświadczenie na temat spotkania marszałka Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Federacji Rosyjskiej. CIS twierdzi, że do spotkania doszło 19 grudnia - zanim "kłamliwa wypowiedź" Władimira Putina nt. II wojny światowej "pojawiła się w przestrzeni publicznej". Senat podkreśla, że spotkanie było wcześniej konsultowane z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Centrum Informacyjne Senatu informuje w komunikacie, że spotkanie z ambasadorem Rosji Sergiejem Andriejewem, które miało miejsce 19 grudnia, było "kolejnym z serii kurtuazyjnych spotkań" z ambasadorami. "Wcześniej Marszałek przyjmował w tym samym trybie m.in. ambasadorów Ukrainy, Włoch, Francji czy Niemiec. Spotkanie trwało mniej niż pół godziny" - informuje CIS.

>>> Marszałek Grodzki: Nigdy od nikogo nie żądałem pieniędzy. Moja cierpliwość się kończy

Zobacz wideo

Centrum podkreśla, że Grodzki powiadomił wcześniej o spotkaniu ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i "ustalił z nim planowane tematy rozmów, zgodne z polską racją stanu".

Oświadczenie Senatu nt. spotkania Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Rosji

"W rozmowie z ambasadorem Federacji Rosyjskiej Marszałek Senatu zaznaczył, ze oczekiwania Polski wobec Rosji nie zmieniły się: nadal oczekujemy pilnego zwrotu wraku TU-154, pełnej realizacji postanowień mińskich i Formatu Normandzkiego, otwarcia rynku rosyjskiego dla polskich towarów eksportowych oraz odnalezienia i udostępnienia dokumentów z rosyjskich archiwów dotyczących obławy augustowskiej i miejsca pochówku jej ofiar" - pisze w komunikacie CIS.

Zobacz wideo

Senat przekonuje, że słowa Władimira Putina na temat "odpowiedzialności Polski" za II wojnę światową pojawiły się w przestrzeni publicznej 20 grudnia. "Łączenie zatem kurtuazyjnego spotkania Marszałka Senatu RP z tą i następnymi wypowiedziami prezydenta Rosji jest nieuprawnione" - czytamy. CIS podkreśla, że Grodzki jako jedna z pierwszych osób, pełniących ważne funkcje państwowe, "stanowczo potępił i odciął się od kłamliwych tez zaprezentowanych przez prezydenta Federacji Rosyjskiej pod adresem naszego kraju".

Andrzej Duda krytykuje Tomasza Grodzkiego

Przypomnijmy: Andrzej Duda w niedzielę na antenie TVP Info komentował słowa Władimira Putina, który oskarżył Polskę o zmowę z hitlerowskimi Niemcami, a przedwojennego ambasadora w Berlinie Józefa Lipskiego nazwał "łajdakiem i antysemicką świnią". Prezydent przy okazji skrytykował Tomasza Grodzkiego. Jego wypowiedź można rozumieć tak, że Grodzki po świętach spotkał się z rosyjskim ambasadorem. Rzecz w tym, że, jak wynika z informacji podanych na stronie Senatu, do spotkania Tomasza Grodzkiego z Siergiejem Andriejewem doszło 19 grudnia, czyli jeszcze przed świętami, a nie tuż po nich, czyli jednocześnie kilka dni po słowach Władimira Putina.

- (...) atakowała mnie pani Kidawa-Blońska, zaraz po tym, jak 27 grudnia - dzień po świętach - ja tutaj w pałacu prezydenckim spotykałem się z ekspertami i o tej sprawie dyskutowałem, i tą strategię planowałem, i rozmawiałem z panem premierem. Gdzie zaraz później marszałek Senatu, pan Grodzki, zaprasza do siebie ambasadora Rosji, uśmiechają się, robią sobie razem zdjęcia - mówił w TVP Duda.

Więcej o:
Komentarze (275)
Oświadczenie Senatu ws. spotkania Grodzkiego z ambasadorem Rosji: Było konsultowane z Czaputowiczem
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 136 razy 98

  Łajdactwo pisiorów osiąga apogeum. Świntuchy nie cofną się przed niczym. Andrzej, nie masz wstydu!

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 119 razy 91

  Samodzielność Pana Marszałka Grodzkiego rozgrzewa pisbolszewicką szajkę do białości. Nie rozumieją, jak można podejmować decyzje, bez polecenia żoliborskiego kołtuna Jarosława Kaczyńskiego?

 • lblblblb

  Oceniono 89 razy 71

  Czy to konkurs między Dudą i Morawieckim kto jest większym kłamcą?

 • artau

  Oceniono 80 razy 68

  Prezydent [nie wszystkich Polaków] prawnik publicznie kłamie, i insynuuje zdradę stanu trzeciej osobie w państwie. To się nawet w pustej głowie nie mieści !

 • krynolinka

  Oceniono 76 razy 50

  PiS w niczym się nie różni od Putina. Łobuzy do siebie pasują. Skłamać, beknąć to dla nich kaszka z mleczkiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX