PiS przeciwny okrągłemu stołowi ws. sądownictwa. Gowin popiera pomysł. "Nie może to być inicjatywa partyjna"

PSL organizuje w Sejmie okrągły stół dotyczący wymiaru sprawiedliwości. Jarosław Gowin poparł inicjatywę. - Nie może być ona jednak partyjna, wpisująca się w kampanię prezydencką któregoś z kandydatów - napisał wicepremier. Pomysł PSL-u skrytykował natomiast Jacek Sasin.

We wtorek w Sejmie odbędzie się okrągły stół dotyczący wymiary sprawiedliwości pod patronatem wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego z PSL. W niedzielę zapraszał na niego lider partii Władysław Kosiniak-Kamysz. Powiedział, że potrzebna jest "prawdziwa reforma dla obywateli, a nie obozu władzy". Dodał, że w spotkaniu udział ma wziąć środowisko naukowe.

Do reformy wymiaru sprawiedliwości może dojść tylko na drodze współpracy. (...) Marszałek Piotr Zgorzelski organizuje okrągły stół, w którym udział potwierdziły najważniejsze partie polityczne, ruchy społeczne i środowiska prawnicze

- napisał na Twitterze kandydat na prezydenta.

Poparcie dla tej inicjatywy wyraził Jarosław Gowin. Wicepremier zaznaczył jednak, że nie może być ona "partyjna" i "wpisująca się w kampanię prezydencką któregoś z kandydatów".

Okrągły stół ws. sądownictwa uważam za potrzebny. Spór osiągnął bowiem taką ostrość, która zagraża bezpieczeństwu prawnemu Polaków. Nie może to być jednak inicjatywa partyjna, wpisująca się w kampanię prezydencką któregoś z kandydatów. Czekam na ruch bezstronnych autorytetów

- napisał na Twitterze Gowin.

Do propozycji PSL-u odniósł się również wicepremier Jacek Sasin. W sylwestra na antenie radiowej Trójki stwierdził, że będzie to "okrągły stół opozycji".

Demokracja parlamentarna polega na tym, że większość parlamentarna przyjmuje rozwiązania prawne w różnych dziedzinach. (...) Mówiliśmy, że chcemy dokończyć reformy sądownictwa, chcemy spowodować, że sądy w Polsce będą działały przede wszystkim w interesie uczciwych obywateli i będą działały sprawnie i chcemy rzeczywiście tego dokonać

- powiedział Sasin. Dodał, że obóz rządzący ma "mandat społeczny", aby do tego doprowadzić. Polityk wyjaśnił, że nie widzi potrzeby organizowania okrągłego stołu. Stwierdził, że można rozmawiać, ale dyskusja powinna być merytoryczna, a, według wicepremiera, do tej pory ze strony opozycji taka nie była.

Źle to wróży również okrągłemu stołowi

- powiedział w Trójce.

>>> Danuta Hübner komentuje projekt PiS dotyczący dyscyplinowania sędziów. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (177)
PiS przeciwny okrągłemu stołowi ws. sądownictwa. Gowin popiera pomysł. "Nie może to być inicjatywa partyjna"
Zaloguj się
 • wpac

  Oceniono 72 razy 68

  Kosiniak Kamysz prowadzi kampanię, Gowin jak zwykle udaje niezależnego a Sasin jak zwykle jest chamem.

 • viaac

  Oceniono 54 razy 50

  Inicjatywa bez sensu. PiS, w przeciwieństwie do swoich wyborców, dobrze wie, co robi. Nie da się powstrzymać tej "reformy" dyskusją i tłumaczeniem. Jeśli w ogóle, to tylko kij na grzbiecie wywoła u pislamistów jakiekolwiek refleksje nad tematem.

 • jle_ffm

  Oceniono 48 razy 48

  No i mamy jasność jak to pisiorom zależy na reformie sądów. Widać tu jak na dłoni że nie chodzi tu wcale o reformę ale o rozwalenie systemu i wzięcie pod but sędziów.

 • pyss_na_pis

  Oceniono 40 razy 40

  Szkoda, że Sasin nie zrozumiał, że pis dostał mandat do rządzenia, ale nie dostał mandatu do zmieniania ustroju państwa (trójpodział władzy)

 • swru

  Oceniono 39 razy 39

  Jak duda wygra to w sądach będą pracować tylko nominaci partyjni PZPRPiS, wyroki będą zapadać na Nowogrodzkiej, a pomniejsze sprawy będą w gestii lokalnych sekretarzy partii czyli pisich matołków. Do tego to wszystko zmierza. Komuna wróciła, podobnie jak nienawiść i podziały w Polsce. Ludzie pracy, inteligenti muszą się bać matołów bez pracy, żuli i pisuarowatych kacyków o IQ poniżej 50

 • herp_derp

  Oceniono 32 razy 32

  Przecież Kulawik jest nieomylny. A na słowa "okrągły stół" reaguje alergicznie.

 • jurek4491

  Oceniono 30 razy 28

  REŻIM nie ustąpi , tylko ( ulica i zagranica ) może go powalić .
  Tak w wyborach wybrał WIEJSKI MOTŁOCH głosując na czubków .

 • hipo krater

  Oceniono 27 razy 27

  Swiadome niszczenie panstwa prawa , by rzadzić bezkarnie i wiecznie , tak jak im się podoba, udodlając głupców, którzy sprzedali swoje zycie i swoją wolność za parę srebrników. Od takich działałań oni nie odstąpią , bo doskonale wiedzą , że za takie czyny czekają ich więzienia. A ten pan to zwykły pozorant, który coś powie ,że mu się nie podoba a robi to równo z nimi.

 • olal.bana.gw

  Oceniono 29 razy 23

  Wyglada ze przyglup Sasin nie kuma znaczenia slowa "merytoryczny". Czy to moze dziwic skoro on z PiSdactwa? Dla niego merytoryczny to poddany, przytakujacy czy nawet lizydoopowaty. Amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX