Andrzej Duda wciąż rozważa wizytę w Izraelu: Oczekuję, że będę mógł zabrać głos

Prezydent Andrzej Duda wciąż nie podjął decyzji dotyczącej udziału w 5. Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Jak powiedział w rozmowie w TVP, zwrócił się do organizatorów z oczekiwaniem, że będzie mógł zabrać głos podczas uroczystości. W trakcie wydarzenia planowane jest wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina.

Trwają uzgodnienia w sprawie udziału prezydenta Andrzeja Dudy we współorganizowanym przez Instytut Yad Vashem 5. Światowym Forum Holokaustu. Polskiej stronie zależy, aby podczas tego wydarzenia prezydent mógł zabrać głos, szczególnie, że zaplanowano tam wystąpienie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

Co do obecności tam zwróciłem się do organizatorów z jednym zasadniczym oczekiwaniem: jako przedstawiciel kraju, którego najwięcej obywateli zostało bestialsko zamordowanych przez nazistowskich Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, będę mógł tam również zabrać głos

- powiedział prezydent Andrzej Duda w TVP.

- Cały czas tę sprawę rozważam, jesteśmy w kontakcie z władzami izraelskimi, przede wszystkim poprzez naszą ambasadę i ambasadora Magierowskiego, który tam rozmowy cały czas prowadzi, ale przede wszystkim w kontakcie z Instytutem Yad Vashem i władzami fundacji, która to wydarzenie organizuje - dodał polityk.

>>> Beata Szydło szefową kampanii Andrzeja Dudy? Krzysztof Brejza: Powodzenia

Zobacz wideo

Podkreślił, że chce mówić "o cierpieniu Polaków, także polskich Żydów, o stratach, jakie ponieśliśmy w wyniku II wojny światowej, Holokaustu, tego, w jaki sposób II wojna światowa na nas spadła, w jaki sposób została wywołana".

5. Światowe Forum Holokaustu w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie zaplanowano na 23 stycznia. Jego głównym organizatorem jest fundacja, której założyciel to doktor Mosze Kantor, rosyjski oligarcha żydowskiego pochodzenia. W wydarzeniu ma wziąć udział około 40 przywódców i ważnych osobistości z Europy, Ameryki Północnej i Australii, między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Włoch, czy Austrii.

Andrzej Duda: Nie daliśmy się sprowokować Władimirowi Putinowi

Prezydent Rosji Władimir Putin w ostatnich dniach oskarżył Polskę między innymi o kolaborację z nazistami w czasie drugiej wojny światowej, a przedwojennego polskiego ambasadora w Berlinie o antysemityzm. Oświadczenie potępiające wypowiedzi Putina wystosował m.in. premier Mateusz Morawiecki.

- Zareagowaliśmy adekwatnie do sytuacji. Odczytaliśmy to, ja i eksperci, jako prowokację skierowaną pod naszym adresem, przede wszystkim przed wielkimi uroczystościami. Uznaliśmy, że jakakolwiek gwałtowna reakcja wywołałaby tylko awanturę, która prowadziłaby do nie wiadomo jakich skutków - skomentował Andrzej Duda.

- My sprowokować się nie daliśmy - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda mówił w TVP także o sytuacji po ataku USA na irańskiego generała: Duda o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. "Myśmy nie wzięli w tym udziału". Zapowiedział, że w kontekście polityki rosyjskiej oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie podjął decyzję o zwołaniu Rady Gabinetowej.

Więcej o:
Komentarze (257)
Andrzej Duda wciąż rozważa wizytę w Izraelu: Oczekuję, że będę mógł zabrać głos
Zaloguj się
 • steve69

  Oceniono 60 razy 44

  .
  Niech ten baran nigdzie nie wyjeżdża, bo narobi Polsce obciachu na cały świat!
  .

 • doradca02

  Oceniono 41 razy 33

  Prezydenta Polski wszędzie by do głosu dopuścili ale Andrzeja Dudy już nie . Ogarniasz pajacu w czym problem?

 • nieboskrob

  Oceniono 40 razy 32

  Ktoś powinien go uświadomić, że warunki pogodowe w Jerozolimie wykluczają jazdę na nartach.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 25 razy 23

  Kiepskie te negocjacje ambasadora Magierowskiego z Izraelskimi organizatorani,skoro już szedł dwa szczeble nizej,nie chce już być pierwszym lub drugim mówcą..ale może nawet na piątego w kolejce zgodzi się,wszak kampania wyborcza trwa.

 • cy.nick

  Oceniono 19 razy 19

  Czy ci kretyni mają świadomość, jaka kompromitacja im teraz grozi ? A co, jeśli nie dostanie "przydziału" czasu lub będzie mówił do pustych krzeseł ?
  Ujawnienie, że koniecznie chce zabrać głos, bo będzie przemawiał Putin , to skrajny przypadek braku dyplomatycznych kompetencji czy "zwykłej" inteligencji. Takie sprawy załatwia się miesiące wcześniej po cichutku, bez rozgłosu. Zajmują się tym dyplomaci , a nie ciućmoki wyrwani z kółek różańcowych.
  To może się skończyć następnym upokorzeniem.
  Obym się pomylił.

 • ted_imigrant

  Oceniono 20 razy 18

  Pojedziesz dać głos? I co powiesz? Hau hau, czy miau miau? A może jak baran, po prostu beeee?

 • pix_d

  Oceniono 24 razy 18

  Tak sobie myślę, że zaproszenie dla Polski na taką uroczystość powinno być oczywistą oczywistością a wystąpienie glowy państwa powinno być jedym z pierwszych. A tu ten pan (p)prezydent się migdali i zastanawia czy jechać, czy przemawiać, a jak czy pojedzie to czy w ogóle mu dadzą cokolwiek powiedzieć. DYPLOMATYCZNY DRAMAT!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX