Andrzej Duda zabrał głos ws. wydarzeń w Iraku. "Działamy z rozwagą". Jest też pismo do MSZ

"Zapewniam, że w sprawie ostatnich wydarzeń w Iraku działamy spokojnie i z rozwagą, mając na względzie w pierwszej kolejności bezpieczeństwo i interes Polski oraz naszych Obywateli" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do zabicia przez USA irańskiego generała Kasima Sulejmaniego.

Kancelaria Premiera podała natomiast, że Duda zwrócił się do ministra spraw zagranicznych o udzielenie szczegółowych informacji, a także prowadzi bieżące konsultacje z ekspertami ds. Bliskiego Wschodu. 

Ponadto prezydent polecił Biuru Bezpieczeństwa Narodowego monitorowanie sytuacji w ciągłym kontakcie z Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Stałym Przedstawicielstwem RP przy NATO oraz miejscowymi placówkami dyplomatycznymi. Duda wyraził nadzieję na deeskalację konfliktu, a także utrzymanie jedności euroatlantyckiej, służącej zapewnieniu stabilności w regionie.

Atak USA na generała Sulejmaniego

W czwartek w nocy USA przeprowadziły atak w rejonie lotniska w Bagdadzie, w którym zginął generał Kasim Sulejmani, dowódca irańskich wojsk specjalnych.

Sulejmani był jednym z najważniejszych generałów w Iranie z potężnymi wpływami w regionie. Jego likwidacja doprowadziła do eskalacji napięcia między USA a Teheranem, który już zapowiedział "miażdżącą zemstę".

Więcej o ataku USA:

>>> W Iranie trwają masowe protesty. Na ulice wychodzi coraz więcej osób, które chcą pomszczenia irańskiego generała. Zobacz wideo: 

Zobacz wideo
Więcej o: