Bartłomiej Sienkiewicz wchodzi do gry o przywództwo w PO. Będzie miał pięcioro konkurentów

- Były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zamierza ubiegać się o funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - poinformował w piątek Polską Agencję Prasową szef komisji wyborczej PO Łukasz Abgarowicz.

W piątek o północy mija termin zgłoszeń kandydatów na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Dotychczas zgłosili się senator Bogdan Zdrojewski, europoseł Bartosz Arłukowicz, szef klubu KO Borys Budka, obecny wiceszef PO Tomasz Siemoniak i posłanka Joanna Mucha. Grzegorz Schetyna ogłosił, że nie będzie ubiegał się o fotel przewodniczącego Platformy ObywatelskiejWybory przewodniczącego Platformy Obywatelskiej odbędą się 25 stycznia 2020 roku.

>>> Sienkiewicz zasłynął wypowiedzią "państwie teoretycznym". Zobacz co mówi o Polsce pod rządami PiS:

Zobacz wideo

Kim jest Bartłomiej Sienkiewicz?

Bartłomiej Sienkiewicz urodził się 29 lipca 1961 roku, jest prawnukiem polskiego pisarza - Henryka Sienkiewicza. Z rodzinnych Kielc najpierw wyjechał do Krakowa, gdzie ukończył studia na Wydziale Historycznym UJ, a następnie do Warszawy, gdzie przez lata rozwijał swoją karierę polityczną i publicystyczną. Ma żonę oraz czworo dzieci, w tym trzech synów.

Przez wiele lat Bartłomiej Sienkiewicz poświęcał się monitorowaniu i analizowaniu sytuacji politycznej, gospodarczej oraz społecznej na obszarze środkowej, północnej i wschodniej Europy, a także na terenie Bałkanów, Kaukazu, Turcji oraz Azji Centralnej. Jest jednym ze współzałożycieli Ośrodka Studiów Wschodnich, w którym w latach 1991-1993 oraz 1995-2001 pełnił funkcję wicedyrektora, a następnie przewodniczącego rady. Przez ten czas publikował wiele artykułów poświęconych sytuacji w tym regionie świata. W latach 2002-2013 współpracował też z prasą codzienną oraz Tygodnikiem Powszechnym.

Karierę polityczną Sienkiewicz zaczął w latach 80. jako współpracownik demokratycznej opozycji i aktywny działacz społecznościowy. Gdy 10 maja 1990 roku do życia powołany został Urząd Ochrony Państwa, otrzymał nominację na jego funkcjonariusza, którym był aż do 2002 roku. Przełom w jego karierze nastąpił 20 lutego 2013 kiedy to Donald Tusk nominował go na urząd ministra spraw wewnętrznych. W tym samym czasie został też koordynatorem służb specjalnych.

Więcej o:
Komentarze (136)
Bartłomiej Sienkiewicz wchodzi do gry o przywództwo w PO. Będzie miał pięcioro konkurentów
Zaloguj się
 • jo81

  Oceniono 23 razy 13

  Radze poczytac caly stenogram z sowy. Opinie o Turcji. Wszystko sie sprawdzilo. Gości ma łeb do spraw miedzynarodowych. Polska potrzebuje takich

 • bokaj

  Oceniono 15 razy 7

  Świetnie.
  Najdojrzalszy polski polityk zaraz po Tusku.
  Brawo, nie należę do PO, ale za Sienkiewicz bardzo trzymam kciuki!!!

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 8 razy 6

  Ot i proszę, pięć lat minęło, a ja znowu mogę skomentować tymi samymi słowami:

  alik-w-plomieniach 5 lat temu
  Jeżeli szefem (...) Przyjaciół Olsena ma być jedyny człowiek, który zauważył i głośno przyznał rzeczy oczywiste, czyli to, że Polska jest państwem funkcjonującym tylko teoretycznie, a stan rzeczy to ch.d. i k.k., czyli Chrześcijańska Demokracja i Kościół Katolicki, to może się coś w tym kraju zmieni.
  Dać mu drąg, niech tłucze po łbach.

 • saksalainen

  Oceniono 10 razy 6

  To dobra wiadomość, teraz Platforma ma z kogo wybierać, jest kilku mocnych kandydatów.

 • halszka67

  Oceniono 14 razy 6

  Bardzo dobrze. Dosyć tych miernych a wiernych pisowców. Słabo wykształceni. Wszyscy coś maja za uszami i dzięki temu Kaczyński nimi steruje. Widać to po silnej ekipie w europarlamencie. Kompromitują się na całego.To mizdrzenie się do kleru,nepotyzm na każdym szczeblu.Rozdawnictwo i pochlebianie hołocie to ich działanie.Zapomnieli ,ze bez wykształciuchów nic nie zdziałają i powoli będą zależni od pana,plebana.Czyli pokłosie chłopa pańszczyźnianego nie nadaje się na samodzielne rządy .Kłamstwa i manipulacje to są ich narzędzia,Czekam na następną inwestycje np zbudujemy rakietę międzyplanetarną.Bo te zwykle zapowiadane inwestycje nie wypaliły, Nie ma ich.

 • rozterka47

  Oceniono 16 razy 6

  I to jest moim zdaniem najlepsza kandydatura .

 • lindhorst1

  Oceniono 26 razy 6

  Sienkiewicz napisał ponoć całkiem sensowna książkę o pradziadku. I bardzo dobrze. Ale z taką hipoteką nie wróżę mu wielkich sukcesów. Dygnitarz, który znanym powszechnie skrzydlatym słowem opisuje państwo pod swoimi i swoich kolegów rządami, minister spraw wewnętrznych, który daje się nagrać dwójce kelnerów jak uczniak - rozpacz. Powinien znaleźć się na kompletnym marginesie polityki i pisać sensowne książki, co wychodzi mu chyba lepiej niż uprawianie tejże polityki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX