Donald Tusk o "politycznym trzęsieniu ziemi": Prezydent Trump prowokuje globalne ryzyka

Donald Tusk zamieścił na Twitterze wpis, w którym stwierdził, że Europa i USA "muszą za wszelką cenę utrzymać transatlantycką jedność w obliczu nadciągającego politycznego trzęsienia ziemi". Wcześniej na rozkaz Donalda Trumpa zginął irański generał Kassem Sulejmani, a Iran odpowiedział zemstę za "ohydną zbrodnię".

Były premier i obecny przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.Donald Tusk zamieścił na swoim prywatnym Twitterze wpis, w którym odniósł się do sytuacji politycznej na świecie. Wcześniej na linii USA-Iran rozpoczęły się napięcia po tym, jak Kassem Sulejmani, dowódca irańskich wojsk specjalnych, został zabity w ostrzale rakietowym dokonanym przez siły amerykańskie w Bagdadzie

Tusk o "politycznym trzęsieniu ziemi". "Intencje Trumpa niejasne"

Tusk stwierdził, że intencje prezydenta USA są niejasne,  jego decyzje powodują globalne ryzyko. 

Europa i USA muszą za wszelką cenę utrzymać transatlantycką jedność w obliczu nadciągającego politycznego trzęsienia ziemi - niezależnie od faktu, że decyzje prezydenta Trumpa prowokują globalne ryzyka, a jego intencje nie są jasne. Polska powinna aktywnie bronić tej jedności

- napisał.

Sytuacja na linii USA-Iran jest bardzo napięta. Władze Iranu zapowiedziały zemstę na Waszyngtonie. Przedstawiciele Iraku, na którego terytorium doszło do zabójstwa Sulejmaniego, zagrozili, że decyzja Trumpa "uruchomi niszczycielską wojnę w Iraku i na świecie".

W odpowiedzi na eskalację nastrojów ambasada USA wezwała swoich obywateli przebywających w Iraku do "natychmiastowego opuszczenia kraju". Prezydent USA Donald Trump wciąż nie skomentował śmierci Sulejmaniego - na swoim Twitterze zamieścił jedynie zdjęcie amerykańskiej flagi.

Czytaj więcej w relacji na żywo.

Więcej o: