Grzegorz Schetyna zrezygnuje albo zagra va banque. "Ryzyko przegranej jest duże"

Jacek Gądek
Nawet w najbliższym otoczeniu Grzegorza Schetyny wykruszyli się zwolennicy jego startu na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. - Grzegorz podejmował decyzję w nocy - słyszymy od polityka PO. Schetyna czas na decyzję ma do dziś. Na schedę po nim zasadzili się już politycy młodszego pokolenia.
Zobacz wideo

Nawet w najbliższym otoczeniu Grzegorza Schetyny wykruszyli się jego zwolennicy w roli przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. - Grzegorz podejmował decyzję w nocy - słyszymy od polityka PO. Na schedę po nim zasadzili się już politycy zwłaszcza pokolenia.

Grzegorz Schetyna decyduje ws. wyborów na szefa PO

Chęć startu potwierdzili publicznie konkurenci Schetyny: senator Bogdan Zdrojewski, europoseł Bartosz Arłukowicz, posłanka Joanna Mucha i szef klubu PO Borys Budka. Ale w PO można usłyszeć, że na tych nazwiskach może się nie skończyć. Na giełdzie jest też nazwisko Tomasza Siemoniaka. - Borys Budka ma największe szanse - mówi nam jeden z  polityków PO.

Schetyna nie ma żadnej gwarancji, że wygra wybory na przewodniczącego PO. - Jedni mu więc radzili, żeby startował, inni żeby zrezygnował. Jak to doradcy - słyszymy od jednej z posłanek PO.

Zwłaszcza, że w nich głosować mogą wszyscy członkowie partii, a nie tylko delegaci - jest to zatem pewien żywioł, który Schetyna rozpoznawał rozmawiając z lokalnymi szefami struktur. - Grzegorz nie ma dziś gwarancji wygranej. Ryzyko przegranej jest duże - słyszymy od jednego z polityków PO. Zwłaszcza, że Donald Tusk, który akurat w partii wciąż ma duży posłuch dał publicznie znak, że Schetyna musi odejść.

Paradoksalnie więc Schetyna stanął przed wyborem: albo zachować się jak Ewa Kopacz w 2016 r. - zrezygnować ze startu i ocalić, ile się da ze swojej pozycji w partii, albo zagrać va banque ryzykując przegraną. Porażka to będzie szlaban na drodze do próby powrotu i znak dla jego partyjnych zwolenników, że jest już politykiem w schyłkowej fazie kariery, a zatem nie warto inwestować w kontakty z nim i go popierać.

Argumentem ludzi z otoczenia Schetyny, było też to, że rezygnując ze startu odejdzie w glorii tego, który ocalił Platformę od upadku. Warto tu przypomnieć, że po wyborach 2015 r. PO poparcie społeczne dla tej formacji pikowało poniżej pułapu 10 proc. Schetyna tymczasem stworzył najpierw Koalicję Europejską, która zdobyła 38 proc. w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wchłonął Nowoczesną i pod szyldem Koalicji Obywatelskiej zdobył 29 proc. w wyborach parlamentarnych. PO co prawda więc przegrała wszystkie wybory po 2015 r., ale przetrwała i jest główną siłą opozycyjną.

Przed PO teraz ostatnie wybory w serii: prezydenckie. Kandydatką PO jest Małgorzata Kidawa-Błońska, która nota bene już się ze Schetyną poróżniła, bo lider PO za jej plecami zorganizował jej prawybory, do których musiała stanąć. Wygrała, ale oczekiwała namaszczenia bez prawyborów.

Jeśli Schetyna zrezygnuje ze startu w walce o fotel szefa PO, to jego następca w partii stanie szybko przed - na co obecnie wskazują sondaże - testem, jakim będzie pokonanie Andrzeja Dudy.

Około południa Schetyna ma ogłosić już swoją decyzję.

Więcej o:
Komentarze (37)
Grzegorz Schetyna zrezygnuje albo zagra va banque. "Ryzyko przegranej jest duże"
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 4

  Czas najwyższy dać szansę opozycji, bez tego lidera!
  Mam nadzieję, że wreszcie do tego dojrzał Każda minuta się teraz już liczy, bo ważą się LOSY .
  PAŃSTWA.

 • grand660

  Oceniono 3 razy 3

  Tym co PO składają do grobu przypomnę że ta partia ma struktury partyjne tam gdzie ma najwięcej i najwierniejszych wyborców czyli w dużych miastach najlepiej widać to w wyborach
  samorządowych..nie ma struktur w powiatach i to jest problem, jedynie Zdrojewski to zapowiada..ale struktur w powiatach nie ma także PiS wiem co mówię bo mieszkam na prowincji.. mają oczywiście zwolenników ale kompletnie niezorganizowanych...i tu jest klucz do pokonania PiS bo czas wodzoskich partii już się kończy ,kaczor ma 70tkę a bez niego...."rozprują się jak stare gacie"
  Czas na menadżerów i silne struktury ...

 • normalny1977

  Oceniono 6 razy 2

  Wartość Schetyny poznacie dopiero gdy go braknie. Już mamy marszałka sejmu i jego wygibasy. Teraz niech jeszcze tacy ludzie jak Bartosz Arukowicz, czy Borys Budka przejmą władzę dopiero zobaczycie co to jest PO i jaki tam jest bur.........l. Schetyna jaki był to był, ale na harce wariatów nie pozwalał. Teraz PO będzie miało ciężkie czasy.

 • dave1919

  Oceniono 12 razy 2

  .

  .NAJWIĘKSZA GAZETA OPOZYCYJNA CODZIENNIE ATAKUJE NAJWIĘKSZĄ PARTIĘ OPOZYCYJNĄ
  .
  POWODZENIA POLSKO !
  .
  dzień bez ataku Wyborczej na Platformę - stracony.
  Mało wam że doprowadziliscie PIS do władzy na dwie kadencje ..?

  .

 • mark6

  Oceniono 12 razy 2

  Przestańcie bredzić,ze ten nieuk „ ocalił „ partie. Gdyby ten aparatczyk dbał o interes partii
  a nie swój to wygrałby wybory. To on odpowiedzialny jest za rozbicie opozycji. To intrygant
  którego JEDYNYM celem było utrzymanie władzy.
  Partia się sam „ utrzymała” bez jego udziału.
  Poza tym jest to nieuk. To on twierdzi, ze Auschwitz wyzwolili Ukraińcy a nie ArmiaCzerwona.
  To on jako minister spraw zagr. uważał, ze jego szefem jest Prezydent bo te sprawy są w gestii
  Prezydenta. Tylko wyjątkowy osioł może tak bełkotać.
  PS
  Co do Armii Czerwonej to chce przypomnieć,ze nie było wśród niej wyodrębnionych narodosciowo jednostek strategicznych czy taktycznych w przeciwieństwie do Aliantów.
  Dlatego można powiedzieć,ze Monte Casino zdobyli Polacy ale Auschwitz wyzwolili
  żołnierze Armii Cerwonej.

 • strong.ben

  Oceniono 7 razy 1

  "Na schedę po nim zasadzili się już politycy zwłaszcza pokolenia."

  znowu nie przetłumaczone z czerskiego na polski, w każdym razie ja na miejscu polityków PO zasadziłbym ogóra Joannie Musze

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 9 razy 1

  Grzesiu, zejdź ze sceny gostku, bo stałeś się koniem 'pislamskim' malutkiego mesjasza!

 • goska10001

  Oceniono 9 razy 1

  Schetyna trudno ale czas odejsc. Jakoś trudno ci wierzyć, nie budzisz, zaufania, wydajesz się mieć wredna naturę.

 • 1-wolne

  Oceniono 2 razy 0

  Do Schetyny
  Zlituj się Wać pan ustąp miejsca nieco
  Bo Ci sondaże na łeb znowu zlecą
  Przywódca z Ciebie lichy a ambicja zbyt wielka
  Więc nie startuj drugi raz bo będzie
  .............

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX