Tomasz Grodzki zwrócił się do Komisji Weneckiej po opinię. Chodzi o "ustawę kagańcową"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zwrócił się do Komisji Weneckiej po opinię dotyczącą nowelizacji ustaw sądowych. Szeroko krytykowanymi zmianami, których celem jest dyscyplinowanie sędziów, w ciągu kilku dni zajmie się senacka komisja.

Informacja na temat pisma do Komisji Weneckiej przekazało RMF FM. Według dziennikarzy Tomasz Grodzki wystosował je w poniedziałek. Marszałek Senatu chce, by komisja przedstawiła opinię na temat nowelizacji ustaw, której celem jest dyscyplinowanie sędziów. Teraz ustawa znajduje się w Senacie. 8 stycznia ma się nią zająć senacka komisja.

Tomasz Grodzki chce opinii Komisji Weneckiej ws. "ustawy kagańcowej"

Przypomnijmy, że wcześniej konsultację z Komisją Wenecką rekomendowała polskim władzom wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova. Jourova jednocześnie zaapelowała o wstrzymanie się z pracami nad ustawami. 

>>> Adam Bodnar: Przyjęcie tej ustawy to droga do prawniczego polexitu:

Zobacz wideo

Projekt nowelizacji zwiększa między innymi zakres możliwych spraw do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych. Zakłada wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Chodzi także o działania o charakterze politycznym. Zmiany przewidują cały wachlarz kar dla sędziów sądów powszechnych i Sądu Najwyższego - przeniesienie do innego miejsca pracy, a nawet usunięcie z zawodu. Są też przewidziane kary finansowe w wysokości miesięcznego wynagrodzenia z dodatkami.

Więcej o: