Nowy sondaż IBRIS. Co piąty uczestnik badania jest zdania, że dojdzie do wcześniejszych wyborów

60 proc. respondentów uważa, że obecny Sejm dotrwa do końca 4-letniej kadencji - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Niemal co piąty uczestnik badania jest zdania, że dojdzie do wcześniejszych wyborów.

Polacy nie wierzą, że dojdzie do przedterminowych wyborów parlamentarnych - tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". 60 proc. badanych jest zdania, że obecny Sejm dotrwa do końca kadencji, 18,6 proc. twierdzi, że zostanie rozwiązany, a 21,4 proc. nie ma zdania na ten temat.

Zobacz także: Beata Szydło szefową kampanii Andrzeja Dudy? Krzysztof Brejza: Powodzenia

Zobacz wideo

Zgodnie z prawem, do przedterminowych wyborów parlamentarnych może dojść w określonych sytuacjach. Jedną z nich jest uchwała o skróceniu kadencji, podjęta przez 2/3 ustawowej liczby posłów. Druga to nieprzedstawienie prezydentowi ustawy budżetowej w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia projektu Sejmowi. Trzeci scenariusz to niewyłonienie Rady Ministrów.

Wybory parlamentarne 2019

W październikowych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcie w wysokości 43,59 proc.

Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 27,40 proc. wyborców, na Lewicę 12,56 proc., na Komitet Wyborczy PSL 8,55 proc., a na Konfederację - 6,81 proc.

Więcej o: