Szymon Hołownia zmienił zdanie nt. zaostrzenia prawa aborcyjnego? "To wywoła wojnę światopoglądową"

- Uważam, że ustawy nazywanej "zgniłym kompromisem", ale jednak kompromisem, wypracowanym w debacie długiej i ostrej, nie należy zmieniać ani w jedną, ani w drugą stronę - powiedział Szymon Hołownia w Polsat News. Deklaracja ta znacząco odbiega od jego wcześniejszych wypowiedzi nt. prawa do aborcji.

Gdy na początku grudnia Szymon Hołownia ogłosił swój zamiar ubiegania się o urząd prezydenta Polski w mediach pojawiły się komentarze nt. jego dotychczasowych poglądów i spekulacje dot. kształtu jego wyborczego programu. W szczególności kontrowersje wywołał stosunek Hołowni do Kościoła oraz tzw. "kwestii obyczajowych", takich jak prawo do aborcji czy refundacja zabiegu in vitro.

Hołownia zmienia zdanie ws. prawa do aborcji

W rozmowie w Polsat News Hołownia zapytany został czy jako prezydent podpisałby ustawę zaostrzającą prawo aborcyjne. - Uważam, że naruszenie tego, co mamy, może wywołać zupełnie nieobliczalne konsekwencje - stwierdził dodając, że "to wywoła wojnę światopoglądową w Polsce". Jednocześnie opowiedział się za trzymaniem dotychczasowego "kompromisu" w tej sprawie.

Jest to radykalna zmiana w stosunku do jego dawnych wypowiedzi. W 2013 roku komentował odrzucenie przez Sejm projektu zaostrzającego prawo aborcyjne. Zadeklarował wówczas, że, gdyby był posłem "bez chwili wahania" podniósłby rękę za projektem całkowicie zakazującym przerywania ciąży. 

Tego samego roku, w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim, deklarował też:

Chciałbym, aby aborcja była zakazana. Jeszcze bardziej chciałbym jednak, by nie musiała być zakazywana, bo ludzie sami z siebie wiedzieliby, że to straszne zło. 

Podkreślał też, że jego zdaniem "aborcja to zawsze jest zabójstwo". Jednocześnie uznał, że "każda zmiana prawa aborcyjnego w Polsce jest grzebaniem przy bombie" i "negocjacjami z terrorystą". - Musisz w czasie takiej rozmowy zakładać, że ktoś może zabić jeszcze więcej osób i dlatego musisz ostrożnie wyrywać mu człowieka po człowieku, a nie zabawiać się w demonstracyjne, spełniające ciebie samego gesty - wyjaśniał.

>>> Adrian Zandberg o "rozsądnym" konserwatyzmie Hołowni. Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Kto finansuje kampanie Hołowni?

W rozmowie w Polsat News pojawił się również wątek tego, kto finansuję kampanię Hołowni. -Znalazło się kilku znajomych, którzy przekazali mi darowiznę w wysokości 4 tys. 900 zł, czyli taką kwotę, jaką jedna osoba może przekazać drugiej - tłumaczył Hołownia. Dodał, że pieniądze na kampanię "mogą pochodzić tylko z jednego źródła, które jest zgodne z prawem - z finansowania społecznościowego".

Hołownia odciął się od spekulacji nt. tego, kto stoi za jego kandydaturą. - Już przeczytałem tyle informacji, że nie wiem, które miałbym potwierdzić. Słyszałem o Dominice Kulczyk, Opus Dei, jezuitach, lewicy, prawicy, tajnych projektach. Dziś czytałem, że to Donald Tusk z przyjaciółmi - mówił.

Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta 

Szymon Hołownia chęć kandydowania na urząd prezydenta w 2020 roku ogłosił w Gdańsku na początku grudnia. - My naprawdę idziemy wygrać te wybory. Przekonać kilka milionów Polaków, że jedynym szefem prezydenta powinien być naród, my, wy - mówił wtedy. 

Dodał, że pokazywanie, że "niemożliwe jest możliwe" jest "specjalnością Polaków". - System się zawiesił. Żeby się odwiesił, musimy w maju 2020 r. zamontować w nim bezpartyjny bezpiecznik - przekonywał Hołownia. 

Według opublikowanego w sobotę sondażu przeprowadzonego przez Estymatora dla tygodnika DoRzeczy.pl miałby szansę na 7,9 proc. głosów wyborców. 

Więcej o:
Komentarze (192)
Szymon Hołownia zmienił zdanie nt. zaostrzenia prawa aborcyjnego? "To wywoła wojnę światopoglądową"
Zaloguj się
 • asr1

  Oceniono 75 razy 61

  Ja ciągle nie mogę zrozumieć wyznawców sekty zwanej kk o co wam chodzi ??? nie rozwódźcie się, nie łajdaczcie, nie korzystajcie z in vitro, zgwałcone katoliczki maja prawo rodzić, katoliczka może umrzeć przy porodzie skoro tak wybierze, może urodzić płód bez mózgu i pochować!! MACIE PRAWO !!! ale od inaczej myślących się od...e raz na zawsze !!! i przestańcie nas uszczęśliwiać !!! zajmijcie się sobą !!! i swoją sektą !!!

 • hefajstos1

  Oceniono 64 razy 52

  Hołownia to taki księżulo, tyle, że w świeckich szatach.
  Ustawa antyaborcyjna nie jest kompromisem w XXI wieku. Żyjemy w dyktaturze katolickich purpuratów.

 • justas32

  Oceniono 52 razy 38

  Opus Dei z Ordo Iuris wiedzą lepiej co jest lepsze dla Polaków niż oni sami ...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 45 razy 31

  Przecież ten katocelebryta :-)
  To kandydat Octopus Dei i Ordy Jurysa :-)
  Za nim stoją Kaja Godek i Grzesiu Braun :-)

 • cehaem

  Oceniono 33 razy 25

  Swiety Szymon najbardziej restrykcyjna ustawe aborcyjna Europy nazywa kompromisem....

 • lob2

  Oceniono 38 razy 24

  Zostawcie aborcje kobietom,to jest ich sprawa,mężczyżni w ogóle nie powinni w tych sprawach zabierać głosu,bo to oni nas zaciążają,czy tego chcemy czy nie.Kiedy kobieta uzna ,że chce dokonać aborcji,widocznie ma ku temu bardzo ważne ,wręcz czasem tragiczne powody i zawsze znajdzie się ktoś co tego dokona i nie będzie pytać ani rządu,ani prezydenta,ani ksiądza co ma robić.Jej macica ,jej sprawa i dajcie wreszcie z tym spokój i przestańcie jątrzyć.Bez powodu żadna kobieta tego nie dokona,ona też ma sumienie i na pewno z bólem serca musi dokonać aborcji.

 • kklknknojo

  Oceniono 28 razy 22

  Będzie zmieniał zdanie w wielu sprawach aby nabić jakiś procencik poparcia. I tacy chcą sięgać po najwyższe urzędy w państwie. Boże, widzisz i nie grzmisz ;)

 • lesnojeziorska

  Oceniono 29 razy 21

  A przecież religijny obłęd nigdy nie doprowadził do żadnej wojny, prawda?

 • lesnojeziorska

  Oceniono 31 razy 21

  Jak to katol, kłamał za każdym razem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX