Ambasada Rosji komentuje oświadczenie Mateusza Morawieckiego. "Polska powinna być zobowiązana ZSRR"

Rosyjska ambasada odpowiedziała na oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego, odnoszące się do uderzających w Polskę słów Władimira Putina. W cytowanym przez Wirtualną Polskę stanowisku, placówka twierdzi, że Polska i inne kraje demokratyczne powinny być "zobowiązane Związkowi Radzieckiemu" za "zmiażdżenie trzech czwartych sił Hitlera".

Wirtualna Polska opublikowała fragmenty stanowiska Ambasady Rosji w Polsce. Portal podkreśla, że dokument został napisany po rosyjsku i zostanie opublikowany po przetłumaczeniu na polski. Ambasada podkreśla w nim, że w oświadczeniu premiera Mateusza Morawieckiego "nie ma nic nowego".

Ambasada Rosji odpowiada na oświadczenie Mateusza Morawieckiego

Urzędnicy stwierdzili, że Mateusz Morawiecki skupił się na wydarzeniach, które miały miejsce po podpisaniu Paktu Ribbentrop-Mołotow i nie odniósł się bezpośrednio do słów Władimira Putina. "Nic nie zostało powiedziane (...) o pojednawczej polityce prowadzonej przez mocarstwa zachodnie i Polskę wobec hitlerowskich Niemiec do 1939 r." - cytuje dyplomatów portal. Urzędnicy podkreślają też, jak czytamy w artykule, udział Polski w staraniach Związku Radzieckiego, dotyczących "zbiorowego bezpieczeństwa w obliczu faszystowskiego zagrożenia".

W stanowisku ambasady pojawia się też "haniebny spisek monachijskim, po którym Polska i Niemcy zajęły ziemie czechosłowackie". Mowa też o antysemickich nastrojach władz II RP.

Według placówki polski premier "zapomina, że (...) niemiecka maszyna wojskowa spotkała prawdziwy opór tylko ze strony Armii Czerwonej".

Za zmiażdżenie na froncie sowiecko-niemieckim trzech czwartych sił Hitlera kraje wolnej i demokratycznej Europy, w tym Polska, powinny być zobowiązane Związkowi Radzieckiemu

- pisze ambasada.

>>> "Świadkowie Putina" fragment filmu:

Zobacz wideo

Władimir Putin oskarża Polskę o zmowę z faszystami

Rosyjski prezydent na spotkaniu z przywódcami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w Petersburgu oskarżył Polskę o zmowę z faszystowskimi Niemcami, a przedwojennego ambasadora naszego kraju w Berlinie Józefa Lipskiego nazwał "łajdakiem i antysemicką świnią". Stwierdził też, że przyczyną drugiej wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Jego słowa poparli rosyjscy politycy - m.in. deputowany rosyjskiej Dumy Wiaczesław Nikonow, wnuk Wiaczesława Mołotowa.

Jan Piekło: Morawiecki może wprost pisać, że słowa Putina są zwyczajnym łgarstwem >>>

W niedzielę 29 grudnia na oczerniające Polskę słowa prezydenta Rosji odpowiedział premier Mateusz Morawiecki, który zabrał głos po tygodniu od pierwszych wypowiedzi Putina o Polsce. "Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie" - napisał w wydanym przez siebie oświadczeniu. W sprawie reagowało wcześniej MSZ. 27 grudnia do resortu spraw zagranicznych wezwano też ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa.

Więcej o:
Komentarze (1137)
Ambasada Rosji komentuje oświadczenie Mateusza Morawieckiego. "Polska powinna być zobowiązana ZSRR"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 88 razy 40

  Moskale zapomniały powiedzieć o współpracy niemiecko -rosyjskiej przez cały okres międzywojenny aż do 1941 roku. O zaopatrywaniu hitlera z surowce. Ropa i zboże jechały z Rosji jeszcze w czerwcu 1941. To prawda że Ruskie w końcu zmiazdżyły faszytów ale najpierw pomogli ich umocnić. I jeszcze ta haniebne współdziałanie militarne w latach 1939-1941.

 • maciek76

  Oceniono 51 razy 29

  Megalomania Putina. Ale widać wyczuł już ten moment, w którym na tyle popsuliśmy sobie stosunki międzynarodowe ze wszystkimi, że będzie można w nas nawalać bez konsekwencji.

 • def11

  Oceniono 47 razy 29

  Niestety panie ambasadorze, niepokalana Pobieda to to nie jest, skażona pierworodnym grzechem sojuszu dwóch morderczych reżimów, Hitlera i Stalina już na zawsze ciążyć będzie "wielkiemu zwycięstwu".

 • rdaneel

  Oceniono 56 razy 26

  Rozbiór Polski.
  Inwazja Finlandii
  Zabór Litwy.
  Zabór Łotwy.
  Zabór Estonii.
  Zabranie Rumunii Besarabii.

  Zaiste jesteśmy zobowiązani ZSRR.
  Możemy jeszcze dodatkowo dziękować ZSRR za to że w latach 1920-40 wymordowali więcej swoich obywateli niż Niemcy podczas tzw. "bestialskiego ataku"

 • rowi

  Oceniono 33 razy 23

  Kim byli żołnierze, którzy walczyli u boku Armii Czerwonej? To wcześniejsi zesłańcy na Sybir, do Kazachstanu i w inne rejony ZSRR. Utworzenie polskiej armii w ZSRR dało im szansę wyrwania się z niewoli. Kierowała nimi nie tylko niepewność jutra, ale także gorący patriotyzm, nierozłączny z oddaniem i poświęceniem, co udowodnili na całym szlaku bojowym. I przede wszystkim było to wojsko polskie. Z polskim hymnem i biało-czerwoną flagą. Gdzie żołnierska przysięga kończyła się formułą „Tak mi dopomóż Bóg”, gdzie obchodzono święta religijne i odprawiane były msze święte. W pamięci żołnierzy 1. Dywizji Piechoty pozostał ks. mjr Wilhelm Kubsz, kapelan Wojska Polskiego w ZSRR. Nijak to się ma do kreowanej przez dzisiejszą propagandę opowieści.

  Symboliczną datą był 1 września 1943 r., kiedy 1. Dywizja Piechoty wyruszyła na front. Cztery lata wcześniej rozpoczęła się wojna, której następstwem była obecność polskich żołnierzy w tym miejscu. W Polsce Ludowej szczególnie czczona była bitwa pod Lenino – chrzest bojowy polskich żołnierzy w ZSRR. W radzieckiej doktrynie wojennej straty ludzkie nie były najważniejsze. Ta historyczna bitwa kosztowała życie 510 kościuszkowców, 652 zaginęło bez wieści, a 116 dostało się do niewoli. To 23,7% stanu osobowego dywizji! Ta danina krwi nie może zostać zapomniana! Polacy wykazali się męstwem i wielką walecznością. Zadali Niemcom duże straty – ok. 1,5 tys. żołnierzy niemieckich zginęło, a 326 dostało się do niewoli. To trzy razy więcej niż straty własne! Warto przy tym zauważyć, że pierwszy i ostatni raz w tej wojnie władze ZSRR uhonorowały troje Polaków tytułami Bohaterów Związku Radzieckiego. Wśród odznaczonych była kobieta, Aniela Krzywoń.

  Z kolei podczas powstania warszawskiego olbrzymim męstwem wykazał się Edwin Rozłubirski „Gustaw”, partyzant lewicowej Armii Ludowej, generał Wojska Polskiego. Za walki w powstaniu otrzymał od gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

  Szlak bojowy żołnierzy gen. Zygmunta Berlinga od Lenino do Berlina był długi. Podczas walk na Wale Pomorskim poniesiono największe straty w jednej operacji. Życie straciło wówczas ponad 3 tys. żołnierzy. Przełomowym momentem był jednak udział żołnierzy Wojska Polskiego w bitwie o Berlin. Zdobycie stolicy III Rzeszy było dla polskiego żołnierza nadzwyczajnym symbolem. Oto bowiem nadarzała się okazja, aby po sześciu niemal latach od napaści Niemiec na Polskę dokonać aktu dziejowej sprawiedliwości. Radzieckie plany nie przewidywały udziału Polaków w szturmie na stolicę Niemiec. Dopiero po interwencji marsz. Michała Żymierskiego u marsz. Żukowa Stalin zezwolił na udział polskich jednostek. Cena zwycięstwa była wysoka. Podczas operacji berlińskiej, trwającej od 16 kwietnia do 2 maja 1945 r., straty bojowe wyniosły 4871 poległych, rannych i zaginionych żołnierzy WP. Polska flaga zawisła nad Berlinem, co dziś nie jest w ogóle przypominane. Czy może być większa duma niż biało-czerwona flaga powiewająca nad gruzami III Rzeszy zawieszona przez kpt. Henryka Jabłońskiego?

  Żyją jeszcze ostatni weterani tamtych walk i tamtego wojska. Mało kto dziś o nich pamięta. Haniebne słowa historyka IPN potwierdzają, że trwa u nas zajadła batalia o politykę historyczną. Szkoda, że odbija się ona rykoszetem na tych, którzy – w przeciwieństwie do Cenckiewicza – swoje męstwo i oddanie ojczyźnie udowodnili na froncie.

 • lisamonika

  Oceniono 44 razy 20

  Ten czlowiek, byly szpieg kbg, szuka caly czas jak podstepnie kogos napasci, zamordowac, otruc lub zniewazyc.

 • dublet

  Oceniono 64 razy 20

  Przypominam, że obozy koncentracyjne Niemcy hitlerowskie zbudowały na wzór tych radzieckich! Dziesiątki specjalistów z Niemiec jeździły po nauki do GUŁAG-ów.

 • yenk

  Oceniono 40 razy 18

  Przyjdzie czas ze Chiny wciagna wam ruskim zlodziejom Syberie nosem. Pilnuj sie putin

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX